Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

RO in Schengen in Aprilie 2014

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

 

Tema acestui topic este INTRAREA IN SCHENGEN si nu numarul de romani care primesc ajutoare sociale pentru ca au muncit si au primit acest drept!

 

ci vor veni sa profite de sistemul social!

 

 

Pai si de ce ma rog nu isi pun la punct mai bine criteriile de acordare a bursei sociale, in loc sa improaste cu noroi un popor intreg?

Daca pot fi 'fraieriti' vor fi. Si stai tu linistit, ca romanii sunt copilasi pe langa altii la acest capitol. Englezii au probleme mult mai mari cu arabii si nemtii cu turcii.

Taman de romani se plang mai tare?

 

Se considera mai educati si mai civilizati? Pai atunci sa nu mai dea vina pe altii ca singuri se lasa 'fraieriti'.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Pai la inceputul lunii, absolut toate posturile TV , bateau moneta pe acest subiect.

Ma mir ca nu ai auzit si tu.

 

iar multi bastinasi puneau botul, banuiesc.

 

eu n-am prea auzit si nici Bildzeitung nu prea citesc.

 

Ajutorul social ptr vagabonzi se dau la primarie, la Sozialamt

Ajutorul social numit Hartz IV se primeste de la Arbeitsamt.

Pai cum sa fie rea vointa, daca eu dau informatii care deocamdata nu-i privesc pe romani?

Eu explic sus si tare ca Romania NU va fi primita in Spatiul Schengen , din cauza catastrofei sociale din Ro....si in acest context mentionam ce ajutoare ar primi desperadosii daca Romania ar intra in Spatiul Schengen si romanii ar veni in Germania.

 

tu ai spus ca nu-s înregistrati niciunde si totusi primesc bani.

acum îmi spui ca informatiile astea nu-i privesc pe români.

 

nu ti se pare ca te contrazici?

 

am înteles lozinca ta cu Schengen si catastrofa sociala, eu îti cerusem ceva concret, la subiect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

iar multi bastinasi puneau botul, banuiesc.

 

eu n-am prea auzit si nici Bildzeitung nu prea citesc.

 

tu ai spus ca nu-s înregistrati niciunde si totusi primesc bani.

acum îmi spui ca informatiile astea nu-i privesc pe români.

 

nu ti se pare ca te contrazici?

 

 

Cum sa nu puna botul?

Tu crezi ca TV germana minte ca basescu?

 

 

mai degraba mi se pare ca nu sunt inteles!

Cine sa le dea bani asa a moaca romanilor?

Camd am spus ce am spus ma refeream la boschetarii germani.

Deocamdata cat Romania nu este in spatiul Schengen, boschetarii romani nu au nici un drept sa pretinda ajutor de la statul german.

Lucrurile se vor schimba numai dupa ce Ro va intra in spatiul Schengen, si fi sigur ca asta nu se va intampla atata vreme cat in Romania

exista catastrofa sociala declansata de beshescu si bandele de politicieni care jefuiesc tara in loc sa o administreze.

Editat de Soimos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...

Repeti asta intruna, dar nu vii cu nici un argument pertinent. Mai mult, o spui asa de ...nonsalant, de parca Romania ar fi un tramvai, si il ia cine vrea! Vointa ei nu conteaza!

 

Si, in fond, Germania de ce se screme atat la tv? Ca nu este impotriva!

Dimpotriva, as spune ca are interese mai inalte ca sa fie acceptata Romania. Numai ca acum, noi nu mai vrem, na!

Si acum Germania se comporta precum vulpea la struguri.

 

Stii ca daca mai renunta cateva tari la moneda euro, asa cum s-a pus in discutie asta, Germania si-o ia rau de tot, si o ajungeti muritori de foame ? rofl.gif

 

De aia are nevoie de Romania.Si Olanda stie asta, si de aia se razbuna pe voi, indirect, pentru ca ii hartuiti pe germanii care fac afaceri in Olanda si isi lasa acolo banii, fiind paradis fiscal!

Editat de Blues
Scos citat sters.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

mai degraba mi se pare ca nu sunt inteles!

Cine sa le dea bani asa a moaca romanilor?

Camd am spus ce am spus ma refeream la boschetarii germani.

Deocamdata cat Romania nu este in spatiul Schengen, boschetarii romani nu au nici un drept sa pretinda ajutor de la statul german.

Lucrurile se vor schimba numai dupa ce Ro va intra in spatiul Schengen, si fi sigur ca asta nu se va intampla atata vreme cat in Romania

exista catastrofa sociala declansata de beshescu si bandele de politicieni care jefuiesc tara in loc sa o administreze.

 

 

bineînteles ca au unele drepturi, din moment ce sunt aici.

 

ca sa fim mai bine intelesi: cei care lucreaza, care au un contract si un job aici, platesc sau nu platesc taxe?

 

tu vezi chestiunea asta prin vesnicul tau "daca",

eu tot ma chinui sa te trag de mâneca sa vorbim cazuri concrete, pe care vad ca le eviti.

 

exista niste reglementari pentru ajutorul ala social (desi nu-mi dau seama daca tu vorbesti de Harz IV sau de altceva, poate Sozialgeld?)

reglementari ce se aplica tuturor celor care au rezidenta in Germania.

 

nu are nicio legatura cu spatiul Schengen, e o reglementare interna a federatiei,

care a înlocuit ajutorului social (Sozialhilfe) , cu unele schimbari (Agenda 2010 Gerhard Schröder, din 2003).

 

 

 

tu pui ajutoarele astea sociale

(repet, nu stiu la care anume te referi, sunt mai multe tipuri, iar tu esti destul de încapatânat sa-mi raspunzi clar si simplu)

in stricta legatura (ipotetica!) cu hoarde de români puse sa ceara ajutor social, hoarde care n-au sosit înca, dar ai vazut tu la telezivor ca-i asa.

 

stii scena dintre Conu Leonida si Efimita, când se trageau focuri în oras, desi era interzis, de catre politaiul însusi, mort de beat?

 

cam asa faci si tu, citesti despre revolutii care n-au loc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inchis momentan, pana reusesc sa citesc tot ce ati scris. Revin.

Tu l-ai inchis ca sa citesti si tu si sa nu ramai in urma, nu ?:lol:

 

Concret, cine si cand estimeaza ca va fi acceptata Romania in Schengen ? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Concret, cine si cand estimeaza ca va fi acceptata Romania in Schengen ? biggrin2.gif

 

2015,

dupa ce occidentul o sa-si dea seama ca povestile despre banditii din RO si BG,

care fura joburi începând cu 01.01.2014, sunt fantasmagorii de prost gust.

 

 

la ultimele alegeri locale din Franta de saptamâna trecuta, FN (Frontul National- partidul lui Mosh LePen, condus acum de fii-sa) a facut un scor bun tocmai pe tema asta (ce tema sa aleaga si el, saracul) si vad ca si unele partide conservatoare (CSU- din Bavaria) a punctat la fel,

chiar daca aproape toti analistii seriosi spun ca vestul are nevoie de spatiul asta extins.

 

vor face ca si la integrarea în UE,

atunci când se plângeau ca cele doua tari nu sunt pregatite sa adere, dar se grabeau sa profite de disparitia taxelor vamale si marirea exporturilor spre vest.

 

ceva trebuie sa spuna si ei presei (vorbesc de politicienii din vest),

altfel nu au audienta necesara în teritoriu.

pe lânga orice politician sunt câtiva pragmatici, care-l trag de mâneca în momente cheie.

 

pragmatic, pentru vest, e sa extinda spatiul Schengen, asa cum au extins si Uniunea,

principiul e acelasi, difera doar titulatura.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

pragmatic, pentru vest, e sa extinda spatiul Schengen, asa cum au extins si Uniunea,

principiul e acelasi, difera doar titulatura.

 

Asa pare situatia cand e vazuta din Romania in care adevarul se matura sub presh, occidentul vede altfel

 

2015,

dupa ce occidentul o sa-si dea seama ca povestile despre banditii din RO si BG,

care fura joburi începând cu 01.01.2014, sunt fantasmagorii de prost gust.

 

Germania are cca 2 milioane de joburi care asteapta sa fie "furate", si uite ce sa vezi ... nu le fura aproape nimeni, dar in schimb a crescut numarul cersetorilor din Ro, pentru ca nu exista aproape nicio zi in care sa nu sune la usa cersetori cu biletele traduse in limba germana in care sa spuns ca vin din Romania, si cand le spun unde sunt locuri de munca libere care asteapta sa fie ocupate, se uita la mine de parca l-ar vedea pe Dracu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca cersetorii aia sunt concentrati doar in zona in care traiesti tu. Ce ghinion pe tine sa-ti sune la usa aproape zilnic. Tztztzt.

Ia sa intreb si eu ce lume stiu prin Germania, lor cat de des le suna cersetorii romani la usa. Pana acum nu mi-a zis maica'mea nimic. O sa o iau la bani marunti diseara dupa ce termina Pastele. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×