Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

RO in Schengen in Aprilie 2014

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pai nu vorbeam despre relatia Rromi=România?

 

la asta ma refeream, asta era dialogul nostru, daca-mi amintesc eu bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu mă gândeam că vorbiți despre întreg thread-ul.

 

Okay, dumneavoastră spuneți că nu se prea întâmplă așa ceva. Eu unul vă spun că se întâmplă și va rămâne ca o ștampilă pe fruntea românilor, exact cum mafia și spagheti or rămas ștampa italienilor. Din nefericire dacă mafia&spaghetti sună cool pentru prostimea din vest, o

țigancă fără o mână și picioarele întoarse pe dos cu un copil lângă ea face rău la om, în special dacă omul a văzut ce se întâmplă în orfelinatele românești.

 

Când ai copii legați cu cearșafurile de patul de spital, în spitalul ce se va închide peste o lună din lipsă de bani și politicianul de la județ se numește baron (chestie țigănească - indizarea românilor?) și are o casă cât trei ori spitalul județean și bani să dea împrumut la stat parcă începi să le dai dreptate și idioților care spun ce spun.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 ce atata rusine? 90% din cei care cersesc in vest sunt romani, tigani romani. d-aia stie vestul ca tigan=roman. ne ascundem dupa degete de nu mai putem, dar adevarul e f evident. oriunde mi-au ajuns picioarele in Europa am vazut cersetori din Romania. alte natii se ocupa cu alte kkturi, dar aia din Ro cersesc.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 începi să le dai dreptate și idioților care spun ce spun.

 

discutabil.

vecinii mei n-au facut nicio astfel de analogie. nici altii, cu care am legaturi aici.

 

nici statul, oficial, nu face astfel de legaturi.

 

ma-ntreb atunci la cine te referi in mod concret.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orice lucru este discutabil, bănuiesc că de asta... discutăm lucrurile astea :)

 

Statul, cel puțin un stat din U.E., nu prea are cum să facă așa ceva iar vecinii dvs sau oamenii pe care îi cunoașteți au aceeași valoare ca și vecinii mei și cunoștințele mele (nil), vorba este că despre părerea multor oameni din acele țări (persoane pe care nici eu nici dvs nu le cunoaștem) a multor oameni care din păcate formează “opinia publică“ în țările respective, se cam ține cont când politicianul ia o decizie (nu vorbesc despre U.S. aici).

ce atata rusine? 90% din cei care cersesc in vest sunt romani, tigani romani. d-aia stie vestul ca tigan=roman. ne ascundem dupa degete de nu mai putem, dar adevarul e f evident. oriunde mi-au ajuns picioarele in Europa am vazut cersetori din Romania. alte natii se ocupa cu alte kkturi, dar aia din Ro cersesc.

Se poate, mie unul nu prea î-mi vine să cred că sunt 90 la sută totuși. Mulți țigani din Slovacia, Bosnia, Serbia, Kosovo etc etc etc. Nu toți sunt din România.

 

Ști că acum ceva ani în urmă s-a întâmplat o tragedie în Italia, două fetițe s-au înecat amândouă de etnie romă. Ei bine, multă lume și în ziua de astăzi (în presă) le-au numit românce (romanian) chiar dacă ele erau născute în Italia din părinți veniți din Kosovo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fapt divers: am locuit multi ani in Germania si niciodata nu mi-a zis vreun neamt, zigeuner (tigan) cand spuneam ca sunt din Romania.

Poate pentru că dvs sunteți musulmană (sp) și pentru că decența femeii musulmane te cam face să î-ți ții gura. În plus, nemții sunt un pic mai rezervați, cred eu, față de vecinii lor din vest și nord-vest iar dvs, la fel ca și Aramis nu cred că ați umblat printre idioții ce au demonstrat acum două zile :).

 

Disclaimer: Tot ce știu despre musulmani (face to face) este de la prietenul meu de origine turcă și familia lui.

Despre Germania, recunosc, vorbesc și eu din auzite pentru că nu am fost niciodată acolo și nu cunosc, cu adevărat, niciun german.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar eram musulmanca pe vremea aia dar nu purtam batic si nici nu aveam stampila in frunte cum ca sunt. Cand vorbeam cu cineva nu eram intrebata ce religie am ci ce origini am. Precum m-am nascut in Romania, de multe ori nu aveam chef sa insir povestea familiei mele mixte si spuneam doar ca sunt din Romania. Deci chestia cu religia nu are nici o legatura.

In plus de asta am locuit acolo cu parintii si mama nu e musulmanca. E romanca si crestina. Nici ea nu s-a lovit vreodata de confuzia asta in sensul de a fi numita tigan. Neamtul de rand e mai informat si mai cult decat avem noi impresia uneori. Un om trebuie sa fie de o ignoranta cumplita sa nu realizeze ca etnia rroma este o etnie diferita fata de etniile tarilor unde oamenii de etnie rroma traiesc. Faptul ca acestia detin cetatenii ale tarilor respective nu e motiv de confuzie.

 

Off topic: Cat despre decenta femeii musulmane, ha ha...permite-mi sa rad putin. Sa nu generalizam. Multe au dar multe n-au. A purta basma nu te face automat decenta. :)

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 În plus, nemții sunt un pic mai rezervați, cred eu, față de vecinii lor din vest și nord-vest iar dvs, la fel ca și Aramis nu cred că ați umblat printre idioții ce au demonstrat acum două zile smile.png.

 

 

te referi la demonstratia din Köln?

au fost si vor mai fi astfel de lucruri, 5000 de tâmpiti nu pot face legea aici.

îi baga-n seama doar politia, deocamdata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

te referi la demonstratia din Köln?

au fost si vor mai fi astfel de lucruri, 5000 de tâmpiti nu pot face legea aici.

îi baga-n seama doar politia, deocamdata.

Deocamdată... dvs ați spus-o.

Politica și reprezentanții ei întotdeauna mi-au făcut scârbă, dar câteodată trebui să te implici și să tai răul de la rădăcini (acei idioți de exemplu și alții, trebui combătuți cumva de acum, până nu se vor multiplica. Părerea mea.).

Intradevar eram musulmanca pe vremea aia dar nu purtam batic si nici nu aveam stampila in frunte cum ca sunt. Cand vorbeam cu cineva nu eram intrebata ce religie am ci ce origini am. Precum m-am nascut in Romania, de multe ori nu aveam chef sa insir povestea familiei mele mixte si spuneam doar ca sunt din Romania. Deci chestia cu religia nu are nici o legatura.In plus de asta am locuit acolo cu parintii si mama nu e musulmanca. E romanca si crestina. Nici ea nu s-a lovit vreodata de confuzia asta in sensul de a fi numita tigan. Neamtul de rand e mai informat si mai cult decat avem noi impresia uneori. Un om trebuie sa fie de o ignoranta cumplita sa nu realizeze ca etnia rroma este o etnie diferita fata de etniile tarilor unde oamenii de etnie rroma traiesc. Faptul ca acestia detin cetatenii ale tarilor respective nu e motiv de confuzie. Off topic: Cat despre decenta femeii musulmane, ha ha...permite-mi sa rad putin. Sa nu generalizam. Multe au dar multe n-au. A purta basma nu te face automat decenta. :)

De, după cum am spus, nu pot vorbi despre Nemți pentru că nu îi cunosc (nici pe Români nu i-am cunoscut prea bine până la 15-16 ani :D

 

Despre femeile musulmane, tot ce știu este ce văd la familia turcă pe care o cunosc bine, cu baieții și cu tatăl sunt foarte bun prieten, cu mama și cu fata nici nu cred că am schimbat zece cuvinte în cinci ani, nu mai vorbesc că la fată evit să mă și uit. O fi și ceva preconcepție din partea mea, recunosc :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×