Sari la conținut
Forum Roportal
pupa-ma in... fond!

Ce este si ce nu este intelepciunea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De-a lungul istoriei culturii intelepciunea a fost asociata ba cu intelegerea superioara asupra omului, lumii, sacrului, ba cu virtutea in sensul de tarie morala, alegere fara exceptie a binelui, frumosului, dreptatii etc.

Deseori intelepciunea a fost pusa in relatie ba cu experienta de viata care vine odata cu varsta, ba cu facultatea de a judeca in profunzime faptele independent de varsta.

Inteleptul apare ba in pozitie de persoana evoluata din punct de vedere intelectual si spiritual, retrasa din viata sociala si urmarindu-si consecvent propriul interes de a atinge idealul de desavarsire, ba in postura de persoana realizata din punct de vedere moral, intelectual, spiritual etc. si care indeplineste rolul de educator sau maestru.

Pe de alta parte, la nivel vulgar (la nivelul vulgului, al literaturii vulgare etc.) intelepciunea este considerata in sens restrictiv si confundata ba cu facultatea generala de a emite judecati corecte, ba cu inteligenta, ba cu iubirea neconditionata a tuturor oamenilor, fiintelor etc.

 

Am obervat ca mai exista doua subiecte pe acest forum cu aceasta tema daca ar fi sa ne luam dupa titlu dar ignorand continutul:

- intelepciunea - subiect inchis (initial deschis la "Astrologie si paranormal"), in care semnificatia intelepciunii este asociata cu inteligenta;

- Intelepciunea oamenilor - subiect deschis in aria "Arta si Cultura"" unde intelepciunea este corelata tot in sens restrictiv dar, de data aceasta, cu Biblia iudeo-crestina.

 

Inca din Grecia antica s-a produs, probabil din modestie, o mutatie de la statusul de sophos (intelept) catre unul mai umil, cel de philosophos (iubitor de intelepciune), acordarea "etichetei" de sophos fiind rezervata doar persoanelor din trecut (probabil se considera ca mai intai cineva trebuie sa demonstreze ca si-a pastrat "iubirea de intelepciune" pana la moarte ca sa i se poata acorda acest credit). Insa, in fapt cultura greaca a acceptat doar un numar foarte limitat de persoane despre care s-a considerat ca au fost intelepti veritabili, restul filozofilor considerandu-se ca nu mai merita acest rang, fie din respect pentru respectivii inaintasi, fie din cauza ca s-a considerat ca lumea s-a mai "prostit" intre timp...

 

In Orient, intelepciunea reprezinta adesea capacitatea dezvoltata de introspectie in sensul indemnului socratic "Gnothi seauton!" sau al lui Seneca: "Nosce te ipsum!" (Cunoaste-te pe tine insuti!), respectiv capacitatea de a controla corpul fizic, emotivitatea (de exemplu, prin practici Yoga) sau, mai general vorbind, al depasirii tuturor trebuintelor inferioare din "Piramida lui Maslow" (indiferent daca o consideram pe cea cu 5, 6 sau 7 trepte).

 

Intelepciunea capata nuante mai mult sau mai putin diferite in functie de paradigma filosofica sau religioasa care incearca sa o explice sau care propune o cale pentru a o atinge. Astfel, pentru a da doar cateva exemple din diverse culturi, avem "Scoala sceptica" in Grecia antica, filosofia hindusa (legata de religia hindusa), Confucianismul si Daoismul chinez, Buddhismul hindus, tibetan, japonez (Zen) etc. In Orient exista numeroase povesti sau parabole care au drept tema intelepciunea sau dobandirea intelepciunii, Orientul reprezentand in acest sens o resursa bogata pentru inspiratie.

 

Va propun ca la acest subiect sa raspundeti unor intrebari de genul:

- Exista intelepciune?

- Exista intelepti? Puteti da exemple de intelepti?

- Ce este intelepciunea?

- Ce nu este intelepciunea?

- Ce cred eu despre intelepciune?

- Ce cred altii despre intelepciune?

- Cum poate fi dobandita intelepciunea?

- Poate deveni "intelepciunea" un ideal al educatiei formale?

Editat de Bogdan_Popescu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va propun ca la acest subiect sa raspundeti unor intrebari de genul:

1- Exista intelepciune?

2- Exista intelepti? Puteti da exemple de intelepti?

3- Ce este intelepciunea?

4- Ce nu este intelepciunea?

5- Ce cred eu despre intelepciune?

6- Ce cred altii despre intelepciune?

7- Cum poate fi dobandita intelepciunea?

8- Poate deveni "intelepciunea" un ideal al educatiei formale?

1-Evident ca exista in proportii mai mari sau mai mici

2-Avraam, Moise, David, toti filozofii greci care atunci cand au auzit de crestinism si-au zis: asta e ceea ce cautam si au lepadat tot ce invastasera pana atunci.

3-Intelepciunea comporta un singur lucru foarte simplu: gasirea caii de salvare pentru propriul suflet, si daca intelepciunea prisoseste si pentru sufletele celor din jur

4-Cel mai reprezentativ caz a ce nu este intelepciunea este buda: acesta la varsata de 17-20 de ani nu reusise sa-si dea seama ca in lume exista suferinta. Imposibil ca in 20 de ani sa nu se fi lovit la buricul degetelor de la picior, de pietrele de pe alei. E, buda saracu nu a reusit sa realizeze ca acel sentiment e diferit de fericire. Cum am zice astati era bata, tufa etc

5-Ce am scris la punctul 3

6-Din nenorocire mai exista unii care considera intelepciune ce am scris la punctul 4

7-Intelepciunea se dobandeste intradevar, printr-o lupta continua cu propria persoana, adica ansamblul corp fizic-suflet. Corpul fizic este dusmanul intelepciunii, sufletul nepervertit este iubitorul de intelepciune. Cea mai simpla metoda de dobandire a intelepciunii este exemplul practic negativ, adica supunerea fata-n fata cu lipsa de intelepciune, aici intrand in primul rand suferinta. Cel mai bun exemplu este Petre Tutea care datorita inchisorii a devenit foarte intelept.

8-Ce este educatia formala? Trebuie sa fie obiect de educatie, altfel la ce foloseste educatia?

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

8-Ce este educatia formala? Trebuie sa fie obiect de educatie, altfel la ce foloseste educatia?

 

Este ceea ce iti lipseste tie. La ce foloseste educatia? De exemplu, la a nu mai scoate idei "din buda" pentru a-l batjocori pe Buddha care inseamna "intelept" si este o eticheta acordata lui Gautama mai mult de catre occidentali. Termnul vine din limba sanskrita de la "bodhi" care inseamna "intelect".

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este ceea ce iti lipseste tie. La ce foloseste educatia? De exemplu, la a nu mai scoate idei "din buda" pentru a-l batjocori pe Buddha care inseamna "intelept" si este o eticheta acordata lui Gautama mai mult de catre occidentali. Termnul vine din limba sanskrita de la "bodhi" care inseamna "intelect".

Eu am dat dovada de inalta educatie, chiar si formala daca asa se numeste, si am explicat realitatea lui buda asa cum a fost. Toate faptele sunt preluate din invatatura budista, eu nu am facut decat sa aduc lumina intelepciunii asupra lor.

Daca vrei sa combati aceate fapte incontestabile trebuie sa expui o versiune credibila (nu stiu eu: ca buda stia tot dar se prefacea ca nu stie etc).

 

4-In niciun caz intelept nu e ala care se intituleaza in acte "inteleptul". Asa doar la indienii din romania se mai intalneste acest obicei .

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din fericire intelepciunea nu este monopolul jidanilor care ti-au servit "intelepciunea biblica". Exista si alte opinii (care sa nu fie rasiste)?

domn' profesor, nu e prima data cand observ ca fol termeni de genul asta. ca un tip scolit ce te prezinti, nu stii ca 'jidan' este un termen injurios la adresa evreilor?

 

 

-5 puncte de la mine pt postarea ta vis-a-vis 'jidani'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intelepciune? Cea mai buna decizie pe care o poti lua intr-un anumit moment. Tine mult de experienta.

 

Eu as modifica afirmatia ta in sensul urmator:

Cea mai buna decizie pe care este imperios necesar sa o iei in absolut fiecare moment al vietii. Altfel nu te poti numi intelept.

 

@Alex

Nu esti obligata sa ma placi dupa cum nici eu nu sunt obligat sa te plac.

Dar ca sa fii si ontopic, care este opinia ta despre intelepciune?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu este vorba despre placut sau neplacut. nu sunt aici ca sa plac sau sa ma fac placuta. sunt aici pentru ca vreau sa-mi exprim punctul de vedere, indiferent daca se potriveste sau nu cu cel al majoritatii.

 

tot -5 puncte iti dau pentru subtilitatea rasismului cu care ai postat despre 'jidani' si 'tigani' (asta cu tiganii am gasit-o pe alt topic, nu retin pe care)

 

on: pentru ca sunt o tipa f impulsiva, de cele mai multe ori nu iau decizii intelepte. cand stau si analizez situatia, cand reusesc sa-mi ucid din fasa iesirile impulsive, atunci am ocazia sa analizez, sa gandesc, sa judec la rece. facand asta, iau decizii intelepte. cu cat gandesti mai mult o problema, cu atat iei decizii mai destepte, mai chibzuite.

Editat de **Alex**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Convingerea mea e că înţelepciunea înseamnă inteligenţă plus iubire, adică facerea binelui.

 

Mulţi confundă înţelepciunea şi cultura, cu inteligenţa. Caracteristicile inteligenţei, în accepţiunea lui Douglas Hofstadter, caracteristici care spun eu, definesc cel mai bine inteligenţa, sunt:

 

 

  • Capacitatea de a distinge sensul mesajelor ambigue sau contradictorii
  • Capacitatea de a sesiza asemănări între diferite situaţii, cu toate diferenţele care le-ar separa
  • Capacitatea de a sintetiza noi concepte, plecând de la concepte vechi, asamblate în mod diferit
  • Capacitatea de a descoperi idei noi

 

 

Mai e o definiţie simplă a inteligenţei, dată de Napoleon Bonaparte, care spunea că "inteligenţa este capacitatea de a pătrunde realitatea".

 

Dacă analizăm caracteristicile inteligenţei prezentate mai sus, putem observa că acestea pot aparţine şi oamenilor care pot face bine, dar şi celor care pot face rău. De fapt, în istorie, au fost câţiva tirani foarte inteligenţi, că altfel nu puteau ajunge conducători, dar care au omorât milioane sau zeci de milioane de oameni. Şi...au fost foarte inteligenţi !

 

Asta arată că inteligenţa e diferită de înţelepciune, pentru că-i lipseşte compasiunea, empatia, facerea binelui. Atunci când inteligenţei i se adaugă şi acestea trei, atunci eu spun că avem parte de înţelepciune.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×