Sari la conținut
Forum Roportal
pupa-ma in... fond!

Ce este si ce nu este intelepciunea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In opinia mea o fiinta este inteleapta daca atunci cand se confrunta cu situatii imprevizibile gaseste cai de raspuns care sa ii permita sa treaca, cu bine de astfel de situatii. Iar o fiinta este foarte inteleapta daca poate prevedea ceea ce pentru altii este de neprevazut si daca totodata cunoaste calea cea mai buna de "iesire".

 

Asta ţine mai mult de inteligenţă. Mulţi conducători din trecutul istoric ai omenirii, au fost destul de inteligenţi pentru a trece de situaţiile imprevizibile, şi a-şi păstra puterea, însă pentru asta au trebuit să facă "moarte de om".

 

De asta spuneam eu într-un text anterior, că eu văd înţelepciunea ca fiind inteligenţa alături de compasiune şi facerea binelui.

 

De exemplu, eu îmi imaginez acum un om inţelept ca fiind un bătrân ...cu barbă lungă, la care vine un alt om cu mai puţini ani decât el, care în tinereţe îi făcuse rău bătrânului, însă bătrânul îi spune: "nu mă răzbun pentru răul pe care mi l-ai făcut, pentru că ai fost tânăr, şi plin de energie, şi poate n-ai ştiut ce faci".

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

I-si poate inchipui cineva ca hitleristii nu se simteau buni? Se simteau cei mai intelepti si superiori.

Nu exista dragoste intre acestia? Exista pana la sacrificiul din razboi.

Poate fi numit acest sistem intelept? In niciun caz.

Deci intelepciunea reprezinta capacitatea omului de a vedea calea cea corecta. Asta inseamna ca exista cai gresite: intelept e ala care are curajul (deja se poate vorbi de acest sentiment) sa spuna ca exista o cale buna si exista restul de multe cai gresite.

Bogdan Popescu spune ca intelept e ala care gaseste solutii de scapare din orice criza. Pai dupa definitia asta Josef Mengele ar fi fost cel mai mare intelept ca a reusit sa se fofileze de la toate urmaririle, si nu l-a prins nimeni, ceea ce este total lipsit de intelepciune dupa parerea mea.

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Sacrificiul in razboi" nu e dragoste...e ura.

Si la subiect: intelepciunea inseamna sa fi capabil sa ramai cu intrebarile (care nu sunt deloc comode,adesea) si sa nu te agati de raspunsuri,sa mergi mai departe.

(imi place si definitia lui Lupini)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Sacrificiul in razboi" nu e dragoste...e ura.

Asta e din intelepciunea aia cu intrebari fara raspuns.

Deci nimeni nu-si ofera viata cadou din ura, inca n-am auzit pe cineva sa zica: imi sacrific viata pentru tine, deoarece te urasc. Exista un singur caz de acest fel, caracteristica a unei orientari antireligioase, dar acolo evident nu se regaseste nicio intelepciune

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De asta spuneam eu într-un text anterior, că eu văd înţelepciunea ca fiind inteligenţa alături de compasiune şi facerea binelui.

Bogdan Popescu spune ca intelept e ala care gaseste solutii de scapare din orice criza. Pai dupa definitia asta Josef Mengele ar fi fost cel mai mare intelept ca a reusit sa se fofileze de la toate urmaririle, si nu l-a prins nimeni, ceea ce este total lipsit de intelepciune dupa parerea mea.

 

Ader si eu la punctul de vedere al lui lupini. Este corecta si observatia lui -altul.

Intelepciunea este inteligenta si inca ceva pe deasupra.

Diferenta fundamentala dintre intelepciune si inteligenta puse fata in fata cu o situatie de criza este aceea ca intelepciunea se afla intotdeauna in armonie cu binele moral, pe cand inteligenta nu este subordonata in mod necesar binelui moral. Cu toate acestea morala este caracterizata de relativism. De aceea compasiunea formeaza un reper esential. Exista insa uneori si situatii mai deosebite in care "inteleptul" se poate confrunta cu ceea ce numim "dilema morala" care presupune alegerea "raului mai mic" dintre doua rele. Deci, in ultima instanta, nici inteleptul nu poate fi scutit de la a produce raul cu premeditare. In aceasta situatie, ceea ce diferentiaza in mod fundamental intelepciunea fata de inteligenta ramane compasiunea inaintea binelui. Intr-un fel compasiunea este tot o valoare morala si o manifestare a binelui. Dar in situatia in care trebuie sa alegem "raul minor" compasiunea capata un rol de reglaj.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Diferenta fundamentala dintre intelepciune si inteligenta puse fata in fata cu o situatie de criza este aceea ca intelepciunea se afla intotdeauna in armonie cu binele moral, pe cand inteligenta nu este subordonata in mod necesar binelui moral. Cu toate acestea morala este caracterizata de relativism. De aceea compasiunea formeaza un reper esential. Exista insa uneori si situatii mai deosebite in care "inteleptul" se poate confrunta cu ceea ce numim "dilema morala" care presupune alegerea "raului mai mic" dintre doua rele. Deci, in ultima instanta, nici inteleptul nu poate fi scutit de la a produce raul cu premeditare. In aceasta situatie, ceea ce diferentiaza in mod fundamental intelepciunea fata de inteligenta ramane compasiunea inaintea binelui. Intr-un fel compasiunea este tot o valoare morala si o manifestare a binelui. Dar in situatia in care trebuie sa alegem "raul minor" compasiunea capata un rol de reglaj.

Intelepciune fara inteligenta si inteligenta fara întelepciune este un nonsens. doh.gif

Inteligenta tehnologica si financiara, amorala (viclenie a tehnocratilor) este o valoare devalorizata în comparatie cu întelepciunea inteligentelor lui Socrate « Mai bine suferi nedreptatea decât sa o comiti », a lui Bouddha « Compasiune Universala » si a lui Iisus « Dragoste Absoluta ».

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul intelept este cel care nu isi bate capul cu cei mai putin intelepti decat el. Dar cel mai intelept om este cel care, cu tact si intelepciune, ii face si pe cei neintelepti sa devina intelepti.

 

:beach:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul intelept este cel care nu isi bate capul cu cei mai putin intelepti decat el. Dar cel mai intelept om este cel care, cu tact si intelepciune, ii face si pe cei neintelepti sa devina intelepti.

 

beach.gif

Daca ceea ce ai scris este propria ta cugetare, participa la dezbatere ! Sa vedem cum te descurci cu întelepciunea în developarea argumentelor. Daca nu e de tine, specifica daca este un proverb sau numele autorului !

 

A repeta întelepciunea altora, ne poate da un aer de întelept, dar asta nu înseamana ca am si devenit. Onestitatea intelectuala este valoarea de baza ! pleasantry.gif

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×