Sari la conținut
Forum Roportal
pupa-ma in... fond!

Ce este si ce nu este intelepciunea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In cazul unui cuvant polisemantic, orice dictionar ordoneaza si numeroteaza explicatiile conform frecventei lor de utilizare. Astfel, exista un inteles primar al termenului, apoi unul secundar s.a.m.d., la sfarsit fiind enumerate sensurile mai rare care i se dau termenului. Daca este vorba de omonime, atunci cuvintele capata titluri distincte in dictionar si sunt ordonate tot in functie de frecventa. De asemenea, exista mutatii in ceea ce priveste sensul care i se da unui anumit cuvant. Dictionarele noi publicate sub autoritatea unui centru acreditat de studii lingvistice sunt cele reprezinta punctul de referinta pentru un termen, nu dictionare vechi sau publicate de un autor sau altul, indiferent de gradul de celebritate al autorului. In cazul cuvantului de mai sus este dincolo de orice dubii faptul ca sensul primar al termenului de "jidan" este un sinonim pentru "evreu" (indiferent de dictionarul din care citam). De ce consideri (@Blues) ca oamenii nu au dreptul de a fi informati in mod corect?

 

Asemanator este si in cazul termenului de "intelepciune". Semnificatia acestui cuvant a suferit diverse mutatii in timp in cadrul aceleiasi culturi si variaza, de asemenea, in functie de cultura poporului care il utilizeaza. Un fapt este ca acest cuvant, spre diferenta de primul, are intotdeauna semnificatii "pozitive" in dictionare, insa uneori, dupa cum a remarcat anterior colegul de forum, se utilizeaza si in sens ironic sau peiorativ, desi aceasta "nuanta" nu a fost surprinsa de niciun dictionar.

 

Sa va spun acum o gluma:

Se povesteste ca la o conferinta pe teme de epistemologie (daca imi aduc bine aminte) o mare personalitate stiintifica sustinea ca exista afirmatie, exista negatie si mai exista dubla negatie cu sens de afirmatie dar, ca "sub nicio forma nu exista dubla afirmatie cu sensul de negatie", la care cineva din sala a replicat cu umor si dand din cap: "da, da..." :)

Editat de Bogdan_Popescu
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asemanator este si in cazul termenului de "intelepciune". Semnificatia acestui cuvant a suferit diverse mutatii in timp in cadrul aceleiasi culturi si variaza, de asemenea, in functie de cultura poporului care il utilizeaza. Un fapt este ca acest cuvant, spre diferenta de primul, are intotdeauna semnificatii "pozitive" in dictionare, insa uneori, dupa cum a remarcat anterior colegul de forum, se utilizeaza si in sens ironic sau peiorativ, desi aceasta "nuanta" nu a fost surprinsa de niciun dictionar.

 

...de nici un dictionar... rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca nu am cum sa studiez dictionarele tuturor culturilor. M-am referit la marile dictionare romanesti.

 

Cand spunem "intelepciunea natiunilor" sau "intelepciunea popoarelor" in mod normal avem in vedere sensul "pozitiv". La fel in cazul "intelepciunii populare" (exprimate prin aforisme), indiferent de popor.

Mai rar se utilizeaza termenul "intelepciune" cu sens "negativ", adica cel de "lipsa de intelepciune". Cand capata acest sens, de obicei, cuvantul este insotit si de anumite elemente lingvistice nonverbale sau paraverbale, de aceea, aceasta utilizare este mai curand utilizata in comunicarea orala decat in scris si, din acest motiv, nu prea o sa gasim in dictionare sensul "negativ" al formei afirmative. De altfel, exista numeroase alte cuvinte care se folosesc in forma afirmativa dar cu sens de negatie fara ca acest sens sa fie inclus in dictionare. De exemplu cand afirmi ca ceva este "frumos" dar cu sensul de "urat" ca in formularea: "Frumos te mai porti!" sau ca cineva este "foarte inteligent" dar cu sensul opus.

 

In rest, ceea ce cred eu despre intelepciune am precizat in mesajul introductiv de la topic. Astept sa combateti ceea ce am scris sau sa adaugati informatii suplimentare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am adus aminte ca exista "Un dictionar al intelepciunii" scris de Theofil Simenschy. Dictionarul a avut cel putin 2 editii inaintea anilor '90, o editie in 4 volume si alta intr-un singur volum. Dictionarul contine numeroase citate valoroase, multe dintre ele fiind din intelepciunea orientala. Dictionarul poate fi consultat aici: http://www.scribd.com/doc/26170695/Un-Dictionar-de-Intelepciune-de-Th-Simenschy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In rest, ceea ce cred eu despre intelepciune am precizat in mesajul introductiv de la topic. Astept sa combateti ceea ce am scris sau sa adaugati informatii suplimentare.

Pentru a combate ceea ce ai scris mai sus, la cererea ta, despre ceea ce crezi, întelepciunea unui aforism spune ca:

 

"Tendinta naturala a spiritului uman este de a crede înainte de a cunoaste". Gaston Bouthoul

 

Din punctul meu de vedere, eu am certitudinea ca, credinta teoretica despre istoricul întelepciunii, nu are mare lucru cu întelepciunea propriu-zisa. Adica, subiectul nu a fost consumat înca, mai ramâne de a raspunde la a doua întrebare. Cum putem deveni întelepti ? Devenirea nu se poate concretiza decât printr-o practica concreta...

 

Exemplu de întelepciune academica si de cugetare filosofica:

"Homo homini lupus est"

 

© Nici un lup nu vorbeste latina. Cel ce nu gândeste, lupus est-e.

 

Exemplu de întelepciune populara si de cugetare filosofica:

"noi muncim, nu gândim"

 

© Din aceasta lozinca reiese ca munca fara gândire se oglindeste în oglinda faptelor necugetate. Astazi, cei ce muncesc fara sa gândeasca vor fi concediati sau vor da faliment !

Editat de GeoFiloRo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-as putea defini o calitate de care nu am dat niciodata dovada, dar banuiesc ca intelepciunea este abilitatea de a nu te pune in situatii imprevizibile, pentru a dovedi ca-ti pasa mai mult de tine decat de ceilalti. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-as putea defini o calitate de care nu am dat niciodata dovada, dar banuiesc ca intelepciunea este abilitatea de a nu te pune in situatii imprevizibile, pentru a dovedi ca-ti pasa mai mult de tine decat de ceilalti. :stars:

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In opinia mea o fiinta este inteleapta daca atunci cand se confrunta cu situatii imprevizibile gaseste cai de raspuns care sa ii permita sa treaca, cu bine de astfel de situatii. Iar o fiinta este foarte inteleapta daca poate prevedea ceea ce pentru altii este de neprevazut si daca totodata cunoaste calea cea mai buna de "iesire".

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleptul vede adevarul general/universal valabil indiferent de particularitatea situatiei si gaseste solutii pliate pe subiectivitatea individului, fara sa se abata de la a isi pastra o judecata obiectiva.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un roman micut, dar extraordinar, care in esenta se rezuma la gasirea intelepciunii este Siddharta lui Herman Hesse. Romanul a avut mai multe editii in limba romana si vi-l recomand. De asemenea, puteti viziona si filmul ecranizat dupa romanul lui Hesse.

Orice carte (relativa la topic) care v-a impresionat puteti sa o amintiti si voi aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×