Sari la conținut
Forum Roportal
pupa-ma in... fond!

Ce este si ce nu este intelepciunea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nimeni nu poate spune vreodata 'Vai! Ce intelepciune pe mine!" (in afara aspectului ironic al situatiei)

 

De obicei, ceilalti observa ca un om este intelept sau actioneaza cu intelepciune. Oamenii intelepti sunt cei extrem de profunzi in gandire si capacitate de analiza. Multe lucruri care majoritatii scapa la o prima, a doua vedere - inteleptii le intuiesc, sau, datorita acumularii de experienta, stiu cum sa reactioneze astfel incat sa evite consecintele mai grave. Eu as spune ca admiram intelepciunea la un om si din punct de vedere temporal - inteleptii fiind de multe ori deschizatorii de usi, dar in acelasi timp - si oamenii care urmeaza sfaturile inteleptilor, practicand metodica acestora.

 

Convingerea mea e că

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu este vorba despre placut sau neplacut. nu sunt aici ca sa plac sau sa ma fac placuta. sunt aici pentru ca vreau sa-mi exprim punctul de vedere, indiferent daca se potriveste sau nu cu cel al majoritatii.

 

tot -5 puncte iti dau pentru subtilitatea rasismului cu care ai postat despre 'jidani' si 'tigani' (asta cu tiganii am gasit-o pe alt topic, nu retin pe care)

 

on: pentru ca sunt o tipa f impulsiva, de cele mai multe ori nu iau decizii intelepte. cand stau si analizez situatia, cand reusesc sa-mi ucid din fasa iesirile impulsive, atunci am ocazia sa analizez, sa gandesc, sa judec la rece. facand asta, iau decizii intelepte. cu cat gandesti mai mult o problema, cu atat iei decizii mai destepte, mai chibzuite.

 

Bine. Inteleg ca te-a deranjat morala pe care ti-am facut-o la celalalt topic si nu ma astept la altfel de reactie din partea ta. Evaluarea ta in ceea ce ma priveste ma lasa complet rece, la fel ca si cea a lui Harald. Mai stiu ca te-a deranjat cand i-am spus lui Harald sa fie atent ce scrie pentru ca te va face de ras odata cu el si pe tine care ii dai like la toate ineptiile. Deci, sincer, nu are rost sa repeti. M-am lamurit in ceea ce te priveste :)

 

tot off:

Nu, nu am nimic cu "poporul ales" (denumirea de jidan vine de la "bijuterie" pentru ca majoritatea erau bijutieri sau faceau negustorie cu bijuterii; in limba engleza se spune "jew" si este acelasi cuvant). Sunt chiar impresionat de felul in care si-au indeplinit proiectul de dominatie mondiala in plan cultural, ideologic, politic, economic si religios (am ajuns pana acolo incat sa ne botezam si copiii cu nume de-ale lor, nu doar sa le adoptam ideile religioase si sa cunoastem mai curand istoria lor decat propria istorie). Una dintre personalitatile pe care le apreciez cel mai mult este Albert Einstein care, desi evreu, din fericire a fost un om total detasat de astfel de lucruri. Si nu este singurul. Ma deranjeaza persoanele care gasesc absolutul intr-o religie complet straina si apoi arunca cu rahat in popoarele care au alta religie doar pentru faptul ca nu au trecut si ei la iudeo-crestinism. In ceea ce-i priveste pe tigani nu mi-am ascuns niciodata sentimentele si suspiciunile fata de ei. Nu au nici macar o singura personalitate demna de luat in seama. In schimb sunt cei de care trebuie sa imi pazesc buzunarele, sa le ascult limbajul, manelele, sa le indur mirosul in mijloace de transport in comun (unde nu platesc nici macar bilet) si pentru care trebuie sa platim noi impozite pe salariu ca sa primeasca ei ajutoare sociale ori salarii de ingrijitori de handicapati in propria familie dupa ce si-au mutilat copiii la nastere ca sa beneficieze de ajutoare de handicapati si sa aiba, in paralel, motiv ca sa cerseasca. Rareori am intalnit tigani care sa arate ingrijiti. In ceea ce priveste denumirea de "tigan", acesta este consacrata in intreaga noastra istorie, cultura si literatura, iar cuvantul se utilizeaza in mod identic la francezi (tsigane), spanioli (gitan), englezi (gipsy) etc.

 

on:

In rest, atitudinea ta "on" pare de bun simt. In concluzie, ar fi bine sa mai reduci din impulsivitate.

 

Convingerea mea e că

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu am nimic cu "poporul ales" (denumirea de jidan vine de la "bijuterie" pentru ca majoritatea erau bijutieri sau faceau negustorie cu bijuterii; in limba engleza se spune "jew" si este acelasi cuvant). Sunt chiar impresionat de felul in care si-au indeplinit proiectul de dominatie mondiala in plan cultural, ideologic, politic, economic si religios (am ajuns pana acolo incat sa ne botezam si copiii cu nume de-ale lor, nu doar sa le adoptam ideile religioase si sa cunoastem mai curand istoria lor decat propria istorie).

 

Ție poate ți se pare inteligentă mascarada asta, dar în lumea civilizată ăsta e tot antisemitism, nu păcălești pe nimeni. Hai să vedem cât tolerează moderatorii chestia asta. Până acum, Roportalul nu s-a lăsat angrenat în atitudini din astea și nu a tolerat antisemitismul.

 

subtilitatea rasismului cu care ai postat despre 'jidani' si 'tigani'

Să sperăm că postările lui nu au fost chiar at

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar tu ca de obicei nu poti tolera adevarul. Eu am fost doar obiectiv. Tu inca nu ai invatat ce inseamna obiectivismul.

Sper ca nu ai omis sa dai si report!

In afara de asta ai invadat din nou un topic deschis de mine fara a spune nimic la subiect.

Trollingul este interzis pe forumuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am idee ce o fi,dar ma gandesc ca nu se regaseste la noi, astia aici asa.

Tre sa fie maturitatea.

 

Am citit mesajele pline de intelepciune ale unor copii.Tu de ce nu le-ai vazut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va propun ca la acest subiect sa raspundeti unor intrebari de genul:

- Exista intelepciune?

- Exista intelepti? Puteti da exemple de intelepti?

- Ce este intelepciunea?

- Ce nu este intelepciunea?

- Ce cred eu despre intelepciune?

- Ce cred altii despre intelepciune?

- Cum poate fi dobandita intelepciunea?

- Poate deveni "intelepciunea" un ideal al educatiei formale?

 

Intelepciunea nu cred ca poate avea o definitie singulara caci ea are intelesuri diferite in functie de diversele sisteme religioase,filosofice ,etc.

Astfel ca cel mai potrivit este sa se incerce situarea si definirea ei in context.

Contextul cu care sunt cel mai familiarizat este acela a-l tantrismului tibetan si a sistemului Dzogchen.

Aici intelepciunea se considera a fi dincolo de minte dar la care cu totii avem acces.

Este dincolo de minte ceea ce inseamna ca nu poate fi un produs al vreunui proces discursiv.

 

Aceasta intelepciune este insasi baza fiintei, care de dragul claritatii, poate fi gandita ca avand 3 fatete.

Prima se refera la esenta fiintei.Ea este asemanata cu oglinda sau cu acea parte a oglinzii care este goala de o esenta a ei deoarece poate reflecta orice i se pune in fata.

A doua se refera la natura fiintei.Aceasta se aseamana potentialului oglinzii de a relfecta.

A treia este energia fiintei.Energia poate fi inteleaasa daca ne gandim la continuitatea relflectiilor din oglinda.

In realitate aceste trei aspecte nu sunt separate si nu pot fiidentificate separat.Ele participa impreuna la ceea ce este fiinta umana.

 

Cand omul descopera in urma instructiunilor si a diverselor metode aceasta intelepciune, ajunge sa inteleaga cum intreaga viziune umana este una temporara si este creata de propria minte.Astfel se naste intelepciunea adevarata care se situeaza dincolo de limitele acestei existente.

 

Intelepciunea nu poate si nu va deveni vreodata obiectul educatiei formale deorece societatea prin natura ei uzeaza de limite si incurajeaza limitarea individuala prin adoptarea de diverse comportamente care sa-i sustina si intareasca propria-i iluzie.

Editat de Jnanadakini
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricat te-ai ascunde pe dupa cires, jidan este tot termen peiorativ folosit la adresa evreilor. Aviz amatorilor...

Postarile care dezbateau folosirea acestui termen au fost invizibilizate, chiar daca acestea contineau si mesaje ontopic. Pentru ca noi nu ciuntim mesajele din cauza faptului ca userii nu mai recunosc, ulterior, ce au scris. Userii vechi stiu asta, dar explic si pentru cei noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Miriapodul din ultima poveste s-a oprit sa se gandeasca si nu a mai stiut cum sa mearga.

Non-gandirea era cea care ii permitea sa faca acele lucruri atat de complexe (sincronizarea celor 100 de picioare).

O data ce s-a intors in mod reflexiv asupra procesului si s-a concentrat asupra primului pas, a pierdut din vedere ansamblul, deci s-a desprins din constiinta totalitatii.

La fel este si cu intelepciunea. Nu o putem limita la ceva, tocmai pentru ca este fara limite. Daca o limitezi, atunci nu mai este intelepciune.

Vazuta in acest sens intelepciunea nu poate deveni o finalitate a educatiei.

 

Oricat te-ai ascunde pe dupa cires, jidan este tot termen peiorativ folosit la adresa evreilor. Aviz amatorilor...

Postarile care dezbateau folosirea acestui termen au fost invizibilizate, chiar daca acestea contineau si mesaje ontopic. Pentru ca noi nu ciuntim mesajele din cauza faptului ca userii nu mai recunosc, ulterior, ce au scris. Userii vechi stiu asta, dar explic si pentru cei noi.

 

Pai si daca sunt ascunse mesajele, atunci ceilalti useri nu mai pot urmari firul discutiei.

 

In ceea ce priveste termenul de "jidan" care de altfel se mai utilizeaza si in prezent in jurnalism (deci oficial) lucrurile nu stau chiar asa. Termenul "jidov" este cel care avea un sens peiorativ, nu cel de jidan. In acest sens era echivalent cu "Uncle Sam" pentru americani, "Paddy" pentru irlandezi (nume stalcit al Sf. Patrick, cel mai important sfant al poporului irlandez), "macaronar" pentru italieni etc. Termenul "jidan" este perfect inrudit cu termenul utilizat in alte limbi, cum ar fi "jew" din engleza si provine de la faptul ca evreii traiau in principal din comertul cu bijuterii si prelucrarea bijuteriilor. In acest sens nu este vorba de o ironizare a poporului iudeu la fel de neplacuta ca in cazul cuvantului "macaronar" pentru italieni de exemplu.

 

Nuanta peiorativa a primului termen nu a existat in literatura romana decat pur ocazional. Poti sa utilizezi la fel de bine si cuvantul "roman" dandu-i un sens peiorativ. Probabil ca utilizand aceeasi logica vom renunta la eticheta de "romani" din cauza conotatiilor negative pe care acest cuvant le-a capatat printre vorbitorii din alte tari care au avut contact cu tiganii din Romania...

 

In Dictionarul Explicativ al Limbii Romane, editia 2009 s-a restabilit sensul corect al cuvantului "jidan" (vezi mai jos). Insa in mod ciudat, anumite reactii negative sau presiuni provenite din partea ovreilor a produs urmatorul comentariu (detalii mai jos), revenindu-se, astfel, la definitia data in 1998 atat pentru cuvantul jidan cat si pentru cuvantul jidov, definitie care nu era tocmai corecta din perspectiva sensului pe care il are in general cuvantul in literatura romana:

 

JID

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×