Sari la conținut
Forum Roportal
dan-marius

Astrologie - suport stiintific

Postări Recomandate

Din punctul meu de vedere constelatiile zodiacale au un singur scop: acela de a fixa cu o precizie cit mai mare pozitia in spatiu 3d a momentului nasterii unei anume persoane. Pe baza acestei pozitii se poate identifica id-ul persoanei in cauza si urmari "traseul" ei prin viata.

 

Dan

 

pentru cultura mea generala - care sunt cele 3d? Spatiu, timp si ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din punctul meu de vedere constelatiile zodiacale au un singur scop: acela de a fixa cu o precizie cit mai mare pozitia in spatiu 3d a momentului nasterii unei anume persoane. Pe baza acestei pozitii se poate identifica id-ul persoanei in cauza si urmari "traseul" ei prin viata.

 

Dan

 

pentru cultura mea generala - care sunt cele 3d? Spatiu, timp si ?

 

Cele trei dimensiuni spatiale. Timpul nu exista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu analiza pentru dan-marius.

Scuze de intarziere dar am avut o perioada mai agitata.

 

Analiza de mai jos este realizata pe baza datelor trimise de dan-marius pe pm si surprinde pe scurt doar anumite elemente. Nu am intrat in foarte multe detalii pentru ca analiza astrologice este un lucru mai personal.

 

Profil astrologic Dan-Marius

 

Zodia sub care te-ai nascut,Gemeni, iti defineste personalitatea de baza in sensul ca esti o persoana comunicativa, curioasa dar si duplicitar cand e nevoie. Nu voi insista asupra calitatile/defectele gemenilor pentru ca despre acest subiect se gasesc destule materiale.

Faptul ca esti nascut la inceputul perioadei gemenilor (Soarele este la 1 grad in Gemeni) presupune ca in cadrul personalitatii tale exista si o serie de trasaturi din Taur: fixitatea, posesivitatea, accentuarea laturii materiale si practice.

Modul de gandire si rationament este unul foarte practic si materialist. Ai o gandire rece, analitica ,orientata spre concret, pragmatica si foarte realista. Inveti lucruri noi foarte usor. Tendinta de a critica si folosesti cuvantul si comunicarea ca arma de aparare.

Iti place sa studiezi si sa fi informat dar exista posibilitatea de suprasolicitare nervoasa. Mare putere de concentrare pentru a-ti atinge scopurile dar exista tendinta de a deveni prea rigid si prea posesiv.

Dispui de o mare energie interioara dar pe care deseori nu reusesti sa o controlezi, sa o canalizezi corect. De aici si tendinta de dispersare a energiilor.

In aceasta viata lectia pe care trebuie sa o inveti este ceea a cooperarii, a echilibrului in relatiile umane. Acest lucru se va realiza doar dupa realizarea echilibrului interior. Acest lucru va fi dificil de realizat deoarece exista o serie de conflicte interne, de tensiuni interioare. Chiar daca la suprafata nu 'respira' nimic in interiorul tau exista substrat emotional foarte activ si foarte profund. Posibil blocaj emotional in sensul ca intampini dificultati in a-ti exprima emotiile si trairile.

 

Astept raspunsul lui Dan-Marius... :winca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Revin cu analiza pentru dan-marius.

Scuze de intarziere dar am avut o perioada mai agitata.

Nu-ti face probleme.

 

Analiza de mai jos este realizata pe baza datelor trimise de dan-marius pe pm si surprinde pe scurt doar anumite elemente. Nu am intrat in foarte multe detalii pentru ca analiza astrologice este un lucru mai personal.

 

Profil astrologic Dan-Marius

 

Zodia sub care te-ai nascut,Gemeni, iti defineste personalitatea de baza in sensul ca esti o persoana comunicativa, curioasa dar si duplicitar cand e nevoie. Nu voi insista asupra calitatile/defectele gemenilor pentru ca despre acest subiect se gasesc destule materiale.

Faptul ca esti nascut la inceputul perioadei gemenilor (Soarele este la 1 grad in Gemeni) presupune ca in cadrul personalitatii tale exista si o serie de trasaturi din Taur: fixitatea, posesivitatea, accentuarea laturii materiale si practice.

 

Cu un lucru nu sint de acord: posesivitatea nu ma prea caracterizeaza. Ce intelegi prin fixitate?

 

Modul de gandire si rationament este unul foarte practic si materialist.
Probabil. :dee

 

Ai o gandire rece, analitica ,orientata spre concret, pragmatica si foarte realista. Inveti lucruri noi foarte usor.

 

Sint programator de meserie, deci sa-ar potrivi cu ideea de mai sus.

 

Tendinta de a critica si folosesti cuvantul si comunicarea ca arma de aparare.
Aici ai dreptate, insa numai in cazurile in care este nevoie de asa ceva.

 

Iti place sa studiezi si sa fi informat dar exista posibilitatea de suprasolicitare nervoasa. Mare putere de concentrare pentru a-ti atinge scopurile dar exista tendinta de a deveni prea rigid si prea posesiv.  

Dispui de o mare energie interioara dar pe care deseori nu reusesti sa o controlezi, sa o canalizezi corect. De aici si tendinta de dispersare a energiilor.

 

Bine spus "tendinta". Am dezvoltate citeva mecanisme care ma impiedica sa fac acest lucru.

 

In aceasta viata lectia pe care trebuie sa o inveti este ceea a cooperarii, a echilibrului in relatiile umane. Acest lucru se va realiza doar dupa realizarea echilibrului interior. Acest lucru va fi dificil de realizat deoarece exista o serie de conflicte interne, de tensiuni interioare. Chiar daca la suprafata nu 'respira' nimic in interiorul tau exista substrat emotional foarte activ si foarte profund. Posibil blocaj emotional in sensul ca intampini dificultati in a-ti exprima emotiile si trairile.

 

Astept raspunsul lui Dan-Marius... :winca:

Imi place sa scriu (si unii considera ca am talent la asa ceva), deci blocajul emotional nu este valabil. Ideea cu echilibrul interior imi place :dee , o sa ma mai gindesc la ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legat de blocajul emotional...

 

Faptul ca poti sa-ti exprimi sentimentele si emotiile in scris este excelent.

Dar iti este la fel de usor sa-ti exprimi direct , fata in fata, emotiile si sentimentele (nu ma refer la a spune cuiva ce crezi si ce gandeste despre ea)?

 

PS. Si la mine in scris e mult mai simplu. :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Legat de blocajul emotional...

 

Faptul ca poti sa-ti exprimi sentimentele si emotiile in scris este excelent.

Dar iti este la fel de usor sa-ti exprimi direct , fata in fata, emotiile si sentimentele (nu ma refer la a spune cuiva ce crezi si ce gandeste despre ea)?  

 

PS. Si la mine in scris e mult mai simplu.  :de

 

Raspunsul este da, cu conditia sa consider ca se merita sa fac asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oca. Cu ingaduinta va reamintesc, sunt mai multe planete in joc si nu doar cele dupa care se calculeaza zodiacul. In alta ordine de idei, calculatia este de tip euclidian iar Influentele tin seama de Iposte. Ipostazele nu au treaba in nici un fel cu euclidieneleeeeee!

Doamne, imi sunteti foarte dragi!

::cry::

 

Revin cu analiza pentru dan-marius.

Scuze de intarziere dar am avut o perioada mai agitata.

 

Analiza de mai jos este realizata pe baza datelor trimise de dan-marius pe pm si surprinde pe scurt doar anumite elemente. Nu am intrat in foarte multe detalii pentru ca analiza astrologice este un lucru mai personal.

 

Profil astrologic Dan-Marius

 

Zodia sub care te-ai nascut,Gemeni, iti defineste personalitatea de baza in sensul ca esti o persoana comunicativa, curioasa dar si duplicitar cand e nevoie. Nu voi insista asupra calitatile/defectele gemenilor pentru ca despre acest subiect se gasesc destule materiale.

Faptul ca esti nascut la inceputul perioadei gemenilor (Soarele este la 1 grad in Gemeni) presupune ca in cadrul personalitatii tale exista si o serie de trasaturi din Taur: fixitatea, posesivitatea, accentuarea laturii materiale si practice.

Modul de gandire si rationament este unul foarte practic si materialist. Ai o gandire rece, analitica ,orientata spre concret, pragmatica si foarte realista. Inveti lucruri noi foarte usor.  Tendinta de a critica si folosesti cuvantul si comunicarea ca arma de aparare.

Iti place sa studiezi si sa fi informat dar exista posibilitatea de suprasolicitare nervoasa. Mare putere de concentrare pentru a-ti atinge scopurile dar exista tendinta de a deveni prea rigid si prea posesiv. 

Dispui de o mare energie interioara dar pe care deseori nu reusesti sa o controlezi, sa o canalizezi corect. De aici si tendinta de dispersare a energiilor.

In aceasta viata lectia pe care trebuie sa o inveti este ceea a cooperarii, a echilibrului in relatiile umane. Acest lucru se va realiza doar dupa realizarea echilibrului interior. Acest lucru va fi dificil de realizat deoarece exista o serie de conflicte interne, de tensiuni interioare. Chiar daca la suprafata nu 'respira' nimic in interiorul tau exista substrat emotional foarte activ si foarte profund. Posibil blocaj emotional in sensul ca intampini dificultati in a-ti exprima emotiile si trairile.

 

Astept raspunsul lui Dan-Marius... :winca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oca. Cu ingaduinta va reamintesc, sunt mai multe planete in joc si nu doar cele dupa care se calculeaza zodiacul. In alta ordine de idei, calculatia este de tip euclidian iar Influentele tin seama de Iposte. Ipostazele nu au treaba in nici un fel cu euclidieneleeeeee!

Doamne, imi sunteti foarte dragi!

::cry:: 

 

Multumim, si dumneavoastra noua. ::cry:: :twisted: :dee :dee :arrow:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As avea o intrebare legata de astrologie.

Se spune ca dacii se calauzeau dupa un calendar bazat pe animale totem. Iar astrologia se baza pe acest calendar, care avea 32 de animale totem.

Sunt curios sa stiu, daca stie cineva, in ce masura acel tip de impartire a "zodiilor" era mai bun sau nu. Am sa aduc si ceva materiale in acest scop, daca am sa gasesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×