Sari la conținut
Forum Roportal
dan-marius

Astrologie - suport stiintific

Postări Recomandate

Recunosc ca mai trebe sa studiez cu e cu astrologia dar sunt sigura ca nu poate sa aiba leg cu cercetarile stiintifice??

si ce fel de legaturi??Cumva planetele sa influenteze descoperirile??Sa scrie in horoscop daca vor descoperi ceva???Sa functioneze unele aparate doar pe baza unor influente astrale(wow ce scot!!).....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la i g i u sa: foarte interesant postul tau!

Fizica si chimia nu sunt domenii in care am foarte multe cunostinte dar din ceea ce imi dau seama inca suntem de abia la inceput cu cercetarea stiintifica.

Parerea mea este de in ultimii ani sa-au facut pasi importanti in gasirea unor noi explicatii stiintifice ale unor fenomene mai putin palpabile. Consider ca pana acum ruptura intre stiinta si celelalte activitati (astrologie, parapsihologie etc) a fost foarte adanca si fiecare si-a vazut de drumul ei.

Daca ne uitam la medicina (nu cea romaneasca) putem observa o schimbare de gandire: medicamentele si tratamentul fizic al unei boli nu sunt singurele metode de a ne mentine sanatosi. Sunt medici care practica hipnoza in loc de anestezie , medici homeopati etc.

dan-marius: revin cat de curand cu analiza astrologica

[snapbacca]6883[/snapbacca]

Medicina:cred ca in efectul pe care medicam,entul si-la face atunci cand esti bolnav intervine cu puterea de auto-sugestie ...sti ca med x face nu stiu ce la plamamni si atunci inconstient te auto-sugestionezi ca stii ca de la medicamentul acela te vei face bine!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Au nevoie de suport stiintific pentru a accepta astrologia doar cei care pot percepe adevarul daca el este exprimat prin formule rationale si semnaturi celebre sau autorizate. Totusi, adevarul este la indemina oricarui om. De ce avem nevoie de suport stiintific ca sa acceptam ca este adevarat ceea ce vedem cu ochii nostri in viata? Oare o explicatie stiintifica a unui fenomen la care asistam il face mai adevarat? Iar lipsa acestei explicatii il va face sa fie fals? Faptele sunt fapte, nimic nu ni le poate sterge din memorie daca le traim. Doar mintea are nevoie de explicatii, si daca nu le are, poate ajunge chiar sa nege realitatea. Exact cum li s-a intimplat exploratorilor de pe Kon-Tiki, atunci cind pesti zburatori (specie necunoscuta de ei pina atunci) au aterizat pe pluta lor, si exclamatia unuia dintre ei a fost: "Acest peste nu exista!" :flowers:

Editat de AdiM

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×