Sari la conținut
Forum Roportal
dan-marius

Astrologie - suport stiintific

Postări Recomandate

Totusi, prin ce mijloace pretindeti voi, cei care credeti in zodiace, ca planetele influenteaza vietile oamenilor? Gravitationale? Din punctul de vedere al luminii? Cum? :socca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca discutam dpdv stiintific magnetismul planetelor are un rol deosebit de important si in ultimii ani au aparut destul de multe dovezi in acest sens. Sa nu uitam influenta lunii asupra marilor si oceanelor (mareea). Si daca ne uitam ca noi avem in componenta foarte multa apa nu vad de ce nu ne-ar influenta si pe noi.

Acesta este un punct de vedere mai superficial. Discutia este una foarte complexa si exista numeroase argumente pro si contra.

Oricum nu astrele iti influenteaza viata ci tu si actiunile tale!

Astrele doar iti indica anumite stari, situatii.

Daca doresti putem continua discutia.

Hai sa facem un mic test: trimite-mi datele tale de de nastere (data,ora,loc ) iar eu iti fac o scurta analiza astrologica si o postez aici. Tu vei spune daca voi spune balarii sau nu. Avand in vedere ca nu ne cunoastem cred ca va fi destul de relevant testul!

 

 

ciuboda

www.astroforum.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca discutam dpdv stiintific magnetismul planetelor are un rol deosebit de important si in ultimii ani au aparut destul de multe dovezi in acest sens. Sa nu uitam influenta lunii asupra marilor si oceanelor (mareea). Si daca ne uitam ca noi avem in componenta foarte multa apa nu vad de ce nu ne-ar influenta si pe noi.
Valoarea prea mica a magnetismului, practic nu are nici o influenta asupra chimiei interne.

 

Acesta este un punct de vedere mai superficial. Discutia este una foarte complexa si exista numeroase argumente pro si contra.

Oricum nu astrele iti influenteaza viata ci tu si actiunile tale!

 

Foarte corect.

 

Astrele doar iti indica anumite stari, situatii.
Asta mai ramine de vazut. :twisted: Pentru a obtine asta trebuie modificata chimia interne, le acorzi prea mult credit.

 

Daca doresti putem continua discutia.

 

Oricind. :rambo:

 

Hai sa facem un mic test: trimite-mi datele tale de de nastere (data,ora,loc ) iar eu iti fac o scurta analiza astrologica si o postez aici. Tu vei spune daca voi spune balarii sau nu. Avand in vedere ca nu ne cunoastem cred ca va fi destul de relevant testul!

 

 

ciuboda

www.astroforum.ro

 

Ti le trimit prin mesaj privat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Putem considera gravitatia ca fiind rezultatul unor particule extrem de mici ce actioneaza pe o raza infinita. Pentru ca fortele sunt tot rezultatul transferului de particule (bosoni).

Aplicand legile chimiei elementare stim ca forta gravitationala este mai slaba decat celelalte patru (electromagnetica, legaturi tari, legaturi slabe) si este vizibila in special la nivel macromolecular (celealte sunt limitate la cel mult cativa atomi).

Dar tot nu putem exclude efectul gravitatiei asupra chimiei interne: in spatiu sa-a observat ca fiintele se nasc cu malformatii (fara cap), plantele nu mai stiu in ce directie e 'sus' si nu se pot dezvolta. Trebuie sa acceptam prezenta unor particule mediatoare, de natura organica, ce furnizeaza organismului date cel putin despre forta gravitationala (nu cunosc inca rezultatul studiilor).

Revenind la influenta planetelor, trebuie sa remarcam ca orice forta este insotita de un camp, fie el cat de slab (dincolo de Luna si Soare, greu detectabil).

Aici putem lua in considerare teoria meridianelor energetice - nedovedita pana acum dpdv stiintific, dar exploatata din plin de cultura orientala. Daca aceste meridiane exista cu adevarat, ele reprezinta intersectii de campuri energetice din corpul uman. Dat fiind caracterul greu detectabil al acestor energii (imposibil, 'sic') influenta unor alte campuri 'slabe' nu ar putea fi negata.

Poate nu suntem pe aceeasi lungime de unda cand ne referim la influenta planetelor si ar trebui sa cautam 'semnatura' fiecareia.

q.e.de.

 

(PS: nici eu nu cred ce am scris aici :dee)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revenind, nu neg existenta paranormalului, mai ales fiind martorul unor fenomene inexplicabile de-a lungul vietii. Dar nici nu-mi propun sa strivesc corola de minuni :dee si prefer sa-mi vad de viata cu setul simplu de instructiuni/ecuatii ce ne-a fost lasat pana acum.

In momentul de fata nimeni nu stie ce este o forta cu adevarat, teoria relativ moderna a schimbului de particule (bosoni) contrazicand conceptia de timp-spatiu a lui Einstein. Ideal ar fi o unificare intre aceste doua teorii - la fel cum Plancca a emis teoria cuantelor, rezolvand 'catastrofa ultravioleta' (Raleigh-Jeans). sa-a acordat un premiu Nobel in 1999 pentru o astfel de incercare...dar suntem inca departe de adevar.

Recomand lectura 'A Brief History of Time' (Stephen Hawcaing) pentru o introducere usoara in materia asta si o explicatie (empirica, ce-i drept) a super-string-urilor (nici nu stiu care-i traducerea). Ideea ce se desprinde e ca universul e n-dimensional, ci nu tridimensional cum il percepem noi. Dar sa nu va imaginati celelate dimensiuni ca fiind dimensional egale cu principalele 3, mai degraba imaginati-le la nivel microscopic.

Ma rog, nu stiu cu ce va ajuta ce am scris eu aici, dar mi-era greu sa tac :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la i g i u sa: foarte interesant postul tau!

Fizica si chimia nu sunt domenii in care am foarte multe cunostinte dar din ceea ce imi dau seama inca suntem de abia la inceput cu cercetarea stiintifica.

Parerea mea este de in ultimii ani sa-au facut pasi importanti in gasirea unor noi explicatii stiintifice ale unor fenomene mai putin palpabile. Consider ca pana acum ruptura intre stiinta si celelalte activitati (astrologie, parapsihologie etc) a fost foarte adanca si fiecare si-a vazut de drumul ei.

Daca ne uitam la medicina (nu cea romaneasca) putem observa o schimbare de gandire: medicamentele si tratamentul fizic al unei boli nu sunt singurele metode de a ne mentine sanatosi. Sunt medici care practica hipnoza in loc de anestezie , medici homeopati etc.

 

dan-marius: revin cat de curand cu analiza astrologica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Putem considera gravitatia ca fiind rezultatul unor particule extrem de mici ce actioneaza pe o raza infinita. Pentru ca fortele sunt tot rezultatul transferului de particule (bosoni).

Aplicand legile chimiei elementare stim ca forta gravitationala este mai slaba decat celelalte patru (electromagnetica, legaturi tari, legaturi slabe) si este vizibila in special la nivel macromolecular (celealte sunt limitate la cel mult cativa atomi).

Dar tot nu putem exclude efectul gravitatiei asupra chimiei interne: in spatiu sa-a observat ca fiintele se nasc cu malformatii (fara cap), plantele nu mai stiu in ce directie e 'sus' si nu se pot dezvolta. Trebuie sa acceptam prezenta unor particule mediatoare, de natura organica, ce furnizeaza organismului date cel putin despre forta gravitationala (nu cunosc inca rezultatul studiilor).

Revenind la influenta planetelor, trebuie sa remarcam ca orice forta este insotita de un camp, fie el cat de slab (dincolo de Luna si Soare, greu detectabil).

Aici putem lua in considerare teoria meridianelor energetice - nedovedita pana acum dpdv stiintific, dar exploatata din plin de cultura orientala. Daca aceste meridiane exista cu adevarat, ele reprezinta intersectii de campuri energetice din corpul uman. Dat fiind caracterul greu detectabil al acestor energii (imposibil, 'sic') influenta unor alte campuri 'slabe' nu ar putea fi negata.

Poate nu suntem pe aceeasi lungime de unda cand ne referim la influenta planetelor si ar trebui sa cautam 'semnatura' fiecareia.

q.e.de.

 

(PS: nici eu nu cred ce am scris aici :dee)

 

Nici nu ai cum. E doar o colectie de informatii false.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Revenind la influenta planetelor, trebuie sa remarcam ca orice forta este insotita de un camp, fie el cat de slab (dincolo de Luna si Soare, greu detectabil).

Aici putem lua in considerare teoria meridianelor energetice - nedovedita pana acum dpdv stiintific, dar exploatata din plin de cultura orientala. Daca aceste meridiane exista cu adevarat, ele reprezinta intersectii de campuri energetice din corpul uman. Dat fiind caracterul greu detectabil al acestor energii (imposibil, -sic') influenta unor alte campuri -slabe' nu ar putea fi negata.

 

In primul rand culturile orientale si nu numal, caiar stiinte dezvoltate la noi in tara au studiat [detaliat!] existenta campurilor energetice si modul in care acestea pot fii influentate caiar de campurile apropiate.. mai mult sau ma putin puternice. PLanetele desi sunt f.departate fizic au campuri energetice f. puternice.. care probabil influenteaza in functie de pozitionarea lor anumite caractere asemanatoare ale celor din acelasi semn zodiacal.. DAR personalitatea, evolutia, rolul, misiunea.. sunt diferite.. si sunt date de multe altele.. e o arhistrategie in care nu numai planetele sau nu numai tu iti stabilesti viitorul.. drumul.. evolutia ..sau compatibilitatile.. dar fiecare are rolul lui.. si pozitionarea planetelor la fiecare persoana in parte nu e intamplatoare :)

la i g i u sa multe teorii sunt dovedite.. si pentru. cei care prefera sa se abata putin de la "modul simplu si comun de evolutie al vietii" le sunt f. clare.. dar imagineaza`ti ce`ar fii pentru. medicina daca sa`ar accepta dovezile stiintifice prin care metodele complementare de tratament au mult mai multa eficacitate ?! Ar fii o revolutionare a ordinii sociale pe care populatia n`ar suporta`o [intelege] brusc.. deci se prefera modul simplu si accesibil .....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu horoscopul mediatizat la maxim.. [ziare, emisiuni tv zilnice] pot sa va spun ca am lucrat la un ziar local si in fiecare dimineata o persoana "mai inspirata" compunea horoscopul fiecarei zodii.. pur si simplu dupa urecae [prietenei lui ii spunea ca trebuie sa`si asculte parteneru, vecinului ca pierde bani.. colegului ca trebuie sa faca si treaba vecinului .. sumthin` licae that ]

DAR asta nu inseamna ca feomenul este universal.. la TV este o emisiune deosebita "Previziuni Astrologice.. era pe B1 in fiecare duminica seara.. ati fii uimiti daca ati studia ce se "prevede' si ce va urma in accea saptamana.. dar priviti in mare, nu in detaliul evenimentelor personale pentru. ca ar fii imposibil sa se alcatuiasca la TV astrograma pentru. fiecare persoana )

 

Ciuboda.. corect spus, frumos explicat.. tot ce ai postat aici.. tine`o tot asa pentru. ca se vede ca ai multe informatii si poti sa le valorifici, explici, completezi usor It was nice reading u !

 

Pot sa va mai recomand o pagina.. am descoperit`o la sfatul unei prietene desi nu prea citeam "horoscopul pe net" am vazut ca se potriveste f. bine.. la mine 80-90% a corespuns in toate relatiile.. Acum chiar am inceput sa`la citesc inainte de a face un pas care sa`mi modifice cursul vietii intr`un sens sau altul ..

http://www.eastrolog.ro/compatibilitati/index.php

 

Stiind ca tehnica moderna si cunostintele sunt mult mai diversificate, posibilitatile de studiu al zodiilor, compatibilitatilor si evolutiilor personale [ancestrale] ar fii bine sa ne mai documentam pentru. ca domeniile sunt extrem de variate si complexe ! Sa ne mai interesam macar din cand in cand.. sa mai "intrebam" persoane specializate [pentru. ca multi care detin informatii sunt dispusi sa le explice daca au cui ] inainte de a face un pas important in viata pentru. ca in necunostinta de cauza se pot scaimba multe.. se pot face multi pasi gresiti si de obicei fara putin efort, credinta &studiu se scaimba in rau. Sad but true.. dar avem nevoie de putin [mai mult] "paranormal", astrologie si credinta ca sa evoluam in bine !

Sa aveti o viata usoara & un drum ascendent plin de evenimente benefice !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×