Sari la conținut
Forum Roportal
Neverknow1

Imensa activitate a Diavolului in zilele noastre

Postări Recomandate

Atunci de ce mai postezi in aria de religie ? Doar de dragul de ati bate joc ?

Prostia trebuie combatuta sau daca nu, atunci macar exprimat opinii despre ea, cel putin atunci cand circumstantele permit. Aberatiile la fel.

Din nefericire, circumstantele nu permit mereu.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu intervine cand este chemat peste tot in Lume .

Diavolul, insa, intervine neinvitat de noi .Ne pacaleste si ne inseala .

Dintotdeauna a fost tatal minciunii dar trebuie sa-i rezistam si sa ne ducem spre Adevar .

Are multe practici care par foarte bune si poate chiar dumnezeiesti dar zicea undeva in Biblie ca Diavolul va lua si chip de ingeri ca sa ne insele .

Asa este, dar trebuie sa il recunoasti. Nu acuza nimic ca este gresit fara sa intelegi unde si de ce este gresit. E preferabil sa studiezi ca sa intelegi exact unde sunt erorile, sa vezi apoi ca nu este atat de simplu, deoarece diavolul lucreaza cat mai aproape de esenta adevarului, acolo stramband lucrurile in punctele esentiale si inseland chiar cu mari fragmente de adevar scoase din context. Diavolul este prezent in punctele importante si totodata inobservabile - deoarece punctele importante ale lumii sunt totodata inobservate de majoritatea oamenilor.

 

Diavolul influenteaza din umbra mersul omenirii cu lucruri care nici macar nu sunt observate ca fiind esentiale, dar care in realitate sunt esentiale. Daca strambi/falsifici un mic lucru aproape de esenta adevarului, implicatiile asupra lumii sunt dramatice. Asa actioneaza diavolul, schimband mici lucruri in puncte cheie ale mersului lumii ce au efecte foarte mari. Pentru ca el le intelege importanta. Dar omenirea nu, pentru ca tot el o tine bine in ignoranta sub papuc. Lumea este plina de acadele iluzorii ale diavolului, momeli care dau oamenilor diferite sensuri iluzorii in viata. Omenirea traieste un vis, o distorsionare a realitatii, o iluzie intretinuta de diavol din punctele cheie si chiar de omenirea insasi prin faptul ca se complace in iluzie si minciuna si din care nu se forteaza sa iasa. Cu diavolul si minciuna nu exista compromis care sa duca spre bine si adevar. In momentul in care te-ai compromis, esti ca el. De exemplu, cat timp o tara face compromis cu minciuna si ignoranta in sistemul sau administrativ si politic, nu va reusi niciodata sa iasa la suprafata spre bine. Cu minciuna nu invingi minciuna, ci te scufunzi tot mai mult. Cu raul/minciuna/eroarea/diavolul nu exista compromis, pentru ca in momentul in care ai infruntat minciuna cu minciuna, raul cu rau, eroarea cu eroare, in momentul ala ai devenit exact la fel, totodata ai amplificat minciuna, raul, eroarea care te trage apoi si mai jos.

Editat de Pippo
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca deschid eu topic si spun cat e de rea religia(desigur ca o fac si argumentat, nu ca toti babuinii) imediat sar toti crestinii de anus in sus, da' asta poa' sa scrie orice, la adresa oricui, fie ca e vorba despre atei, yoghini sau psihologi?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ati observat imensa activitate a Diavolului in zilele noastre ?

 

Depinde cine cum defineste diavolul??? Pocaitii vad in toti cei care nu-s cu ei in secta acest fenomen necunoscut Diavol, altii-i vad pe ei cu uneltiri diabolice :crazy:

Aproape toti politicienii americani sint numiti diavoli ca si oponentii lor, indiferent de meleagul pe care activeaza. Daca nu ma pocaiesc si-mi place viata, devin diavolita pentru una care are alt stil de viata si tot inainte cu exemplele.

Catolicii nu prea se ocupa de aceasta fiinta imaginara, ortodoxii sint terifiati la auzul cuvantului drac, deci unde sa ma uit sa vad unu/una??? :vampire:/ :gdevil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista oameni religiosi sau care au o oarecare religiozitate in ei, dar care insa nu amesteca borsurile si dau cezarului ce-i al cezarului, cum s-ar zice. Nu toti doctorii sunt ateistti, nu toti psihologii sunt ateisti. Sunt oameni care-si practica profesiile de orientare stiintifica, si stiu sa separe profesia de spiritualism.

Spre exemplu doctorul la care am avut sedinte de hipnoza era evreu practicant, si nu avea vreun conflict interior intre practicarea profesiei sale cu toate metodele care-i stateau la dispozitie si propriile convingeri religioase. Doctorul de familie tot evreu este. Ar fi fost culmea ca el sa ma fi trimis la biserica sa ma vindec in loc sa-mi prescrie tratamente medicale. doh.gif

 

 

Socrul meu a studiat si lucrat toata viata lui in domeniul stiintific, mai precis imunologie si genetica, si e credincios dar niciodata nu a amestecat borcanele. Cum si le compartamentalizeaza in cap asta e treaba lui. Tatal meu care e medic la fel, nu e el credincios nevoie mare dar important pentru el este ca crede in d-zeu, insa cand vine vorba sa-mi dea sfaturi pentru bunastarea fizica si sanatate, niciodata nu a bagat religia la inaintare. Chiar si acum imi recomanda mereu sa meditez pentru a ma relaxa si sa ma apuc de yoga prenatala.

 

Pointul este ca exista credinciosi rationali care nu confunda sura cu prefectura.

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ati observat imensa activitate a Diavolului in zilele noastre ?

 

:crazy: E plina lumea de diavoli! Chiar azi am vazut vreo doi care se chinuiau sa ajute o babuta sa treaca strada :lol2: :rot:

 

Multa minte le mai trebuie unora, ca sa ajunga sa creada ca toate personajele din basme exista si in realitate... :blink:

 

Din nefericire, circumstantele nu permit mereu.

 

Asta cam asa este, reprezinta atac la persoana... si indiferent de cat de mic este IQ-ul, tot persoana se considera a fi :doh:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta cam asa este, reprezinta atac la persoana... si indiferent de cat de mic este IQ-ul, tot persoana se considera a fi

Nu la forum ma refeream ci la faptul ca multe persoane care nu au credinta, au totusi membri de familie sau prieteni credinciosi si atunci circumstantele nu permit a da glas anumitor opinii pentru a nu leza sentimentele celor dragi.

 

 

Si dupa cum am spus, exista pe lumea ata oameni relligiosi inteligenti, educati, cu IQ mare, rationali, rezonabili. Nu toti credinciosii sunt atat de incuiati la minte incat sa vada absolut tot ce nu tine de religie, ca pe lucratura diavolului.

Din pacate nu e voie sa discutam userii, dar e imposibil de trecut cu vederea ca unii credinciosi fac mai mult rau imaginii propriei religii, prin aberatiile ce le debiteaza si notiunile ce le gandesc.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere ai despre samani? Crezi ca pot exista samani autentici?

 

Exista si spun asta pentru ca am avut ocazia sa cunosc personal astfel de oameni.

 

Cred ca samanii si celelalte practici de descantec si spiritism exista in functie de cata credibilitate li se confera de societate

 

N-au nicio legatura cu credibilitatea conferita de catre societate, deoarece societatea nu le confera aceasta credibilitate lor, ca practicanti ai vechilor metode de tratament, ci la ceea ce crede ea ca ar fi samanii. Iti voi da un singur ex: Majoritatea oamenilor confunda ritualul cu practica propriu-zisa... Astfel samanii din vindecatori tribali, au ajuns in imaginea societatii, drept spiritisti, iar in imaginatia unora chiar indivizi care lucreaza cu diavolul :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Am si eu doua intrebari pentru tine :

 

 

1. Tu chiar vrei sa insulti inteligenta diavolului acuzandu-l de activitati pe care nu le-ar presta nici de-al dracu?

2. Daca ar fi adevarat ce spui, de unde stii ca tu acum nu esti hipnotizat sa crezi ce vrea diavolul? Ca doar are putere mare, nu, oricine poate cadea victima, mai ales adolescentii....

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca doar are putere mare, nu, oricine poate cadea victima, mai ales adolescentii....

 

Daca e sa acordam credibilitate basmului biblic, dar si imaginatiei credinciosilor, atunci diavolul este cu mult mai puternic decat dumnezeu. El domina aceasta lume, el ii pedepseste pe oameni, el face ce vrea de cand exista iar dumnezeu nu are niciun cuvant in fata sa, doar spera ca la sfarsitul lumii sa-si ia revansa reusind sa-l pedepseasca :crazy:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×