Sari la conținut
Forum Roportal
Neverknow1

Imensa activitate a Diavolului in zilele noastre

Postări Recomandate

Puterea diavolului este cea mai mare , pe langa cea a lui Dumnezeu , dar nici nu se poate compara cu cea a lui Dumnezeu .

Este pur si simplu infima , comparativ.

 

Cum le-ai masurat puterea?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum le-ai masurat puterea?

 

De ce tot pui intrebari la misto si faci remarci in acelasi fel ?

Asa este in religia crestina .

Diavolul are a doua cea mai mare putere care exista dar cele 2 trepte : intre Dumnezeu si el exista un spatiu infinit .

 

Dumnezeu si Diavolul sunt cele 2 surse de putere . Oricum Dumnezeu i-a oferit puterea Diavolului si il are sub control total .

Dumnezeu ii umple de Duh Sfant pe ingeri , pe sfinti si pe credinciosi , in timp ce Diavolul ii umple de rautate si chiar si de puteri demonice pe demoni si pe oameni de tipul vrajitorilor . Diavolul totusi nu-si ofera puterea asa pe degeaba (oamenilor) ci are cele mai mari "preturi" : libertatea si/sau sufletul omului ( cele mai de pret lucfruri pe care le are omul ) .

 

 

 

Unde sunt haym si Sikarianu sa-ti demonstreze ca si crestinismul este tot activitatea diavolului?

:doh:

Editat de Neverknow1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce tot pui intrebari la misto si faci remarci in acelasi fel ?

 

Nu sunt deloc intrebari la misto! Pur si simplu sunt curios sa aflu de unde poate sti cineva atatea amanunte despre aceste personaje, inclusiv despre puterea lor comparata.

 

Asa este in religia crestina .

 

Pai specifica ca e vorba despre ceea ce crezi tu personal sau ma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Neverknow1: Cred ca toate neintelegerile iscate s-ar limpezi daca ai spune sursa afirmtiilor din postul initial.

Adica trebuie sa spui ce carte,studiu,statistica au stat la baza afirmatiei ca : cei care au facut yoga, reiki au avut tulburari psihice etc -am dat un exemplu.

Probabil ca ai citit undeva lucrurile astea,iar ceilalti nu au citit si e normal sa li se para ciudat ce spui tu.

Deci care e sursa?Cum ai ajuns sa tragi concluzia ca hipnoza,yoga etc. sunt capcane ale Diavolului.

Pt. ca orice afirmatie trebuie dovedita.

 

Faptul ca 5 persoane din 100.000 care practica yoga au innebunit nu spune nimic.Relevant ar fi daca 95.000 de persoane din 100.000 ar avea probleme.

Poate ca aia 5 aveau probleme dinainte, indiferent ca practicau sa nu.

 

Pe rationamentul asta,daca din 1.000 de persoane care merg la Biserica 10 o iau razna, e de vina Biserica sau diavolul e in biserica?

Aia 10 poate o luau razna oricum.E o gena schizo care se transmite ereditar indiferent de alti factori.

 

Deci care sunt sursele afirmatiilor tale?Exista vreo statistica?Asa s-ar rezolva multe din neintelegerile si conflictele de aici :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Neverknow1: Cred ca toate neintelegerile iscate s-ar limpezi daca ai spune sursa afirmtiilor din postul initial.

Adica trebuie sa spui ce carte,studiu,statistica au stat la baza afirmatiei ca : cei care au facut yoga, reiki au avut tulburari psihice etc -am dat un exemplu.

Probabil ca ai citit undeva lucrurile astea,iar ceilalti nu au citit si e normal sa li se para ciudat ce spui tu.

Deci care e sursa?Cum ai ajuns sa tragi concluzia ca hipnoza,yoga etc. sunt capcane ale Diavolului.

Pt. ca orice afirmatie trebuie dovedita.

 

Faptul ca 5 persoane din 100.000 care practica yoga au innebunit nu spune nimic.Relevant ar fi daca 95.000 de persoane din 100.000 ar avea probleme.

Poate ca aia 5 aveau probleme dinainte, indiferent ca practicau sa nu.

 

Pe rationamentul asta,daca din 1.000 de persoane care merg la Biserica 10 o iau razna, e de vina Biserica sau diavolul e in biserica?

Aia 10 poate o luau razna oricum.E o gena schizo care se transmite ereditar indiferent de alti factori.

 

Deci care sunt sursele afirmatiilor tale?Exista vreo statistica?Asa s-ar rezolva multe din neintelegerile si conflictele de aici :)

 

 

Nu sunt prea multe surse , sa fiu sincer .

M-am uitat la un documnetar ( l-am mai postat pe forum ) din seria Invazia pagana si chiar acum citesc o carte intitulata : "MARII INITIATI AI INDIEI SI PARINTELE PAISIE " .

A doua este mai mult o poveste de viata a unui om care cauta credinta adevarata .Face o calatorie chiar si prin India , experimenteaza personal multe dintre tehnicicle diavolesti , dar , cu grija lui Dumnezeu il intalneste , pe la inceputul "drumului" sau, pe Parintele Paiste care ii oferea o senzatie de pace sufleteasca , avea incredere in el , iar parintele facea chiar si minuni .Un adevarat sfant ortodox .

 

Nu sunt deloc intrebari la misto! Pur si simplu sunt curios sa aflu de unde poate sti cineva atatea amanunte despre aceste personaje, inclusiv despre puterea lor comparata.

 

 

Pai specifica ca e vorba despre ceea ce crezi tu personal sau ma ”rog” despre ceea ce cred in mod neoficial unii crestini, pentru ca altfel poti fi acuzat ca incerci sa induci lumea in eroare prezentandu-ti credinca ca pe ceva ce exista si in realitate!

 

 

Acest fapt se poate si deduce foarte usor .

Dumnezeu este Creatorul si are puterea absoluta , totala . Dar i-a oferit si lui Lucifer , cand inca mai era bun , o putere destul de mare facandu-l conducatorul ingerilor .

Dupa tradarea lui , a fost izgonit dar fosta putere i-a ramas ( bine ... s-a transformat in una rea ). Acum are un singur rol : sa-i puna pe oameni la incercare si sa incerce sa-i insele dandu-le din puterea lui .

De aici se pot deduce cele 2 izvoruri de putere : Dumnezeu si Diavolul . Izvorul puterii bune , a lui Dumnezeu si Izvorul celei rele , Diavolul . Dumnzeu , evident este muuult mai puternic iar Diavolul , Diavolul fiind doar catelusul Lui , are a doua cea mai mare putere .

Vrajmasul insa poate fi invins chiar si de catre oameni cu ajutorul lui Dumnezeu .

Editat de Neverknow1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vrajmasul insa poate fi invins chiar si de catre oameni cu ajutorul lui Dumnezeu .

 

Daca Diavolul conduce lumea, inseamna ca nu l-a invins nimeni niciodata! Daca dumnezeu nu mai este conducatorul lumii, inseamna ca a fost invins de catre Diavol!

 

Deductie facuta cu materialul clientului :o:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca Diavolul conduce lumea, inseamna ca nu l-a invins nimeni niciodata! Daca dumnezeu nu mai este conducatorul lumii, inseamna ca a fost invins de catre Diavol!

 

Deductie facuta cu materialul clientului :o:

 

Ori nu m-am exprimat eu cum trebuie ori ai inteles tu gresit .

Nu . Dumnezeu a lasat Lumea libera . Nu intervine si nu controleaza nimic decat cand este chemat sau cand este nevoie de el .

El nu o "conduce" ci o tine in echilibru .

Diavolu, are rolul de a le testa oamenilor credinta , dar asta nu inseamna ca l-a invins pe Dumnezeu ! Nicidecum ! Este "in lesa" . Nu face nimic fara acordul lui Dumnezeu .

 

Oricum , privind dintr-o alta perspectiva , Diavolul conduce intradevar Lumea asta . Cum ? Pai conducatorii lumii sunt masoni iar ei sunt slujitorii Diavolului . Iar , in vazul lumii, se vor arata la venirea Antihristlui .

Editat de Neverknow1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu . Dumnezeu a lasat Lumea libera . Nu intervine si nu controleaza nimic decat cand este chemat sau cand este nevoie de el .

 

Tu chiar crezi ca nu-l cheama nimeni din cei 2 miliarde de crestini sau ca nu e nevoie de cineva care sa puna capat la atata suferinta care exista in lume? :doh:

 

El nu o "conduce" ci o tine in echilibru .

 

Unde vezi tu echilibru, ca eu nu prea-l vad pe nicaieri...

 

Diavolu, are rolul de a le testa oamenilor credinta , dar asta nu inseamna ca l-a invins pe Dumnezeu ! Nicidecum ! Este "in lesa" . Nu face nimic fara acordul lui Dumnezeu .

 

Uite, eu cred ca lucrurile stau taman pe dos de cum zici tu, dumnezeu sta acum si fierbe in cazanelul cu smoala si de aceea nu poate face nimic. Ai argumente sa-mi contrazici credinta?

 

Oricum , privind dintr-o alta perspectiva , Diavolul conduce intradevar Lumea asta . Cum ? Pai conducatorii lumii sunt masoni iar ei sunt slujitorii Diavolului . Iar , in vazul lumii, se vor arata la venirea Antihristlui .

 

Masonii se inchina Marelui Arhitect, adica celui care a proiectat si realizat lumea, adica lui dumnezeu, dar exprimat in limbajul lor de urmasi ai breslelor de zidari. Faptul ca ei sunt inchinatori ai diavolului este o gogorita lansata de biserica in domeniul teoriei conspiratiei, cu scopul de a gasi o sperietoare pentru oameni si a le abate atentia de la adevaratele lor probleme, precum si de la sutele de scandaluri de pedofilie din randul pastorilor turmei crestine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Uite, eu cred ca lucrurile stau taman pe dos de cum zici tu, dumnezeu sta acum si fierbe in cazanelul cu smoala si de aceea nu poate face nimic. Ai argumente sa-mi contrazici credinta?

 

 

Nu pot discuta cu cineva care afirma asa ceva .

Eu m o baza : religia crestina . Tu, sunt destul de sigur ca nu ai decat cel mult niste aberatii ca argumente .

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×