Sari la conținut
Forum Roportal
Ana2019

Cum sa ma motivez?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Multumesc pentru raspunsuri. Eu vreau sa ies din starea asta, sa redevin ce eram anul trecut. Anul trecut faceam sport, mancam sanatos, dormeam 7-8 ore pe noapte,nu aveam burta, si ma simteam excelent. Acum, exact pe dos: am facut colacei de grasime pe abdomen,celulita, nu ma mai incap hainele, ma simt rau cand merg pe strada pentru ca mi se pare ca burta iese in evidenta si toata lumea se uita :blink:. Sunt ca o leguma...fara vointa si fara energie.

 

Prietenele mele acum locuiesc fiecare in alt oras, fiecare cu viata ei, aproape toate sunt casatorite si au copii, cred ca sunt unica singura din fostul nostru grup. Asa ca nu prea am cu cine sa ies, eventual singura. Iar colegele mele de servici sunt la fel: cu familie, cu copii, sau cu iubit. Toata ziua povestesc ba de copii, ba de iubit, ba de sot..iar mie imi aminteste de singuratate. Am incercat si varianta sa ies la o cafea, doua, dar in final imi dau seama ca tot singura sunt. Am iesit la o terasa in weekend cu un baiat dragut, dar nu m-am simtit bine, pentru ca a avut un talent extraordinar sa se tot uite la colaceii de grasime de pe abdomenul meu...Asa ca mai mult m-am enervat...

 

Cred ca am nevoie de pumni ca sa revin la forma initiala. Oricum, scrisul pe forum imi face bine, si ma bucur sa aud opiniile voastre.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te felicit ca ai inteles ca nu trebuie sa fii grasa, nici la corp nici la cap. Corpul femeii e mai putin dens decat al barbatului, de aceea o femeie care are aceeasi inatlime si greutate cu a unui barbat arata (mult) mai umflata.

Ai incercat sa nu mai mananci atata ?

Da, conteaza doar cum arati, asa ca nu mai manca, fa sacrificiul asta, chiar daca mancarea e buna. Cine te place, te place asa cum esti, dar s-ar putea sa nu te placa cine vrei tu. N-ai garantia ca te va placea nici daca slabesti, dar ai 60% sanse in plus.

Asa ca nu fii grasa.

 

In plus, nicio grasa nu slabeste daca nu e obligata, aici crede-ma ca stiu eu sigur.

 

Tu nu esti grasa, dar se poate(si trebuie) mai jos de 52 kg, ca esti cam solida pt. 1.60 m.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar nu m-am simtit bine, pentru ca a avut un talent extraordinar sa se tot uite la colaceii de grasime de pe abdomenul meu...Asa ca mai mult m-am enervat...

 

esti sigura ca nu era doar in capul tau asta?

 

Tu nu esti grasa, dar se poate(si trebuie) mai jos de 52 kg, ca esti cam solida pt. 1.60 m.

 

mama, tu esti si expert in stabilit chestiile astea? de cate ori te vad ca zici de-astea, imi vine sa-ti arat o poza cu mine la 59 de kg (am 1,71, dupa parerea ta eram solida sau nu?) Vreau sa vad ce parere ai, s-o mai termini cu aiurelile astea. Nu se aplica la toata lumea regulile astea, nu mai baga lumea in paranoia, ca si-asa fata asta e obsedata de cum arata.

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Greutatea ideala pentru inaltimea de 1.60 m, nu este una fixa ci se situeaza intre 48 Kg si 61 de kg. Acum mult depinde si de forma corpului a persoanei si unde anume are tendinta sa puna kilogramele. Daca o fata are forma "mar" sau mai pe sleau "butoias pe betze" grutatea i se duce aproape in exclusivitate in jurul taliei. Degeaba ii raman fundul, mainile spatele, picioarele, mai slabe daca burta si colaceii o iau inainte. Poate pentru acest tip de forma corporala ar fi mai indicat sa mentina greutatea mai degraba catre 48 decat catre 61. Zic poate. Nu stiu, deci nu ma luati pe cuvant.

Dar totusi, eu zic ca 58 kg nu poate fi nicidecum considerat gras la aceasta inaltime. Poate dupa standardele sociale rigide si absurde din ziua de azi, dar in nici un caz dupa cele medicale, nutritionale si de common sense. :doh:

De fapt nu e de mirare, ca si fete care poarta marimea 0 se vad grase in ziua de azi. Asa este cand suntem bombardati cu imagini care sugereaza ca femeia acestui secol trebuie sa arate ca Victoria Beckham care este un schelet ambulant si bolnav mintal care inca vrea sa mai slabeasca.

 

 

h9991471_001.jpg

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma confrunt cu o problema cam aiurea...Sunt destul de grasa, am 52 de kg la 1,60m si vreau sa slabesc 7 kg.

Destul de grasa? :soc: Soacte-ti ideile astea din cap, in primul rand si apoi vei putea ajunge de unde ai plecat. Si mai lasa mancatul pe fond de stres, stiu, stiu ii greu, dar revino-ti. Si da fa sport, asta te va scoate din depresii si apoi iti revii pe toate planurile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mama, tu esti si expert in stabilit chestiile astea? de cate ori te vad ca zici de-astea, imi vine sa-ti arat o poza cu mine la 59 de kg (am 1,71, dupa parerea ta eram solida sau nu?) Vreau sa vad ce parere ai, s-o mai termini cu aiurelile astea. Nu se aplica la toata lumea regulile astea, nu mai baga lumea in paranoia, ca si-asa fata asta e obsedata de cum arata.

Sunt. Arata-mi. Mai bine sa fie paranoica si sa slabeasca decat sa zica las' ca e bine si devina cat balena. E tanara, e normal sa aiba obsesia asta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E normal sa femeile sa fie obsedate de asta, ca sa le placi tu :roll: Fiecare are dreptul sa decida ce e ideal pentru el.

Daca tot esti mic si rau, scrie corect, sa se inteleaga ce zici. Ai decis ca vrei o grasa ? :roll:

 

...

In caterinca asta de tabel scrie ca la 1.76 m eu cu 72 kg sunt ideal. Nush cum dreq de toata lumea zice ca-s slabanog, so... cred ca trebuie reanalizat tabelul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SR exista barbati carora le plac femeile plinute, voluptuoase ba chiar si grase. Dar stii asta, nu trebuie sa ti-o zica nimeni. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×