Sari la conținut
Forum Roportal
Ana2019

Cum sa ma motivez?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu stiam ca la barbati, greutatea ideala este data de numarul de cm care depaseste metrul. Respectiv la 1.80, ideala este greutatea de 80, la 1.90 inaltime greutatea de 90 kg , la 1.75 inaltime, greutatea ideala este de 75 kg etc..

 

Iar la femei, greutatea ideala este -(minus) 15(kg) din acelasi nr de cm ce depaseste metrul. Deci pentru o femeie de 1.70 inaltime, greutatea ideala este de 55 kg. Pentru o femeie de 1.60 inaltime, greutatea ideala este de 45 kg. (coincide cu ce vrea initiatoarea topicului, care la 1.60 zice ca are 52 kg si vrea sa slabeasca 7 kg) etc..

Corect.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gresit, eu la 55 de kile ar fi trebuit sa umblu cu pietroaie in buzunare :stars:

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, am spus ca fiecare trebuie sa decida pentru el. Daca exista si barbati care accepta o femeie mai solida, de ce sa slabeasca pentru tine ? :roll: Personal nu-mi plac slabanoagele, am avut parte, ci un pic mai bine facute.

Ai avut parte ? De poze cu ele sau de ce anume ?

 

na

Iti statea foarte bine asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-o fi stat, imbracata. Stateam cu geaca pe mine, ca sa nu mi se vada oasele de la gat. Eram prea slaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

V-ati confruntat cu asa ceva? Cum ati invins starea asta de lene si tanjeala?

 

Ca tot ti-am scris pe topic, frumos e sa-ti dau si eu un punct de vedere, asa cum o fi el.

Deci, draga Raluca, esti deprimata, ti s-a mai spus. Nu e ceva de care scapi cu una cu doua. Solutiile sunt miscarea, increderea in tine, sa cauti lucruri care-ti plac, etc. Stiu ca suna sec, dar doar incearca sa-ti dirijezi gandirea spre altceva. Si cel mai important, accepta-ti corpul asa cum e, nu te lua dupa frustratii care pun presiune pe femei ca sa fie mai placute pentru ei. Din cauza lor s-a ajuns la situatia asta, ca unele mor de foame ca sa "arate bine". Accepta-ti corpul pentru ca esti departe de-a fi grasa. Daca nu te accepti, dai depresiei tale inca un motiv sa persiste, inca o nemultumire. Esti bine asa cum esti. Lucrurile pe lumea asta vin si duc, nimic nu ramane, ramai doar tu si cu tine. Nu cu iubirea, nu cu prietenii, doar tu si cu tine. De-asta cel mai important e sa te ai bine cu tine insuti, sa accepti ceea ce esti. Daca iti intra asta in instinct, o sa fie totul bine. Omul isi pune prea multe piedici cand spune "ce bine ar fi daca...". Totul e sa gandesti "ce bine e ca sunt...". Ai nevoie sa constientizezi putin ceea ce esti. Esti mai mult decat te invata lumea. Lasa-i pe oameni sa moara innecati cu frustrarile lor, tu mergi pe calea ta, deschide ochii si priveste bine si cu atentie.

Trece si depresia, nimic nu e de neinvins. Doar ai incredere in tine, si accepta ca pe o legitate faptul ca nimic nu persista cat timp ii tai radacinile. Asta e ceea ce ai tu de facut, sa te eliberezi de starea paguboasa in care ai ajuns din diferite motive. Odata ce gandesti realist si autonom, totul devine ok. Ai incredere in chestia asta, nu esti singura care o pateste. Doar propria ta minte agraveaza realitatea, ca ea nu e nici grava nici roz, e cum vrei sa o vezi. Asadar, actioneaza cu incredere.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dezacord total! :x:

Acu ce puteai sa zici si tu ? :P

 

Fiecare sa manance cat vrea, eu am afirmat o chestie si nu o sa o retrag - daca ai fi o fata grasa si iti place unul caruia ii plac slabele, daca vrei sa te placa, va trebui sa slabesti. La 30+ mai sunt alte principii, dar la zona de 20 de ani gandirea nu e deloc pe sistemul ca fiecare are voie sa fie cat de porc vrea, fara sa accepte consecintele.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai mai spus si ca e normal ca la varsta ei sa fie obsedata de greutate.

La nici o varsta nu e NORMAL sa fii obsedat(a) de greutate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-o fi stat, imbracata. Stateam cu geaca pe mine, ca sa nu mi se vada oasele de la gat. Eram prea slaba.

Pai dezbracata nu te-am vazut, spun doar ce am vazut in poza. Si-mi place asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

doamne, pai inseamna ca ti-e suficient sa fie imbracata, ca arata ca un sac de oase cand isi da hainele jos, nu mai conteaza.

:doh:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O reteta pentru motivatie nu cred ca o sa gasesti, cel putin nu asa usor.

Motivatia ar trebui sa vina de la tine si sa fie din cauza ca nu esti tu multumita.

Ce sa-ti zica lumea? Lucuri pe care le stii probabil, fa sport, mananca sanatos si cam atat.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×