Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

reguli de postare pe forum

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stimati moderatori, dragi simpli forumisti, draga mama,

 

Eu ma consider o persoana echilibrata, dar deseori faptele dovedesc contrariul, adica cand sunt des calcata pe coada ma isterizez si mi se nazare a nedreptate..unii ar spune (asa cum se obisnuieste prin partea locului), ca sunt in faza incipienta sau avansata (dupa cum i se pare fiecaruia) de paranoia, sau ca ma simt ostracizata - mi-a placut cuvantul asta.

 

Ei bine, spre pierzania unghiilor unora dintre dumneavoastra, afirm ca NU ma simt in nici un fel, doar ca ma contrariaza si nu inteleg subiectivitatea majoritatii (apropo, "marea majoritate" este pleonastic spus) moderatorilor, care, pe de alta parte, sustin ca sunt echidistanti.

 

N-as vrea sa postez aici toate ironiile fine, rautatile, insinuarile, mitocaniile, precum si datile cand o persoana sau alta a crezut ca stie ce gandeste celalalt, pentru ca mi-ar lua prea mult timp sa caut si as fura prea mult spatiu.

 

Nu vreau sa-mi serviti fraza cu "prezenta ta pe forum nu este obligatorie", o stiu deja. Vreau sa spun ca regulile trebuie respectate de toata lumea si trebuie sanctionate toate abaterile de la aceste reguli, nu numai ale pocaitilor, pentru ca despre asta-i vorba. Am observat multe atacuri la persoana, nu numai la persoana mea, care au fost trecute cu vederea de toata lumea. Sunt sigura ca stiti despre ce vorbesc, dar daca chiar aveti nevoie de dovezi, o sa fac supremul efort de a reciti TOATE topicurile si o sa va dovedesc. o sa-mi ia ceva timp, dar..sunt rabdatoare.

 

Nu pot sa nu remarc cum aprobati tacit atitudinile belicoase ale majoritatii, fara ca macar sa le spuneti s-o lase mai usor.

 

De asemenea, sunt convinsa ca aveti in memorie, stimati moderatori si toate datile cand si cea mai mica ironie a "neoprotestantilor" - erudit termen - a fost aspru criticata, avertizata..ba chiar si unele glume nevinovate - ma refer la mine - pe care, datorita faptului ca nu sunt coerenta si nu ma exprim clar (sic!), nu toata lumea le intelege sau, mai degraba, nu vrea sa le inteleaga.

 

Acestea fiind spuse, imi exprim dorinta fierbinte de a vedea intr-adevar un forum moderat si va multumesc.

 

Pentru conformitate,

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

semnat si parafat, autentificat si in trei exemplare.

bun, dar care-i problema, ca m-ai facut curioasa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am zis. Repetarea situatiilor mentionate. Trecerea cu vederea. Prin natura mea, o zic cu toata sinceritatea, sunt o persoana extrem de franca si, de asemenea, urasc sa vad ca i se face o nedreptate cuiva, nu mai zic mie :spiteful:

Asta e problema. Ca nu sunteti impartiali. Personal n-am nimic cu nimeni, i swear. Dar, totusi, mai oameni buni. Scrie "Moderator" in dreptul vostru. Apai faceti-va datoria, ca, daca zice altcineva ceva, i se spune imediat "nu esti moderator" - un caz am vazut, cu heidy_2006, daca nu ma insel.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"nu esti moderator" - un caz am vazut, cu heidy_2006, daca nu ma insel.

mda. [heidy] tocmai puncta faptul ca discutia este off-topic. i s-a replicat de catre altcineva - "nu esti moderator". si cu ceva limbute scoase...parca.

cearta? conflict? atitudine partinitoare? suna mai repede a tachinare si gluma si n-am vazut sa se fi suparat careva.

de ce nu aduci in discutie cazul utilizatorilor cu limbaj suburban, care totusi sunt lasati sa se manifeste pe forum, indiferent de religia sau parerile lor si trecand cu vederea chiar si mitocania de care dau uneori dovada? si pe tine te-a agasat recent o exprimare de genul "spui prostii, femeie", drept care ai reactionat in consecinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, nu punctam faza cu a fi sau a nu fi moderator, dar .. Sugerezi cu asta ca fiecare are dreptul sa traga la raspundere pe cine vrea? Sau...

Ok, pentru linistea ta, poftim, da, ai dreptate, sunt mitocani..unul?! Pe Cioanas, cu tot respectul, nu l-as incadra aici, pentru ca nu merita, really...el vorbeste frumos, atitudinea e cea care supara. Dar mi-ai raspuns cu o alta intrebare. Sa inteleg ca bineinteles ca n-am dreptate sau .....

Nu cred ca o singura persoana face cat ceilalti la un loc.... Nu mi-ai adus nici un argument in favoarea voastra. Sau faptul ca sunteti moderatori va indreptateste sa actionati dupa bunul plac? Daca da, macar nu va mai afisati toleranta si impartialitatea. Ar fi mai fair play.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, nu punctam faza cu a fi sau a nu fi moderator, dar .. Sugerezi cu asta ca fiecare are dreptul sa traga la raspundere pe cine vrea? Sau...

sugerez sa nu vedem conflicte acolo unde ele nu sunt.

 

Ok, pentru linistea ta, poftim, da, ai dreptate, sunt mitocani..unul?! Pe Cioanas, cu tot respectul, nu l-as incadra aici, pentru ca nu merita, really...el vorbeste frumos, atitudinea e cea care supara.

pentru linistea MEA? hehehe...crezi ca imi iese ceva din faptul ca-mi dai sau nu dreptate?

pe [cioanas] tu l-ai adus in discutie. si da, vorbeste foarte frumos cand scoate expresii gen "betiv" la adresa altora. de retinut ca eu n-am facut nici o referire sau nominalizare apropo de exprimari anapoda, iar citatul de mai devreme a fost cel mai recent pe lista "limbaj nepotrivit". din nou, dat ca exemplu la modul general, ca tot discutam in principiu, si doar ca sa-ti arat ca fata de un astfel de mesaj se va lua o atitudine asijderea. fata de cine sunt moderatorii partinitori?

 

Dar mi-ai raspuns cu o alta intrebare. Sa inteleg ca bineinteles ca n-am dreptate sau .....

ti-am pus doar o intrebare. se intelege din asta ca poate fi urmata sau nu de un raspuns.

 

Nu mi-ai adus nici un argument in favoarea voastra. Sau faptul ca sunteti moderatori va indreptateste sa actionati dupa bunul plac? Daca da, macar nu va mai afisati toleranta si impartialitatea. Ar fi mai fair play.

ce argumente in afara de faptul ca incercam sa tinem cat de cat subiectele pe fagasul lor, ca stergem mesajele cu insulte sau cele care nu mai au nici o legatura cu subiectul, ca modificam titluri cu "defect" sau inchidem teme deschise aiurea (care dubleaza alta tema sau care nu au legatura cu sectiunea), ca atragem atentia asupra unor probleme si ca incercam sa calmam spirite ?

ce ar trebui sa mai facem, ca sa ne justificam "salariul de moderator", cum insinua un utilizator acum ceva timp...?!?

pe de alta parte, ne dam si noi cu ideea prin sectiune ca simpli cetateni. faptul ca sunt moderator inseamna cumva ca nu-mi pot exprima parerea si ca nu pot participa activ la o discutie ? si, ca toti oamenii, fiindca a fi moderator nu inseamna a fi perfect, o mai dam cateodata si noi cu bata-n balta.

 

ce propui?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am zis ca nu incercati sa readuceti discutia...pe fagasul normal, etc. Ba da, in fond de asta luati salariu, nu? :P (prea tare faza asta cu salariul, sa-mi faci si mie cunostinta cu ala care va plateste, ca am si eu destul probleme cu banii, poate s-o gasi si pt mine vreun topic de moderat :spiteful: ) N-am zis nici ca nu aveti dreptul sa va exprimati...

Tot ceea ce vroiam sa zic eu era ca nu sanctionati TOATE mitocaniile, (chiar nu intelegi nuanta asta, e a treia oara cand iti spun) daca vrei iti arat unde am fost jignita si nimeni nu a sesizat nimic, de ce oare? Si nu e vorba numai de mine. In mod repetat se intampla chestia asta. Nu ma erijez in avocatul nimanui, iar faptul ca am nominalizat.. asta cu "tu ai zis-o, eu n-am nominalizat pe nimeni", a devenit deja bufa, adica daca gandesc, dar nu numesc pe cineva anume, ci sugerez in asa fel in cat sa-si dea seama, nu e acelasi lucru? Am numit pe cine NU consider ca s-ar incadra in categoria aia si, daca nu ma insel, Cioanas (na, ca i-am zis numele iar!) vorbeste la general, n-a facut pe nimeni betiv, or jignirile de care vorbesc eu sunt cat se poate de personale.

In fine.. Cu siguranta se vor simti si alte persoane vizate si voi primi raspunsuri cat se poate de colorate...

Asta e. Probabil se merge pe respectarea libertatii de exprimare.

Repet, n-am nimic personal cu nimeni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai draga mea,ori este alb ,ori e negru,ori este Adevar ori minciuna! Nu o sa-i spun la Adevar minciuna si nici invers!

Nimeni nu detine adevarul absolut. Nici macar cel mai intelept om de pe pamantul acesta. Pentru ca opinia asupra unei situatii/intamplari este subiectiva, persoana respectiva exprimandu-si propria vedere asupra situatiei/intamplarii. :spiteful:

 

 

Sa inteleg ca propunerea ta inseamna cenzura?

Nu, inseamna "si dreptul altora de a-si expune parerea". :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@heidy_2006

Pentru ca opinia asupra unei situatii/intamplari este subiectiva, persoana respectiva exprimandu-si propria vedere asupra situatiei/intamplarii.

 

Pune si un verb in a doua fraza, ca sa fie treaba buna.

N-are nici o legatura, oricine e capabil de obiectivism, cred ca de aia se si pun moderatori, ca sa fie obiectivi.

Cine nu e in stare sa fie obiectiv, sa stea in banca lui, dar nu cred ca e valabil pentru cazul nostru, cred ca toti cei pe care ii acuz eu de subiectivism :spiteful: sunt persoane inteligente si cu un spirit critic ascutit, in stare sa faca deosebirea intre obiectivism si subiectivism...

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stimati moderatori, dragi simpli forumisti, draga mama,

N-as vrea sa postez aici toate ironiile fine, rautatile, insinuarile, mitocaniile, precum si datile cand o persoana sau alta a crezut ca stie ce gandeste celalalt, pentru ca mi-ar lua prea mult timp sa caut si as fura prea mult spatiu.

trebuie sa recunoastem ca 'Amarena' are si un pic de dreptate

 

acest pic ar fi trebuit sa il analizam aici, nu sa ii aducem argumente pentru care nu are dreptate (s-ar gasi si din astea, dar nu despre ele este vorba)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×