Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

reguli de postare pe forum

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

off-topic:

 

Mersi...

O vrea el, dar daca tot e in campia muncii... sa faca treaba... am zis ca nu am decat jumatate de weekend :blink:

Sorry for you. :spiteful:

Offtopic. Ar fi dragut totusi daca s-ar pensiona. Ai putea sa ai un week- end intreg.

P. S. Odihna placuta in jumatatea ramasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totusi aplicam si ceva din regulile asupra carora convenim de comun acord?

 

Vad ca postarile sunt la fel de kilometrice, citatele din Bilie abunda.

Sunt prezente amenintari cu focul iadului si cu judecata...

Cand incepem sa aplicam si reguli?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totusi aplicam si ceva din regulile asupra carora convenim de comun acord?

 

Vad ca postarile sunt la fel de kilometrice, citatele din Bilie abunda.

Sunt prezente amenintari cu focul iadului si cu judecata...

Cand incepem sa aplicam si reguli?

Probabil dupa ce se vor mai calma un pic lucrurile. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista si reversul medaliei.

Apare cate un pocait si cand iti exprimi nelinistile metafizice in legatura cu sensul vietii si existenta divinitatii

te altoieste cu Biblia peste ochi si te caracterizeaza imediat :PACATOS.

Mai vad si replici de genul: Daca nu crezi in Biblie nu putem discuta

De ce ma rog nu putem discuta?

Ateul isi exprima pur si simplu credinta lui : Nu exista Dumnezeu. Daca interzicem ateului sa spuna asta atunci trebuie sa interzicem credinciosului sa zica ca crede in Dumnezeu, nu?

 

stai ca vorbeam despre altceva si-i raspunsesem strict lui [desert_rose], care intrase in panica.

ideea de baza este: un credincios deschide un subiect: viata in rai pe norisori. e clar ca toti care vor discuta, o vor face prin prisma religiei, a Bibliei. unul spune ca norii-s albi, altul ca-s albastri, altul ca zboara si ingeri pe acolo si asa mai departe. isi exprima fiecare parerea.

la care apare un necredincios care le strica toata dezbaterea: voi inca mai credeti in basme din astea? Dumnezeu nu exista! duceti-va la munca!

 

normal ca treaba merge si vitavercea: eu aduc in discutie posibilitatea existentei extraterestrilor si vine un destept indoctrinat, care vede numai ce i se spune ca are voie sa vada, si zice solemn si semidoct: "nu ie, nene, d'aia verzi, ca in beblie nu scrie de astia, scrie de mamona, deci ce vezi tu pe cer ie dracu' care te momeste la el in iad, stiu eu sigur!".

 

unele subiecte sunt facute doar pentru cei carora le plac "basmele". asta este, lasati-i in pace sa-si dezbata credinta.

altele sunt mai largi, mai moderne, mai...nu gasesc cuvantul dar sper sa se inteleaga esenta... si parerile pot fi inspirate din mai multe surse: biblie, talmud, freud, kant, maxime si citate celebre, etc.

una e sa discuti retete de orez cu lapte, alta e sa vorbesti despre desert in general.

 

...alergia se produce cand pomenesti Scriptura.Cam majoritatea de aici fac alergie la texte biblice!

Ai cumva medicamente la asemenea alergii?

 

sincer? vrei adevarul? s-ar putea sa te supere, dar imi asum raspunderea.

eu fac alergie la felul tau de a pune problema, nu la Biblie. daca sotul meu mi-ar spune "te iubesc" pe un ton rastit, as putea sa-l cred? (vorbim strict de mesaj, nu de fapte)

si mai fac alergie la faptul ca, atunci cand nu-s de acord cu parerile tale, tu tragi concluzia ca sunt pacatoasa si ma tot rogi sa ma intorc la Dumnezeu. tu iei de gat si faci diavoli pe toti cei care nu cred ca tine, deci ce vrei din partea lor?

medicamente la alergia asta sunt, dar iar s-ar putea sa nu-ti convina: ignorarea totala a mesajelor tale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...alergia se produce cand pomenesti Scriptura.Cam majoritatea de aici fac alergie la texte biblice!

Ai cumva medicamente la asemenea alergii?

Eu una, ca multi altii, presupun, intru pe aici pentru a citi parerile personale ale celorlalti si nu citate din Biblie. Pe alea le pot citi si singura din Biblia pe care o am.

De ce nu se poate ca pur si simplu sa faci doar o trimitere la textul biblic si apoi sa te exprimi cu cuvintele tale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stai ca vorbeam despre altceva si-i raspunsesem strict lui [desert_rose], care intrase in panica.

ideea de baza este: un credincios deschide un subiect: viata in rai pe norisori. e clar ca toti care vor discuta, o vor face prin prisma religiei, a Bibliei. unul spune ca norii-s albi, altul ca-s albastri, altul ca zboara si ingeri pe acolo si asa mai departe. isi exprima fiecare parerea.

la care apare un necredincios care le strica toata dezbaterea: voi inca mai credeti in basme din astea? Dumnezeu nu exista! duceti-va la munca!

 

normal ca treaba merge si vitavercea: eu aduc in discutie posibilitatea existentei extraterestrilor si vine un destept indoctrinat, care vede numai ce i se spune ca are voie sa vada, si zice solemn si semidoct: "nu ie, nene, d'aia verzi, ca in beblie nu scrie de astia, scrie de mamona, deci ce vezi tu pe cer ie dracu' care te momeste la el in iad, stiu eu sigur!".

 

unele subiecte sunt facute doar pentru cei carora le plac "basmele". asta este, lasati-i in pace sa-si dezbata credinta.

 

sunt de acord.

sunt unele subiecte deschise de iubitorii de povesti in care trebuie sa iti expui mai "delicat" parerea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai si daca parereile mele se bazeaza pe Biblie? Mi se pare normal sa citez Biblia. La fel cum e normal cand psun ceva ce apartine unui altuia sa il citez.

adica?!?

topicul se refera la celelalte reguli de postare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai si daca parereile mele se bazeaza pe Biblie? Mi se pare normal sa citez Biblia. La fel cum e normal cand psun ceva ce apartine unui altuia sa il citez.

 

Si mie mi se pare normal sa citezi Biblia.

Dar nu mi se pare normal sa pui 15 versete din Bilie si 3 cuvinte de ale tale.

Ne intereseaza mai mult parerea ta.

Biblia ne-o putem procura cu totii. Parerea ta doar aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×