Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

reguli de postare pe forum

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu sunt garduri.

Sunt reguli prin care alegi sa iti respecti partenerii de discutie.

Exact cum si crestinismul are reguli.

Limitarile ne pot ajuta sa intelegem mai bine ce vrei sa ne spui.

In sutele de citatate din biblie cu care ne bombardezi e greu sa descifram mesajul tau.

Si vrem sa il descifram

Pai daca din sutele de mesaje ale Scripturii nu intelegi mesajul meu ,intelege mesajul lui Cristos! De fapt nu eu sunt autorul Bibliei ,ci Duhul Sfant! Ca-ti place sau nu ce vorbeste Biblia ,dupa acesta Scriptura vei fi judecat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai daca din sutele de mesaje ale Scripturii nu intelegi mesajul meu ,intelege mesajul lui Cristos! De fapt nu eu sunt autorul Bibliei ,ci Duhul Sfant! Ca-ti place sau nu ce vorbeste Biblia ,dupa acesta Scriptura vei fi judecat!

 

poti sa lasi pentru 2 secunde predica la o parte si sa discuti normal?

ce se hotaraste aici este o problema de logica elementara (omu' adoarme pana citeste trei metri de mesaj), una de bun simt (poti da link sau rezuma textul, pentru a nu fragmenta discutia) si una de cultura generala (daca n-o ai si citezi numai din Biblie si atat, atunci dai dovada de un punct de vedere unilateral si discutia nu-si mai are rostul).

 

din punctul meu de vedere sunt de acord cu regulile stabilite.

1. mesajele lungi pot sa le admit in cazul in care reprezinta 3-4 idei explicate sau un text la care nu se poate da link.

2. citatele din Biblie le accept cu justificare, nu ca pe poezie.

3. mesajele scurte de tipul : da, nu, poate, iconite sau onomatopee - nu-si au sensul fara detaliere, deoarece inchid discutia.

4. daca mesajul este in parte sau in majoritate agramat, respectivul ar avea doar doua scuze: ori e plecat de 1000 de ani din romania, ori e strain si acum invata limba romana. in rest, dezacordurile frapante nu dovedesc altceva decat lipsa de cultura si deci sunt incompatibile cu cerintele acestei sectiuni. nu ma dau mare intelectuala, dar nu poti dezbate ecuatia de gradul doi cu cineva care nu stie ca doi plus doi mai fac si patru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai daca din sutele de mesaje ale Scripturii nu intelegi mesajul meu ,intelege mesajul lui Cristos! De fapt nu eu sunt autorul Bibliei ,ci Duhul Sfant! Ca-ti place sau nu ce vorbeste Biblia ,dupa acesta Scriptura vei fi judecat!

Pai din sutele de mesaje ale scripturii tale tu nu spui nimic, nu transmiti nici un mesaj. Doar copiezi mesajul altora.

 

Pe de alta parte, spune-mi, daca incalci legea in SUA poti fi judecat dupa legea romaneasca (de exemplu, dar poate fi legea oricare alte tari din lume)?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rog moderatorii sa observe ca este in crestere numarul topicurilor in care ateilor nu le este "recomandat" sa participe la discutii, ba chiar li se impune pe un ton imperativ sa se abtina in a-si expune opiniile. Va deveni aceasta interdictie regula pe aria "Religie si spiritualitate"? :flowers:

"A facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau..." :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Rog moderatorii sa observe ca este in crestere numarul topicurilor in care ateilor nu le este "recomandat" sa participe la discutii, ba chiar li se impune pe un ton imperativ sa se abtina in a-si expune opiniile. Va deveni aceasta interdictie regula pe aria "Religie si spiritualitate"? :flowers:

"A facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau..." :P

 

aici mai este un aspect pe care tu nu l-ai remarcat.

atunci cand se abordeaza diferite teme spirituale, intotdeauna apare un ateu care reteaza totul brusc: nu exista dumnezeu. indiferent de ce se discuta.

cum poti dezbate un subiect cu cineva in felul asta? nu prea poti, deoarece invariabil discutia va degenera intr-o confruntare intre credinciosi si ne-credinciosi pe tema: Dumnezeu exista sau e un basm in care cred tampitii. iar discutiile de genul asta sunt oricum, numai constructive nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Rog moderatorii sa observe ca este in crestere numarul topicurilor in care ateilor nu le este "recomandat" sa participe la discutii, ba chiar li se impune pe un ton imperativ sa se abtina in a-si expune opiniile. Va deveni aceasta interdictie regula pe aria "Religie si spiritualitate"? :flowers:

"A facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau..." 8)

Nu, nu va deveni regula. :P

 

aici mai este un aspect pe care tu nu l-ai remarcat.

atunci cand se abordeaza diferite teme spirituale, intotdeauna apare un ateu care reteaza totul brusc: nu exista dumnezeu. indiferent de ce se discuta.

cum poti dezbate un subiect cu cineva in felul asta? nu prea poti, deoarece invariabil discutia va degenera intr-o confruntare intre credinciosi si ne-credinciosi pe tema: Dumnezeu exista sau e un basm in care cred tampitii. iar discutiile de genul asta sunt oricum, numai constructive nu.

Chiar intotdeauna apare ateul ala? Nu rateaza niciodata? Cred ca face febra musculara de atita scris si cearta. Stii cumva cum il cheama si cum as putea sa il contactez? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Regulile acestea sunt garduri care vor sa limiteze expunerea ideilor noastre! Sunt impotriva acestor garduri!

Cred ca fiecare stie limita si nu era necesar inca o serie de reguli!

Cioanas, cine crezi tu ca citeste un post de 20-30 de randuri? Maria Magdalena? Cine crezi ca citeste? Si sa mai fie si citat din Biblie sau mai stiu de unde. Fii serios. Mesajele lungi cat o zi de post sunt tortura psihica si vizuala. :P

Cum am mai spus, mesajele trebuie sa fie scurte si la obiect. Si sa aiba o idee clara, inteligibila. Ce ti se pare asa de complicat? :flowers:

 

 

Chiar intotdeauna apare ateul ala? Nu rateaza niciodata? Cred ca face febra musculara de atita scris si cearta. Stii cumva cum il cheama si cum as putea sa il contactez? 8)

As avea eu o idee... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aici mai este un aspect pe care tu nu l-ai remarcat.

atunci cand se abordeaza diferite teme spirituale, intotdeauna apare un ateu care reteaza totul brusc: nu exista dumnezeu. indiferent de ce se discuta.

cum poti dezbate un subiect cu cineva in felul asta? nu prea poti, deoarece invariabil discutia va degenera intr-o confruntare intre credinciosi si ne-credinciosi pe tema: Dumnezeu exista sau e un basm in care cred tampitii. iar discutiile de genul asta sunt oricum, numai constructive nu.

 

Exista si reversul medaliei.

Apare cate un pocait si cand iti exprimi nelinistile metafizice in legatura cu sensul vietii si existenta divinitatii

te altoieste cu Biblia peste ochi si te caracterizeaza imediat :PACATOS.

Mai vad si replici de genul: Daca nu crezi in Biblie nu putem discuta

De ce ma rog nu putem discuta?

 

Ateul isi exprima pur si simplu credinta lui : Nu exista Dumnezeu. Daca interzicem ateului sa spuna asta atunci trebuie sa interzicem credinciosului sa zica ca crede in Dumnezeu, nu?

 

Daca spui ca la orice tema apare un ateu care reteaza brusc iti spun ca la orice forum apar 3-4 pocaiti care rezolva rapid problema cu vreo 20-30 de citate din Biblie.

 

Biblia e pentru ei panaceul universal: vindeca de boli de descantece, scoate argintul viu, etc..

 

Hai sa ne respectam reciproc!! :flowers: si pe noi si parerile noastre!!

 

Stiinta nu va reusi niciodata sa demonstreze ca Dumnezeu nu exista.

Religia nu va reusi niciodata sa demonstreze ca Dumnezeu exista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×