Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

reguli de postare pe forum

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va propun un exercitiu. E dimineata devreme, nu am prea dormit si poate ca aberez eu la ora asta... Dar ce-ar fi sa folosim mai des in postarile in care ne exprimam pozitia sintagme de genul "eu cred ca", "parerea mea este ca", "dupa mine", "eu sunt convinsa ca"... Multi (ca sa nu zic toti; si ma includ) sunt convinsi ca ei sunt detinatorii adevarului intr-o problema, ca au dreptate, ca punctul lor de vedere este cel just. Asa o fi. Dar hai sa incercam sa nu mai proclam ce spunem noi ca fiind Adevarul. Sa ne asumam pareri proprii, iar daca suntem convinsi ca prin ele am aderat la Adevar, cu atat mai bine.

 

"Eu cred ca X este Y si sunt convins ca este asa" suna mult mai bine decat "X este Y, asa este si nu altfel". Parca lasa loc si altora sa rasufle. Nu 'stirbeste' Adevarul celui care afirma ceva, nu da dreptate altui Adevar, dar recunoaste ca poate altcineva este ferm convins de un alt Adevarul. Nu stiu cat de clar m-am exprimat....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va propun un exercitiu. E dimineata devreme, nu am prea dormit si poate ca aberez eu la ora asta... Dar ce-ar fi sa folosim mai des in postarile in care ne exprimam pozitia sintagme de genul "eu cred ca", "parerea mea este ca", "dupa mine", "eu sunt convinsa ca"... Multi (ca sa nu zic toti; si ma includ) sunt convinsi ca ei sunt detinatorii adevarului intr-o problema, ca au dreptate, ca punctul lor de vedere este cel just. Asa o fi. Dar hai sa incercam sa nu mai proclam ce spunem noi ca fiind Adevarul. Sa ne asumam pareri proprii, iar daca suntem convinsi ca prin ele am aderat la Adevar, cu atat mai bine.

 

"Eu cred ca X este Y si sunt convins ca este asa" suna mult mai bine decat "X este Y, asa este si nu altfel". Parca lasa loc si altora sa rasufle. Nu 'stirbeste' Adevarul celui care afirma ceva, nu da dreptate altui Adevar, dar recunoaste ca poate altcineva este ferm convins de un alt Adevarul. Nu stiu cat de clar m-am exprimat....

Pai draga mea,ori este alb ,ori e negru,ori este Adevar ori minciuna! Nu o sa-i spun la Adevar minciuna si nici invers!

Eu cred ca Isus este Adevarul si diavolul este tatal minciunii! Sa nu mai proclam ca Isus este Adevarul inseamna cenzura si lipsa libertatii de expresie!

Sa inteleg ca propunerea ta inseamna cenzura?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai draga mea,ori este alb ,ori e negru,ori este Adevar ori minciuna! Nu o sa-i spun la Adevar minciuna si nici invers!

Eu cred ca Isus este Adevarul si diavolul este tatal minciunii! Sa nu mai proclam ca Isus este Adevarul inseamna cenzura si lipsa libertatii de expresie!

Sa inteleg ca propunerea ta inseamna cenzura?

Pai, Cioanas. Incearca si tu cu textele: "Biblia spune... si eu de asemenea cred". Poate nu se mai "sperie" unii de ceea ce spui. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai, Cioanas. Incearca si tu cu textele: "Biblia spune... si eu de asemenea cred". Poate nu se mai "sperie" unii de ceea ce spui. :spiteful:

Pai in majoritatea cazurilor asa am facut,insa alergia se produce cand pomenesti Scriptura.Cam majoritatea de aici fac alergie la texte biblice!

Ai cumva medicamente la asemenea alergii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai in majoritatea cazurilor asa am facut,insa alergia se produce cand pomenesti Scriptura.Cam majoritatea de aici fac alergie la texte biblice!

Ai cumva medicamente la asemenea alergii?

Nu cred ca s-au descoperit inca...si atunci se cauta tot felul de metode ALTERNATIVE.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai draga mea,ori este alb ,ori e negru,ori este Adevar ori minciuna! Nu o sa-i spun la Adevar minciuna si nici invers!

Eu cred ca Isus este Adevarul si diavolul este tatal minciunii! Sa nu mai proclam ca Isus este Adevarul inseamna cenzura si lipsa libertatii de expresie!

Sa inteleg ca propunerea ta inseamna cenzura?

 

Dragul meu,

 

:spiteful: Unde ti-am cerut sa spui ca adevarul este minciuna si invers?

:blink: Unde ti-am cerut sa nu mai proclami ca Isus este Adevarul?

 

Ti-am cerut doar sa dai posibilitatea altora sa creada in alte Adevaruri, care pentru ei sunt la fel de reale cum este pentru tine al tau. Sa spui "Asta este Adevarul in care cred" in loc de "Asta este Adevarul. Punct." Nici macar nu ti-am cerut tie in mod special. Ce este asa de complicat si cu ce te-am jignit? :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragul meu,

 

:spiteful: Unde ti-am cerut sa spui ca adevarul este minciuna si invers?

:blink: Unde ti-am cerut sa nu mai proclami ca Isus este Adevarul?

 

Ti-am cerut doar sa dai posibilitatea altora sa creada in alte Adevaruri, care pentru ei sunt la fel de reale cum este pentru tine al tau. Sa spui "Asta este Adevarul in care cred" in loc de "Asta este Adevarul. Punct." Nici macar nu ti-am cerut tie in mod special. Ce este asa de complicat si cu ce te-am jignit? :yahoo:

Nu mai jignit deloc,am avut sentimentul ca mesajul tau a fost o presiune din partea ta.Imi pare rau daca te-am inteles gresit!

O sa tin cont de sugestia dumneatale si o sa incerc sa o aplic in mesajele mele.

Iti doresc un weekend binecuvantat de Domnul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Eu cred ca X este Y si sunt convins ca este asa" suna mult mai bine decat "X este Y, asa este si nu altfel". Parca lasa loc si altora sa rasufle. Nu 'stirbeste' Adevarul celui care afirma ceva, nu da dreptate altui Adevar, dar recunoaste ca poate altcineva este ferm convins de un alt Adevarul. Nu stiu cat de clar m-am exprimat....

Te-ai exprimat foarte clar.

EU CRED :blink: ca ar trebui sa sa se puna postul tau la inceputul fiecarui topic, poate ca am avea mai putine "scandaluri" si mai multe discutii interesante.

Hahaha,ar putea sa se duca si dragonul sa se odihneasca, ca s-o fi saturat de atatea mesaje sterse.

....parerea mea :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te-ai exprimat foarte clar.

EU CRED :yahoo: ca ar trebui sa sa se puna postul tau la inceputul fiecarui topic, poate ca am avea mai putine "scandaluri" si mai multe discutii interesante.

Hahaha,ar putea sa se duca si dragonul sa se odihneasca, ca s-o fi saturat de atatea mesaje sterse.

....parerea mea :blink:

 

off-topic:

 

Mersi...

O vrea el, dar daca tot e in campia muncii... sa faca treaba... am zis ca nu am decat jumatate de weekend :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×