Sari la conținut
Forum Roportal
Fatadinumbra

Prietenul meu vrea sa ma culc cu alti baieti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

daca tu erai desteapta la 16 afla ca nu poti avea pretentii sa fie la fel TOATA lumea . ma bucur pentru tine ca ai avut claritate in judecata . ti-a priit in viata ! tipic la romani e sa critice prostia si sa o puna la zid nu sa transforme omul mai slab de fire in unul puternic . el se face puternic numai dupa ce si-o ia . noi si preventia stam cam prost .

 

Vroiam sa subliniez ca totusi la 16 ani faci diferenta dintre bine si rau.Nu ma refeream la inteligenta si alte alea, nu are absolut nici o legatura.Daca romanii ar fi asa cum spui tu, prosti incat sa invete numai din greseli unde naiba am ajunge?

"Se face destept dupa ce si-o ia" aici depinde de caz...in situatia fetei asteia nu si-ar mai avea rostu etalarea desteptaciunii dupa ce si-o ia.Si v-a fi prea tarziu sa arate ca-i puternica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine, acum dăm vina pe părinți? Oare vina e în totalitate a lor??

 

N-am zis asta. Am zis ca e posibil sa nu afle de situatia de fata in timp util, daca nu le spune ea, pentru ca nu au cum.

Unii parinti si-ar da seama ca e ceva in neregula cu starea ei de spirit si ar intreba-o, altii nu. Exista parinti atat de ocupati incat nu se gandesc decat la lucrurile de baza - daca e bine hranita, bine imbracata, daca ia note bune samd. In rest, daca pare sa se simta aiurea sau pare ingrijorata, se gandesc ca e ceva trecator, ca e doar o faza.

Cand vor afla e posibil sa fie prea tarziu.

 

Vina este in mare a degradarii mentalului colectiv si a influentei nocive venite din vest, mai ales prin intermediul revistelor pentru adolescenti si al televizorului. Multi tineri sunt pur si simplu lipsiti de repere, nu mai au nici o idee despre ce inseamna un cuplu normal. Toate scenariile astea aiuristice legate de o relatie de cuplu, vazute zilnic ani de zile la tv, isi pun amprenta asupra unei minti in crestere. De pilda, chiar a crezut povestea lui de telenovela cu ''sa ne casatorim si sa fugim''. Sa fuga unde si sa traiasca din ce? Fetele au ajuns sa viseze la relatii de gen Romeo si Julieta, cu probleme, cu stres, cu fugit, cu ''aventura'' samd, de parca astea ar fi circumstantele ideale. Nu sunt. Mai ales la varsta la care nu ai nici loc de munca, o calificare sau un ban pus deoparte. Bine, ma indepartez de subiect, oricum tipul nu are intentii serioase cu ea.

 

@Fatadinumbra - In locul tau nu m-as linisti cu o simpla despartire. A investit timp in ''relatia'' voastra, poate si bani, si cred ca vrea sa culeaga fructele, de bunavoie sau nu. Daca nu vrei, e posibil sa te forteze. Repet, mai bine apelezi la politie, desi nu se stie daca aia sunt intr-adevar in stare sa te protejeze.

Editat de Finnian
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred că , , , Carmen Adriana a avut parte de o educație aleasă din partea părinților. Puțini sunt așa norocoși.

 

Crede-ma, pot spune ca nu am parinti.Si nu spun napolitane.E mai mult decat evident ca baiatul ala isi bate joc de ea.De ce atatea scuze?Trebuie sa sti ce e bine pentru tine la 16 ani.

Editat de Carmen Adriana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai mei nu aveau . se certau destul . bine eu acum am crescut . dar ca sa intelegi ca exista

Da, așa este. Mă refeream la faptul că nu ar trebui să existe așa ceva, dar din păcate... bine că nu sunt și eu la fel...

 

N-am zis asta. Am zis ca e posibil sa nu afle de situatia de fata in timp util, daca nu le spune ea, pentru ca nu au cum.

Unii parinti si-ar da seama ca e ceva in neregula cu starea ei de spirit si ar intreba-o, altii nu. Exista parinti atat de ocupati incat nu se gandesc decat la lucrurile de baza - daca e bine hranita, bine imbracata, daca ia note bune samd. In rest, daca pare sa se simta aiurea sau pare ingrijorata, se gandesc ca e ceva trecator, ca e doar o faza.

Cand vor afla e posibil sa fie prea tarziu.

 

Așa este.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ai standarde inalte . Judeci cu sange rece . Hai sa fim seriosi . Peste 10 ani cui ii va pasa ca ea a avut dezamagiri si frustari sexuale? asta in cazul ca nu ajunge la produs . Daca ajunge la produs societatea o va blama . Va spune cine te-a pus sa te duci cu golanii si sa nu iti vezi de carte ?

 

Sunt multi oameni cu trecuturi intunecate care isi refac viata dupa anumite intamplari din adolescenta . Si nu ii stie nimeni . Ideea e ca oricat de hilar ar parea pentru unii mai sunt fete naive si prostute . Si vor mai exista .

 

Ea a facut un pas bun ca ne-a intrebat pe noi . Si sa intre in alerta . Si sa inteleaga ca un barbat nu ii cere asa ceva . Si ca iubirea se traduce altfel.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@ Fatadinumbra:

 

Exista lumina la fiecare capat de tunel...roaga-te insa sa nu fie cumva vreun tren!

:oops:

 

Asa e, dar nu va apela la parinti pana nu se convinge ca tipul e un nenorocit.

Cu siguarnta stie ca taica-su o sa-i rupa aluia picioarele, ceea ce si merita.

Pana nu constientizeaza pericolul, n-o sa le spuna nimic.

Să nu fie prea t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am nicio relatie cu parintii mei, sunt foarte duri si nu pot sa discut nimic cu ei, de aceea am venit aici, la voi, si am sperat ca imi veti da niste sfaturi bune. dupa ce am citit tot ce mi-ati scris, unii dintre voi frumos si cu intelegere, iar altii nepasatori si in zeflemea, eu am inteles niste lucruri la care m-am gandit de multe ori dar pe care le-am blocat pentru ca am pus sentimentele inaintea ratiunii. nu stiam despre loverboy, am citit acum pe internet si mi se pare ingrozitor. nu vreau sa devin o victima a traficului de persoane, daca despre asta e vorba, si n-o sa risc sa fiu una. va multumesc foarte mult, acum doar sper ca n-o sa patesc nimic, nu stiu cum s-o rup cu el. :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×