Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Cat de departe merge iubirea de Dumnezeu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Societatea umana a progresat. Dumnezeu era de presupus sa fie perfect de la inceput.

Dumnezeu a fost perfect si atunci si acum. Omenirea cu care "a lucrat" in schimb, nu. Ea este in evolutie spirituala, de asemenea. Fapt contrazis de metodele stiintifice agreate de a ucide aceeasi prunci pe care aceeasi societate ii deplange in marea-i mila... :cry:

Insa, atunci cand in loc de original lucrezi cu after-market, iti asumi riscul de a fi identificat cu aftermarketul.Asa sta treaba si cu Dumnezeu:lucrand cu un popor imperfect, este astazi judecat de catre o societate[perfecta de altfel :D ] ca imperfect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In verset scrie de 4 si 3 nu de 7... :crazy:

 

Ei, imi raspunzi, ca sa putem deconspira eroarea in care esti? :jester:

 

M-are lucru o diferenta de cateva neamuri . Si daca ar fii vorba doar de copii , primul neam, tot n-as accepta un asemenea zeu .De raspuns ti-am raspuns , tu te fofilezi cu raspunsul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pam-pam..am sa tai ciresul sa vad unde te mai dosesti :crazy:

Ai mare grija cu fierastraul, ca nu cumva in marele-ti zel, sa-ti tai craca de sub picioare... :crazy:

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Boala nu este numai un rezultat al pacatelor personale nemarturisite, ci si o urmare fireasca a ereditatii. Se stie ca din parinti viciosi se pot naste copii cu malfor

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu a fost perfect si atunci si acum. Omenirea cu care "a lucrat" in schimb, nu.....

E vorba de prunci nevinovati , hans , nu de omenire in general.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Boala nu este numai un rezultat al pacatelor personale nemarturisite, ci si o urmare fireasca a ereditatii. Se stie ca din parinti viciosi se pot naste copii cu malfor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-are lucru o diferenta de cateva neamuri . Si daca ar fii vorba doar de copii , primul neam, tot n-as accepta un asemenea zeu .De raspuns ti-am raspuns , tu te fofilezi cu raspunsul.

Dumnezeu nu pedepseste omul, ci pacatul[desi pedeapsa, nu e de fapt pedeapsa, ci privarea de un privilegiu care oricum nu-i apartine omului ci e propriu lui Dumnezeu].

Intelegand proverbul :"Cum e turcu-i si pistolul", vei intelege de ce generatiile urmatoare sufera aceeasi "pedeapsa" ca si prima generatie.

 

Boala nu este numai un rezultat al pacatelor personale nemarturisite, ci si o urmare fireasca a ereditatii. Se stie ca din parinti viciosi se pot naste copii cu malfor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu a fost perfect si atunci si acum. Omenirea cu care "a lucrat" in schimb, nu. Ea este in evolutie spirituala, de asemenea. Fapt contrazis de metodele stiintifice agreate de a ucide aceeasi prunci pe care aceeasi societate ii deplange in marea-i mila... :cry:

Insa, atunci cand in loc de original lucrezi cu after-market, iti asumi riscul de a fi identificat cu aftermarketul.Asa sta treaba si cu Dumnezeu:lucrand cu un popor imperfect, este astazi judecat de catre o societate[perfecta de altfel :D ] ca imperfect.

N-am spus nicaieri ca societatea actuala este perfecta, sunt foarte multe probleme inca si, noi ca si specie, lucram la ele.

Multe dintre atrocitatile trecutului astazi nu mai sunt acceptate in marea masa a populatiei chiar daca ele se mai regasesc pe ici pe colo.

 

Cat despre lucru cu un popor imperfect, nu neg asta dar spune-mi cum face acest aspect OK comanda de a ucide sugari?

Comanda respectiva nu provine din poporul imperfect ci din "perfectiune". Responsabilul moral al masacrului este cel ce a dat comanda.

Comanda a fost precisa si foarte clara. Nu-i loc in text de "interpretarea eronata a poporului imperfect".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu nu pedepseste omul, ci pacatul[desi pedeapsa, nu e de fapt pedeapsa, ci privarea de un privilegiu care oricum nu-i apartine omului ci e propriu lui Dumnezeu].

 

Omorind nevinovati , sau ordonand uciderea acestora . Halal perfectiune .....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×