Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Cat de departe merge iubirea de Dumnezeu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In prima carte a regilor, capitolul 15, sta scris:

 

Aşa zice Domnul Savaot: Adusu-Mi-am aminte de cele ce a făcut Amalec lui Israel, cum i s-a împotrivit în cale, când venea din Egipt.

Mergi acum şi bate pe Amalec şi pe Ierim şi nimiceşte toate ale lui. Să nu iei pentru tine nimic de la ei, ci nimiceşte şi dă blestemului toate câte are. Să nu-i cruţi, ci să dai morţii de la bărbat până la femeie, de la tânăr până la pruncul de sân, de la bou până la oaie, de la cămilă până la asin".

 

Avem aici documentat un ordin al lui Dumnezeu de a masacra sugari.

 

Intrebarea mea este, daca ati primi ordinul acesta, ce a-ti face? L-ati asculta din dragoste/frica de Dumnezeu sau ati alege sa spuneti nu chemarii riscand astfel (conform teologiei) Iadul?

 

 

Pentru clarificare, am deschis topicul in urma unui comentariu vazut pe facebook in care o profesoara spunea ca daca Dumnezeu i-ar cere sa-si sacrifice copiii asa cum i-a cerut lui Avraam, ea ar face-o.

Editat de CavalerulJedi
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

categoric nu as face-o..oricum as lua-o tot nu as face-o..

:focus:

 

se spune ca:d-zeu este in fiecare dintre noi...ucigandu-mi pruncul inevitabil il ucid pe el..asta e doar ceva logic..

 

eu spun ca...ucigandu-mi pruncul incalc una din porunci deci pot gandi ca d-zeu este in contradictie cu el..

 

si mai spun ca...nu pot crede in cineva care cere uciderea unui prunc si nici de acord nu pot fi fie el chiar si d-zeu...

 

apoi mai spun ca...daca tatal meu este un terorist cu mine nu trebuie sa fiu la fel pentru copii mei...din contra...

 

si iar mai spun...daca d-zeu ne considera copiii sai nu ne-ar lipsi de copiii nostri si nici pe ei de iubirea noastra...

 

prefer iadul ...clar!

 

stai ca am uitat inca una

 

daca d-zeu ma indeamna la pruncucidere..care este diferenta intre el si ingerul decazut? :blink:

Editat de Maybe not

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce te miri , Cavalere de un asemenea "ordin de razboi "? A fost dat de Cel care "si-a spalat pacatele" trimitandu-si singurul Fiu :tease: la moarte pentru pacatele oamenilor ( probabil si cele rezultate in urma ordinului pe care l-ai mentionat in deschiderea topicului). Dar spre deosebire de acesta , care a inviat , pruncii ucisi de un ordin dement raman morti pentru vecie.

Uciderea pruncilor nevinovati nu se justifica prin nimic . Asa cum nu exista justificare pentru conceptul biblic al pedepsirii copiilor pentru greselile parintilor pina la al saptelea neam.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea mea este, daca ati primi ordinul acesta, ce a-ti face? L-ati asculta din dragoste/frica de Dumnezeu sau ati alege sa spuneti nu chemarii riscand astfel (conform teologiei) Iadul?

1. Ceea ce spui tu este imposibil, deoarece Dumnezeu nu mai permite astazi ca judecata Sa sa fie adusa la indeplinire nasupra unui pacatos...tot printr-un pacatos.Asa ca, nu exista posibilitatea sa primesti acest "ordin".Daca el[ordinul] totusi este auzit de cineva :roll: , el vine de la cel de care vorbea Maybe not: Cel Cazut.

2. Pe de alta parte, cine spune ca daca nu asculti de "chemarea Lui" ajungi in iad? Adam nu a ascultat, si nu a ajuns nicidecum in iad. Asadar, amestec de termeni biblici...aiurea. :chaos:

 

Asa cum nu exista justificare pentru conceptul biblic al pedepsirii copiilor pentru greselile parintilor pina la al saptelea neam.

Conceptul biblic despre care vorbesti, este o aiureala. Care "al saptelea neam..."? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca judecam numai dupa ce scrie acolo, probabil ca majoritatea nu ar face-o. Aici intrebarea e daca un barbat ar face-o, pentru erau numai barbati in armata atunci. Eu, ca femeie nu pot decat sa-mi dau cu parerea, recunosc ca barbatii au un alt mod de a gandi combatul decat femeile. Cred totusi ca acolo nu se spune tot , toata conjunctura care a dus la acele genociduri. Poate dau un exemplu tembel, dar altul nu-mi vine in minte. Daca as fi evreu in lagar nazist si vine oricine, Moise, Donal Duck, Superman si ma elibereaza pe mine si pe toti evreii din lagare , din inchisori, de peste tot si ne zice apoi sa-i nimicim pe germani si pe toti aliatii lor nazisti, probabil ca as face-o. Daca ceri unui om de pe strada sa impuste un criminal in serie nu ar face-o, chiar daca stie cat rau a facut acesta. Dar daca le ceri familiilor victimelor criminalului cred ca l-ar sfasia.

Inexplicabil mi se pare faptul ca daca ar fi vrut, dumnezeu cu un singur gand i-ar fi kilarit pe amaleciti &co. Poate nu era vorba de dumnezeu. Este doar o idee, dar s-a emis si teoria ca Savaot ( domnul ostirilor) ar fi alta persoana decat Yahwe. Ar fi o explicatie, daca era om si nu dumnezeu de ce a recurs la sabii ca sa-si atinga scopul, oricare ar fi acela.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se spune ca:d-zeu este in fiecare dintre noi...

Asta e valabila doar pentru cei ce L-au creat pe Dumnezeu dupa chipul si asemanarea lor... :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta e valabila doar pentru cei ce L-au creat pe Dumnezeu dupa chipul si asemanarea lor... :-

chip si asemanare a lui d-zeu...deci eu seman cu el..el cu mine nu :crazy: ..misto teorie..

 

de fapt si eu pot sa-mi creez un d-zeu asa cum v-ati creat voi din unul sapte :jester:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chip si asemanare a lui d-zeu...deci eu seman cu el..el cu mine nu :crazy: ..misto teorie..

Nici macar nu mai semeni cu El.Si atunci ti-ai creat unul pe plac. Asta-i ideea... :crazy:

 

Care 7 ? :blink:

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici macar nu mai semeni cu El.Si atunci ti-ai creat unul pe plac. Asta-i ideea... :crazy:

 

Care 7 ? :blink:

ai vrut sa zici unul mai pasnic, nu? inca lucrez la el :blink:

 

aveti mai multi? :blink:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Conceptul biblic despre care vorbesti, este o aiureala. Care "al saptelea neam..."? :blink:

 

Erata ( m-a luat gura mana pe dinainte) :

Să, nu te închini lor, nici să le slujeşti, căci Eu Domnul Dumnezeul tău sunt Dumnezeu zelos, Care pedepseşte vina părinţilor în copii până la al treilea şi al patrulea neam pentru cei ce Mă urăsc. :crazy:

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×