Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Cat de departe merge iubirea de Dumnezeu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

apai biblia e plina de blesteme..voiam sa arat ca exista pana la al saptelea neam..se ridica parul pe tine... :focus: la ce blesteme sunt acolo... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

apai biblia e plina de blesteme..voiam sa arat ca exista pana la al saptelea neam..se ridica parul pe tine... :focus: la ce blesteme sunt acolo... :blink:

Exact .Si sunt de la Dumnezeul ....perfect al lui hans.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

apai biblia e plina de blesteme..voiam sa arat ca exista pana la al saptelea neam..se ridica parul pe tine... :focus: la ce blesteme sunt acolo... :blink:

Alea sunt perfect indreptatite.

Se sperie doar cei ce ies din cadrul legii, adica infractorii. Asa e si astazi:infractorii se plang de "blestemele legii"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alea sunt perfect indreptatite.

Se sperie doar cei ce ies din cadrul legii, adica infractorii. Asa e si astazi:infractorii se plang de "blestemele legii"...

eu nu ma sperii.. am fost de-a dreptul socata cand am citit si inca sunt cand imi amintesc...totul e bolnav, malefic...cum ar fi trebuit sa arate raiul daca-l privim prin prisma bibliei?...nu de putine ori m-am intrebat cine a a vut interesul sa bage atata teroare intr-o carte care se vrea sfanta?

Editat de Maybe not

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu ma sperii.. am fost de-a dreptul socata cand am citit si inca sunt cand imi amintesc...totul e bolnav, malefic...cum ar fi trebuit sa arate raiul daca-l privim prin prisma bibliei?...nu de putine ori m-am intrebat cine a a vut interesul sa bage atata teroare intr-o carte care se vrea sfanta?

Inca o data: cel ce vede teroare in repercursiunile aka blestemele incalcarii acelei legi[sa nu furi, de ex.], nu are cum sa vada raiul din Biblie cu ochi buni. Vulpea care nu ajunge la struguri zice ca nu-s copti inca... :spiteful:

 

Exact .Si sunt de la Dumnezeul ....perfect al lui hans.

Perfectiune ABSOLUTA VEMANS. ;)

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data: cel ce vede teroare in repercursiunile aka blestemele incalcarii acelei legi[sa nu furi, de ex.], nu are cum sa vada raiul din Biblie cu ochi buni. Vulpea care nu ajunge la struguri zice ca nu-s copti inca... :spiteful:

 

 

Perfectiune ABSOLUTA VEMANS. ;)

te inseli dragul meu..mananc o varietate larga de struguri in comparatie cu tine si doar pentru motivul ca eu vad mai multe soiuri..iar tu daca nu gusti din strugurii mei de unde stii ca-s acri si necopti? :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

te inseli dragul meu..mananc o varietate larga de struguri in comparatie cu tine si doar pentru motivul ca eu vad mai multe soiuri..iar tu daca nu gusti din strugurii mei de unde stii ca-s acri si necopti? :roll:

Eu nu vorbeam de strugurasii tai... :D Vorbeam de struguri si vulpitze in general... :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mine exista doar un mod de a explica logic versetul pus in discutie de Cavalerul Jedi.

Dumnezeul biblic - ca toti ceilalti zei- este o creatie a oamenilor , este facut dupa chipul si asemanarea lor. Eli,Adonai,Iahve,Sabaot sau cum s-a mai numit zeul triburilor iudaice , triburi in lupta quasipermanenta cu natura vitegra si cu vecini neinduratori, este o reflectare exacta a mentalitalilor si moralitatii acelor vremuri. Uciderea copiilor dusmanilor constituia o modalitate de eliminare a unor viitoare confruntari peste 1-2 generatii cand acesti copii deveneau razboinici maturi.Zeul acelor vremuri nu putea sa fie decat un zeu razboinic , crud si neindurator.

Acestui zeu i s-a facut o upgradare prin NT intrucit societatea omeneasca se mai umanizase o idee.Upgrade-ul n-a putut sa elimine aspectele istorice ale acestuia asa ca volens-nolens crestinii s-au trezit cu un schelet anchilozat in debaraua credintei lor: daca Dumnezeu e asa de bun ...de ce a fost asa de rau? :crazy:

In prezent cei mai multi crestini fac abstractie de VT.sau se limiteaza la Geneza .Pentru ei Dumnezeu este un concept mult mai abstract decat era pentru triburile izraelite

Editat de VEMANS
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca cineva(intreg la minte) si-ar omora copii.Bineinteles daca as primi un ordin divin as replica ceva de genul:Liberul albitru:"Daca tu ai GRESIT omorandu-ti copilul eu de ce sa fac la fel?"Pe de alta parte fanatici religiosi sunt si sunt sigur ca nu ar ezita sa ucida in virtutea zicalei "Dumnezeu a dat,Dumnezeu a luat!"Bineinteles unde Dumnezeu greseste suntem datori sa corectam.Asa ca luam acesti fanatici si umplem inchisorile cu ei(pacat ca nu mai avem legea martiala).

Editat de Joss

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×