Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Cat de departe merge iubirea de Dumnezeu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poti sa lucrezi mult si bine. Totusi, iti urez succesuri...sa-mi scrii. :crazy:

 

Ceva legat de sobiect ai?

 

Erata ( m-a luat gura mana pe dinainte) :

Să, nu te închini lor, nici să le slujeşti, căci Eu Domnul Dumnezeul tău sunt Dumnezeu zelos, Care pedepseşte vina părinţilor în copii până la al treilea şi al patrulea neam pentru cei ce Mă urăsc. :crazy:

Aham...deci dupa cum spuneam, ai facut nitel varza a la VEMANS. Ai adunat cifrele din vers, sa-ti dea teoria, cum ca ce rau e Dumnezeu. ;)

 

Pentru cine e aplicabila zicerea de mai sus?

Apoi, mai putem continua daca vrei. ;)

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa lucrezi mult si bine. Totusi, iti urez succesuri...sa-mi scrii. :crazy:

 

Ceva legat de sobiect ai?

 

 

Aham...deci dupa cum spuneam, ai facut nitel varza a la VEMANS. Ai adunat cifrele din vers, sa-ti dea teoria, cum ca ce rau e Dumnezeu. ;)

 

Pentru cine e aplicabila zicerea de mai sus?

Apoi, mai putem continua daca vrei. ;)

dar tu ai?... :roll:

 

eu mi-am spus parerea..tu ai una, a ta personala in afara ca te eschivezi de la a da un raspuns?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..tu ai una, a ta personala in afara ca te eschivezi de la a da un raspuns?

Unde vezi tu eschiva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unde vezi tu eschiva?

a cantat cocosul...te dezici de el...?

spune de ce au fost macelariti pruncii aia si gata...raspunsul e simplu..din voia domnului...eu nu puteam sa-i ucid...eu nu seman cu el...iar cei ce i-au ucis au fost lasati sa savarseasca voia lui...mai logic de atat...dar e greu de recunoscut domne...

 

si eu cand eram mica am calcat pe un brotacel si l-am omorat...am plans multe zile, ba l-am si ingropat...n-am vrut sa spun nimanui ca am gresit pana intr-o zi cand am spui altcuiva, apoi in alta am acceptat greseala si asa am invatat sa ma uit pe unde merg...oare nt nu vine cumva ca sa corecteze niste erori?...zic si eu...

 

tu zici asa*1. Ceea ce spui tu este imposibil, deoarece Dumnezeu nu mai permite astazi ca judecata Sa sa fie adusa la indeplinire nasupra unui pacatos...tot printr-un pacatos.Asa ca, nu exista posibilitatea sa primesti acest

 

deci a permis candva

 

ochi pentru ochi si dinte pentru dinte...prin nt pana si el si-a recunoscut intr-un fel greselile....tu de ce te dezici de el?..esti mai presus? :roll:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci a permis candva

 

ochi pentru ochi si dinte pentru dinte...prin nt pana si el si-a recunoscut intr-un fel greselile....tu de ce te dezici de el?..esti mai presus? :roll:

Da...tu si broscoiul tau. :oac: Cata iubire la tine, in comparatie cu Dumnezeu...Ar trebui sa-ti ridici o statuie sa se inchine lumea TIE, ca Dumnezeu e un rau... :roll:

 

Nu ma dezic deloc. Doar ca astazi, asa ceva nu poate fi pus in discutie. Se poate pune in discutie legitimitatea acelei actiuni atunci, dar nu se poate aduce evenimentul in prezent, pentru a-l judeca dupa modul nostru de gandire de astazi.[desi dupa modul nostru de gandire, aceeasi prunci pot fi macelariti extrem de usor, fara mustrari ale aceleasi constiinte cu care judecam evenimentele de atunci, prin avort...sau prin alte metode stiintifice gratie unor descoperiri in cadrul tehnologiei nucleare/atomice]...:crazy:

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aham...deci dupa cum spuneam, ai facut nitel varza a la VEMANS. Ai adunat cifrele din vers, sa-ti dea teoria, cum ca ce rau e Dumnezeu. ;)

 

Pentru cine e aplicabila zicerea de mai sus?

Apoi, mai putem continua daca vrei. ;)

 

E varza ....a la CLUJ :crazy:

Scrie in verset pentru cine e aplicabila....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E varza ....a la CLUJ :crazy:

Scrie in verset pentru cine e aplicabila....

In verset scrie de 4 si 3 nu de 7... :crazy:

 

Ei, imi raspunzi, ca sa putem deconspira eroarea in care esti? :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma dezic deloc. Doar ca astazi, asa ceva nu poate fi pus in discutie. Se poate pune in discutie legitimitatea acelei actiuni atunci, dar nu se poate aduce evenimentul in prezent, pentru a-l judeca dupa modul nostru de gandire de astazi.

 

Societatea umana a progresat. Dumnezeu era de presupus sa fie perfect de la inceput.

 

Situatia este simpla din punctul meu de vedere. Zeii oamenilor reflecta oamenii. Daca societatea este cruda si capricioasa, zeii sunt cruzi si capriciosi.

Daca societatea evolueaza, evolueaza si zeii.

 

Problema este una de mostenire. Crestinii din ziua de azi au responsabilitatea de a explica paradoxul unui zeu neschimbat dar totusi atat de diferit.

Cei mai multi se fac ca ploua dar asta nu elimina existenta paradoxului. :o:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da...tu si broscoiul tau. :oac: Cata iubire la tine, in comparatie cu Dumnezeu...Ar trebui sa-ti ridici o statuie sa se inchine lumea TIE, ca Dumnezeu e un rau... :roll:

 

Nu ma dezic deloc. Doar ca astazi, asa ceva nu poate fi pus in discutie. Se poate pune in discutie legitimitatea acelei actiuni atunci, dar nu se poate aduce evenimentul in prezent, pentru a-l judeca dupa modul nostru de gandire de astazi.[desi dupa modul nostru de gandire, aceeasi prunci pot fi macelariti extrem de usor, fara mustrari ale aceleasi constiinte cu care judecam evenimentele de atunci, prin avort...sau prin alte metode stiintifice gratie unor descoperiri in cadrul tehnologiei nucleare/atomice]...:crazy:

nu era vorba de iubire....era vorba de o lectie de viata dar cum limitele mele nu au limite iar ale tale sunt pironite...inteleg ca nu intelegi o iota ..pe bune? deci tu nu ai inteles nici macar ce eu am priceput cand aveam 10 ani ? :tease:

 

pam-pam..am sa tai ciresul sa vad unde te mai dosesti :crazy:

Editat de Maybe not

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu ma dezic deloc. Doar ca astazi, asa ceva nu poate fi pus in discutie.

 

BA DA! Un ordin criminal ramane criminal si dupa mii de ani . Vinovatia de acest tip nu se prescrie .

Mie mi-ar fi rusine sa ma rog unui zeu ce indeamna la pruncucidere :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×