Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Cat de departe merge iubirea de Dumnezeu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dumnezeu i-a cerut sa-si sacrifice copilul. Avraam a ascultat.

Nu s-a impotrivit Avraam, Dumnezeu a intervenit si l-a oprit. Fara interventia divina, jertfa ar fi avut loc.

Eu nu cred că Dumnezeu e acela care a vorbit cu Avraam. Dumnezeu nu șantajează emoțional.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci nu crezi ca povestile din Biblie sunt adevarate.

Poveștile nu sunt reale sunt doar mituri. Biblia e o adunătură de biblii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

(...)

 

Pentru clarificare, am deschis topicul in urma unui comentariu vazut pe facebook in care o profesoara spunea ca daca

Dumnezeu i-ar cere sa-si sacrifice copiii asa cum i-a cerut lui Avraam, ea ar face-o.

 

Inseamna ca profesoara asta are mare tupeu

 

E ca si cum indrazneste sa puna semnul egalitatii intre credinta ei si credinta lui Avraam

 

Indrazneste sa-si inchipuie ca ..e atat de neprihanita incat si ea ar putea avea acel privilegiul -cum putini oameni din decursul intregii istorii a omenirii l-au avut-

 

..si anume acela de a AUZI glasul LUI

 

Intrebarea mea este, daca ati primi ordinul acesta, ce a-ti face? L-ati asculta din dragoste/frica de Dumnezeu sau ati alege sa spuneti nu chemarii riscand astfel (conform teologiei) Iadul?

 

 

( << Cine este omul, care doreşte viaţa, şi vrea să aibă parte de zile fericite?

13 Fereşte-ţi limba de rău, şi buzele de cuvinte înşelătoare!

14 Depărtează-te de rău, şi fă binele;caută pacea, şi aleargă după ea! >>

Psalm 34)

 

Asa incat intrebarea mea nu este ce ati face, si nici ce ai face tu,

 

..ci, mai exact, ce faci tu ..acum

Light(shadow?) Knight

Editat de euinsami

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avem aici documentat un ordin al lui Dumnezeu de a masacra sugari.

Intrebarea mea este, daca ati primi ordinul acesta, ce a-ti face? L-ati asculta din dragoste/frica de Dumnezeu sau ati alege sa spuneti nu chemarii riscand astfel (conform teologiei) Iadul?

Pentru clarificare, am deschis topicul in urma unui comentariu vazut pe facebook in care o profesoara spunea ca daca Dumnezeu i-ar cere sa-si sacrifice copiii asa cum i-a cerut lui Avraam, ea ar face-o.

Ce bine ma simt eu ca am bagat divort la capitolul religie. beach.gif

Editat de Despicable Me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa incat intrebarea mea nu este ce ati face, si nici ce ai face tu,

 

..ci, mai exact, ce faci tu ..acum

Light(shadow?) Knight

Incerc sa aduc ceva mai multa lumina asupra unor aspecte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca profesoara asta are mare tupeu

 

1.E ca si cum indrazneste sa puna semnul egalitatii intre credinta ei si credinta lui Avraam

 

2.Indrazneste sa-si inchipuie ca ..e atat de neprihanita incat si ea ar putea avea acel privilegiul -cum putini oameni din decursul intregii istorii a omenirii l-au avut-

 

..si anume acela de a AUZI glasul LUI

 

 

 

1.Afirmatie gratuita . Nu ai de unde sa stii cat de mare este credinta ei , ar putea fii mai mare ca cea a lui Avraam .

2.Eu cred ca pe parcursul istoriei l-au auzit destui si neprihaniti si mai "prihaniti". :crazy:

Profesoara punea in discutie o situatie ipotetica : daca !

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca profesoara asta are mare tupeu

 

E ca si cum indrazneste sa puna semnul egalitatii intre credinta ei si credinta lui Avraam

 

Indrazneste sa-si inchipuie ca ..e atat de neprihanita incat si ea ar putea avea acel privilegiul -cum putini oameni din decursul intregii istorii a omenirii l-au avut-

 

..si anume acela de a AUZI glasul LUI

 

Nu ar trebui sa o acuzi.Daca tot vrei sa acuzi pe cineva ,acuza-te pe tine.Ca nu ai analizat ca a spus,ca nu ai cautat ca nu ai verificat,ca ai luat de bun ce ti-a spus.Daca adevarul nu iasa singur la suprafata,trebuie sa ii dai o mana de ajutor,intelegi?Sper ca am reusit sa ma fac inteles.Succes in cautarile tale!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred că Dumnezeu e acela care a vorbit cu Avraam. Dumnezeu nu șantajează emoțional.

 

Poveștile nu sunt reale sunt doar mituri. Biblia e o adunătură de biblii.

 

Din astea doua, mie imi cam da cu virgula...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu trebuie sa faca ceva la cererea altuia, daca acest lucru il forteaza.Fie si pentru Dumnezeu.Daca esti schizofren si iti apare D-zeu intr-o "viziune" in care iti cere sa iesi cu mitraliera pe strada, ce faci ? Cred ca morala trebuie sa fie intrinseca, sa iti apartina tie, nu lui D-zeu, care pana la urma e o idee.(mema, chiar).Nu inteleg de ce D-zeu, care e un D-zeu al iubirii ar cere o asemenea mizerie.Biblia a fost scrisa cu scopul de-a manipula prin indoctrinare.Omul trebuia atunci sa invete sa moara in numele lui D-zeu.Problema e ca doar unii "stiau" ce vrea El.Daca imparatul era si profet, si voia si un razboi, el trebuie sa fie sigur ca are "resurse" sa-si indeplineasca voia.Religia, ca orice altceva este o sabie cu doua taisuri.Pentru a beneficia de taisul bun, trebuie sa fii sigur ca esti un om echilibrat, si ca nu te departezi prea mult de realitatea ta interioara.

Editat de haydn91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×