Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Care credeti ca este rolul Credintei in Secolul XXI?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In urma nu stiu, dar dupa ar trebui sa ramana un organism sanatos - o societate cu o constiinta pura - debarasata de dogmele bisericesti care nu pot fi altcumva decat eronate.

Sunt de acord cu tine. Spui cuvinte cu o mare încărcătură sentimentală, și de interpretări. Chiar consideri că toate dogmele sunt eronate?

Editat de humea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am gândit și eu la asta. Ce înseamnă de fapt libertate ?

 

Capacitatea de a gandi corect si liber fara dogme puse la rang de axiome.

Editat de Andrei Ren

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu tine. Spui cuvinte cu o mare încărcătură sentimentală, și de interpretări. Chiar consideri că toate dogmele sunt eronate ?

 

Majoritatea...

 

Totuși, simți ceva superior ție ? Spiritual vorbind.

 

Spiritual vorbind... nothing. :)

Editat de Andrei Ren

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dovezi ? Ai citit biblia ? Sau bibliile ? Cum ai ajuns la concluzia asta ? Și eu am văzut la TV oameni sărmani, naivi, etc. care își găsesc singura speranță în a pupa osemintele așazișilor sfinți. Poți prin asta să tragi astfel de concluzii ??

Se mai spune că (și mi se pare relevant) Satana ne va înfrânge prin propria credință. Se întâmplă oare ??? Sau e o paranoia de-a mea ?

 

Pai majoritatea sustin credinta in creator si in lumea de dupa moarte, iar asa ceva nu exista decat in imaginatia celor ce cred aceste lucruri... Cat despre cei ce saruta moaste... ma pufneste rasul ! E comedie pura ce se-ntampla la o astfel de sarbatoare... :lol:

 

Pe de-o parte te invidiez. Sunt o persoană spirituală. Aș vrea să știu cum e să nu simți nimic dpdv spiritual. :)

 

Am sentimente chiar profunde (dovada poeziile mele) - numai ca nu simt ceva mai presus de fiinta mea cum ar fi un creator sau ceva de genul acesta... La asta m-am referit cand am spus ca nu simt ceva superior mie - spiritual vorbind... :) Si asta nu e din cauza mea, ci din cauza neexistentei acelui lucru.

Editat de Andrei Ren

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×