Sari la conținut
Forum Roportal
Pavel Ionut

Oboseala constanta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am facut sala un an dupa care m-am lasat din cauza unui accident, acum dupa aprox. 4 ani am inceput sa merg din nou la sala, ceva experienta am, problema mea este programul incarcat.

Dorm maxim 6 ore pe noapte, lucrez 12 ore pe zi (nu fizic) inclusiv sambata si merg de la servici direct la sala in jur de ora 19, fac 4 antrenamente pe saptamana si 2 zile sauna , sunt mezoform , am randament dar sunt mai tot timpul obosit.

acum incerc amino R60 (ceva usor) 3X3 pe zi , am citit ca amino R60 nu e stralucit dar nu vreau nimic puternic.

in concluzie problema ar fi oboseala constanta, vreau sa stiu daca ar fi indicat sa iau ceva energizante !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"mezoform" ??? ha?

spuneai ca ai experienta, in ce consta la tine experienta daca nu ai notiunile de baza.

 

mezomorf poate. cum ai ajuns la concluzia ca esti mezomorf?

 

faptul ca spui ca nu vrei "nimic puternic"...sincer ma da pe spate, suplimentele nutritive pot fi BUNE sau RELE, cand vorbesti de "ceva puternic" ar trebui sa te referi la altceva, nu la suplimente nutritive.

amino r60 sunt de calitate medie, si cu 3x3 pe zi, degeaba le iei.

 

oboseala constanta de care vorbesti a aparut in urma imposibilitatii organismului de a se reface.

organismul se reface in timpul noptii. tu daca dormi 6 ore pe zi, lucrezi 12, si mai faci si sala, e normal ca organismul sa nu se poata reface in cele 6 ore de somn, e normal sa fii obosit si sa-ti fie somn non-stop.

 

poti sa iei energizante inainte de antrenament dar la mare lucru sa nu te astepti.

 

in ritmul asta intri rapid in supraantrenament, daca nu ai intrat deja.

 

in locul tau as avea grija mare la odihna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Energizantele gen "shit bull" nu sunt indicate deloc...Proteine poti lua. DAr fara cel putin 8 ore de somn in zilele de antrenament serios nu te vad bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma pe langa odihna incearca si tu un program mai usor de antrenament, adica mai putin incarcat si dak tot nu ai experienta efectiva in acest sport eu zic k ar fi bine sa nu mergi mai des de 3 pe sapt la sala...uite aici gasesti o groaza de sfaturi de calitate si un forum bun www.menshealth.ro.......si uite aici cv foarte efectiv si care nu cere mult timp http://www.menshealth.ro/fitness/5-princip...uschi-mai-mari/

succes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×