Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Care credeti ca este rolul Credintei in Secolul XXI?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fiinta depinde de logica.Cand cauti raspuns la o intrebare, nu ai cum sa nu utilizezi ceva specific logicii.In fond tot ce avem in minte e conceptul.Ori logica tocmai asta face, le leaga.Deci, nu putem spune ca fiinta nu depinde de ea.Poate nu iti place ca o numesc logica...numeste-o cum vrei...dar e aceeasi forta.

 

Ma tem ca tu incerci sa poti o discutie logica si rationala cu o persoana care, asa cum a afirmat de mai multe ori, le desconsidera pe ambele.

Asta-i ca si cum ai incerca sa bati cuie cu un botz de plastilina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma tem ca tu incerci sa poti o discutie logica si rationala cu o persoana care, asa cum a afirmat de mai multe ori, le desconsidera pe ambele.

Asta-i ca si cum ai incerca sa bati cuie cu un botz de plastilina.

 

Mie imi place ruudflo. :) Cred ca am ceva de invatat de la oricine...De la ruudflo mi-am dat seama pe ce cai ocolite poate merge omul, in incercarea sa de a-si dovedi singur ca are dreptate. :D Ar fi asa de simplu sa admita ca logica exista si ca este utila...insa prefera sa se ascunda dupa paravanul de idei si concepte filozofice.Si stie sa intortocheze discutia bine :D Cand totul e asa simplu, el neaga.De ce fac oamenii asta ? Si aici nu e vb doar de el, toti facem asta.De ce ocolim, de ce contruim castele pe fundatii instabile ? Pesemne ca viata e mai simpla decat pare, atat ca o complicam inutil.:D Parca tot cel mai important lucru e sa ai puterea sa te vezi in oglinda.Ca in rest, ca si capacitati, suntem toti la fel (cu mici exceptii)

 

@ruudflo :

 

De ce sa desconsideram un concept ? Doar pentru ca multi oameni pe care ii gasesti detestabili pretind ca il folosesc ?

Editat de haydn91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm....

 

Disimularea! O fatalitate in cele din urma... Given the right conditions.

 

Ce parere ai despre asta, KHaydn?

Editat de ruudflo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am ceva de invatat de la oricine...De la ruudflo mi-am dat seama pe ce cai ocolite poate merge omul, in incercarea sa de a-si dovedi singur ca are dreptate.

El e prins

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

El e prins în mirajul unei idei, e îndrăgostit de ea. Şi eu am fost aşa, nu cu mulţi ani în urmă.

Multe sa stii ca nu s-au schimbat de atunci, luand in considerare faptul ca acum esti indragostit, dupa cum m-ai lasat sa inteleg din parerile tale, de ratiune si numai ea. De fapt, multe nu s-au schimbat nici in cazul "altora". Dar sa nu ne grabim, time will tell...

Editat de ruudflo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Morala, e mai util sa fii un un om practic in viata. Te-ntreb eu: O fi asta tot ceea ce putem spera de la viata?

 

Nu = 0 daca ai fost practic doar pe un segment de timp.

 

Mai mult, de la viata ,este sa fi practic tot timpul (pana la capat)fiindca timpul are un finit pe cand omul paraseste timpul . Pentru asta trebuie sa ai credinta prin care poti vedea extensia atemporala care urmeaza celei temporale. Bucatica de timp plutitoare in oceanul atemporal.

Doar cand ai iesit din segmentul temporal in celalalt atemporal ai ajuns la capat.

 

Notiuni ca stiintific, empiric sant instrumente de navigatie doar pe segmentul temporal.

 

Notiuni ca speranta,credinta asigura emergenta in afara,peste atemporal.

 

Enigma noastra e ca pe cat de finiti si temporali santem pe atat de infiniti si atemporali ne regasim.

 

Regula descoperita in launtru ,asezata in constructia noastra este ;analizeaza si pe baza experientei formuleaza corect definitia vietii.

 

Nu poti fi pragmatic fara imaginea de viitor(credinta) datorita constructiei fiintei .

 

Cine izoleaza existenta sa fizica (experienta vieti temporale) de cea intuita ( credinta, atemporala) este lipsit de logica. Logica tot timpul este mai mult ca vizibil, Interiorul este mai mult ca logica. Atemporalul (vesnicia)mai mare decat temporal (viata fizica)

 

Poti pune pe maximul celui care elimina calculul atemporal ,pe stiinta sa empirica eticheta nebun fiinda n-a luat in calcul viitorul sau nemurirea.

 

 

Cand afirm ca ;a descoperit x ceva spun ca a intuit ca in acea directie poate gasi ceva si a gasit in urma cercetarilor pe baza unei intuiti corecte.

 

Cand vorbesc despre nemurire si intuitia infinitului vorbesc pe baza unor indici care ma trimit spre directia lui. Urmeaza deci ca sa dezvolt cercetarea in acea directie cu instrumentele temporale de care dispun.

 

A nega notiuni ca Dumnezeu, infinit ,atemporal cat timp spre ele conduc experiente numite stiintifice(empirice) este nebunie.

Editat de andrei.hus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Poti pune pe maximul celui care elimina calculul atemporal pe stiinta sa empirica ceticheta nebun fiinda n-a luat in calcul viitorul sau nemurirea.

 

Eu as pune aceasta eticheta pe cei care iau in calcul ipoteze nedovedite ca nemurirea :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×