Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

intr-o noapte am visat ca eram la inmormantarea mamei unui prieten...

 

Si eu am vise din astea reale insa nu stiu pe moment ce sa fac cu ele pana nu aud de undeva stirea ca aproximativ la fel s-a intimplat ceva undeva in lume intre cunoscuti!!!

Eu ma bazez pe aceste semne, cat de instrainata ar fi ideea, ca mereu s-a adevarit. Cateodata nu vreau sa visez nimic ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este doar perceptia omului ca visul se adevereste. De exemplu, daca eu am un job interviu maine si ma framant cu gandul la el toata noaptea si vizes ca l-am picat. A doua zi ma prezint acolo si chiar il pic. Asta inseamna ca mi sa dat vreun mesaj, vreo profetie in vis ? Nu. Inseamna ca anxietatea mea cu privire la acel interviu s-a manifestat in subconstient in mod negativ si mai inseamna ca nu m-am prezentat destul de calificata sau pregatita pentru acel interviu. Nimic mai mult. Nimic mistic.

Au spus ca ar fi ceva mistic in visele premonitive, cei care nu pot explica cum de e posibil.

Si chiar cum e posibil?

De exemplu, cu citeva zile saptamini, inainte de cutremurul din Sumatra, dec 2004, eu am visat, un val ce intra intr-o curte, printre case. 1/2 m. Ma miram ce era cu el. Eu eram in pantaloni scurti, si era cald.

Apoi valul a urcat pina la etajul 7 al unui bloc. Ce iar era al unor cunoscuti. Probabil erau interesati de excursii pe acolo, presupun.

Iar m-am mirat, in vis bineinteles. Cum un val de 1/2 m, poate urca pina la 20 m.

Apoi a inghetat pe bloc.

Dupa 3 saptamini, a venit un inghet puternic, dar la noi.

 

Daca poate explica cineva, cu subconstientul, cu nu stiu ce altceva cunoscut. Eu nu am cum.

Si am o multime din astea. la citeva saptamini. Si deja cam stiu ce sint.

 

Semnificatia aia a viselor, standard, iar nu stiu ce e cu ea. Sint relative.

 

As putea explica prin faptul ca timpul nu este liniar, si nici intr-o directie bine definita, trecut-viitor.

In realitate traim doar in prezent. Si atunci s-ar putea explica visele premonitive si premonitiile in general.

Editat de NASTYPRIMUL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Neinterpretarea corecta a viselor, evident doar a celor care contin in ele un mesaj din partea subconstientului si nu a oricaror vise, tine de neintelegerea faptului ca fiecare om are o alta reprezentare mentala a lucrurilor. Mesajele fiind din propriul subconstient sunt conforme cu propria reprezentare, deci fiecare om este cel mai bun talmaci pentru propriile sale vise.

 

Perfect de acord, doar ca uneori se mai potrivesc pentru ca suntem diferiti dar in acelasi timp si semanam, suntem totusi aceeasi specie :). De asta unele interpretari "babesti" se potrivesc iar altele tin de particularitatea fiecaruia dintre noi.

Oricum parerea mea e sa nu va bateti prea mult capul cu visele. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu isi mai expune nimeni visele? Eu am visat recent ca eram in orasul in care m-am nascut....iar tot orasul se afla intr-un balon de sticla....nu aveai cum sa iesi de acolo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti ! ...

 

Acum cateva zile , am avut un vis , in care eu alergam , dupa cineva , (nu am putut vedea persoana la fata , dar stiu ca se misca foarte repede) ... Eh , si alergam ce alergam , si am sarit cateva garduri , pe urma s-a alaturat dupa cate imi aduc aminte , din vis , si bunica mea ( este vie nu va inchipuiti altceva-).

 

Serios , chiar s-a alaturat si ea , si alergam amandoi , fara sa zicem nimic doar alergam dupa acel om , acea persoana . Dupa un timp bunica mea , tin minte ca alerga tot mai repede , in timp ce eu cum incercam sa alerg mai repede , garduri tot mai multe imi apareau in fata , si eu treceam pe sub ele ( treceam exact cum trec oamenii la dansul , sau jocul ala , din Brazilia , sau nu stiu ce tara ,in care cineva punea un bat si treceau aplecati pe spate pe sub el) . Dupa cateva garduri , am observam cum incetinesc , si dintr-o data m-am trezit intr-un metrou , care avea doar un singur vagon , si culmea in fata mea cu spatele la mine , era acea persoana ; M-am ridicat de pe scaun , si dintr-o data metro-ul a prins si mai mare viteza . Acea persoana , o vedeam ca se duce tot mai in fata ,(imagineaza-ti ca se ducea spre cabina -asta facea) , iar eu m-am dus inspre el rapid , si m-am lovit de usa de la cabina aceea , si nu o puteam deschide , in schimb vedeam acea persoana , cum inainteaza tot mai mult , prin tunel , dar eu tot in fata usii acelea ramasem . Dinr-o data , am observat , cum sunt iarasi la suprafata , si il vad pe fratele meu , de 7 ani , intr-un fel de trenulet din acela mic , cum sunt unele parcuri pentru distractii (stiti voi la ce ma refer ) . Eh , si dintr-o data a prins viteza , iar trenuletul a deraiat de pe micutele sine , si fratele meu a cazut din trenulet , iar dupa aceea printr-o mare , mare minune , in acel vis a trecut trenuletul acela , la foarte mica distanta de fratele meu . Visul era foarte real .

 

M-am trezit cu un fior rece rece pe spate , si inainte sa ma trezesc , cand ma bucuram ca fratele e teafar, parca imi dadeam seama ca o sa ma trezesc , si am zis fara sa vreau , : Slava tatalui si Fiului , Si Sfantului Duh , Amin . Eh si cand am zis Duh , atunci am simtit cum ma transform in ceva demonic , (sincer asa simteam - ma simteam ca o fiara ) , simteam cum bratele mele isi schimba forma , iar corpul la fel , simteam cum deschid gura , exact ca un lup . Va spun cel mai sincer din toata inima mea , pentru ca imi este foarte frica . In seara aceea nu am mai putut dormi deloc . Senzatia asta , de "transformare" , am simtit-o in jur de 5-10 secunde ... Dar m-a inspaimantat groaznic.

 

Oare ar putea avea legatura , ca in seara aceea am vrut sa ma dedublez ? ... Vreau sa va spun , ca nu am putut sa o fac , desi am ajuns sa simt vibratiile acelea , tot nu am simtit ca ma dedublez .

 

Sper ca imi veti spune ce semnifica acest vis ... Va rog mult , ajutati-ma .

Editat de sTTan22

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand te referi ca numai visezi te referi la faptul ca adormi , si atunci esti defapt intr-o stare profunda de somn ... De aceea cred ca nu mai visezi .

Asta-i parerea mea , as vrea sa mai aud si alte pareri la chestia asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt cam de aceeasi parere, dormi prea profund ca sa iti aduci aminte visele.. Eu una daca dorm si nu visez e ca si cum nu as dormi, fiind obisnuita sa visez intens..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti ! ...

 

Acum cateva zile , am avut un vis , in care eu alergam , dupa cineva , (nu am putut vedea persoana la fata , dar stiu ca se misca foarte repede) ... Eh , si alergam ce alergam , si am sarit cateva garduri , pe urma s-a alaturat dupa cate imi aduc aminte , din vis , si bunica mea ( este vie nu va inchipuiti altceva-).

 

Serios , chiar s-a alaturat si ea , si alergam amandoi , fara sa zicem nimic doar alergam dupa acel om , acea persoana . Dupa un timp bunica mea , tin minte ca alerga tot mai repede , in timp ce eu cum incercam sa alerg mai repede , garduri tot mai multe imi apareau in fata , si eu treceam pe sub ele ( treceam exact cum trec oamenii la dansul , sau jocul ala , din Brazilia , sau nu stiu ce tara ,in care cineva punea un bat si treceau aplecati pe spate pe sub el) . Dupa cateva garduri , am observam cum incetinesc , si dintr-o data m-am trezit intr-un metrou , care avea doar un singur vagon , si culmea in fata mea cu spatele la mine , era acea persoana ; M-am ridicat de pe scaun , si dintr-o data metro-ul a prins si mai mare viteza . Acea persoana , o vedeam ca se duce tot mai in fata ,(imagineaza-ti ca se ducea spre cabina -asta facea) , iar eu m-am dus inspre el rapid , si m-am lovit de usa de la cabina aceea , si nu o puteam deschide , in schimb vedeam acea persoana , cum inainteaza tot mai mult , prin tunel , dar eu tot in fata usii acelea ramasem . Dinr-o data , am observat , cum sunt iarasi la suprafata , si il vad pe fratele meu , de 7 ani , intr-un fel de trenulet din acela mic , cum sunt unele parcuri pentru distractii (stiti voi la ce ma refer ) . Eh , si dintr-o data a prins viteza , iar trenuletul a deraiat de pe micutele sine , si fratele meu a cazut din trenulet , iar dupa aceea printr-o mare , mare minune , in acel vis a trecut trenuletul acela , la foarte mica distanta de fratele meu . Visul era foarte real .

 

M-am trezit cu un fior rece rece pe spate , si inainte sa ma trezesc , cand ma bucuram ca fratele e teafar, parca imi dadeam seama ca o sa ma trezesc , si am zis fara sa vreau , : Slava tatalui si Fiului , Si Sfantului Duh , Amin . Eh si cand am zis Duh , atunci am simtit cum ma transform in ceva demonic , (sincer asa simteam - ma simteam ca o fiara ) , simteam cum bratele mele isi schimba forma , iar corpul la fel , simteam cum deschid gura , exact ca un lup . Va spun cel mai sincer din toata inima mea , pentru ca imi este foarte frica . In seara aceea nu am mai putut dormi deloc . Senzatia asta , de "transformare" , am simtit-o in jur de 5-10 secunde ... Dar m-a inspaimantat groaznic.

 

Oare ar putea avea legatura , ca in seara aceea am vrut sa ma dedublez ? ... Vreau sa va spun , ca nu am putut sa o fac , desi am ajuns sa simt vibratiile acelea , tot nu am simtit ca ma dedublez .

 

Sper ca imi veti spune ce semnifica acest vis ... Va rog mult , ajutati-ma .

 

O sa incerc sa-ti interpretez visul tau, desi nu am mai facut asta demult. Trebuie sa stii ca nu orice vis are implicatii deosebite si ca interpretarea celor care au asa ceva se poate face cunoscand bine persoana respectiva. Psihologii, cei buni, o fac, dupa ce discuta pe parcursul catorva sedinte cu persoana in cauza. Profitand de faptul ca ti-ai trecut data de nastere, am intrat un pic in

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×