Sari la conținut
Forum Roportal
tass

te urasc / te iubesc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este posibil sa urasti si sa iubesti in acelsi timp o persoana?

Se pare ca in relatiile pasionale, exista momente de acest tip.Ce anume le provoca?

 

Nu.Nu poti sa urasti o persoana si sa o iubesti din tot sufletul in acelasi timp.

Poti foarte bine sa fii furios pe ea,sa fii suparat din cauza ei, sa fii trist ,nervos,etc. si sa o iubesti;dar sa o urasti in momentul acesta si sa spui totusi ca o si iubesti...NU.

Ura e cu totul altceva.E la fel de puternica precum dragostea,numai ca in loc sa construiasca ea distruge.

Ura nu este tot acelasi lucru cu :suparere,tristete,nervi,dezamagire..e un sentiment mult mai profund,si din aceasta cauza nu poate convietui in acelasi loc cu iubirea

Ori iubesti pe cineva,ori urasti...dar in nici un caz amandoua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este posibil sa urasti si sa iubesti in acelsi timp o persoana?

Se pare ca in relatiile pasionale, exista momente de acest tip.Ce anume le provoca?

iubire si ura niciodata ..... ura si dragoste poate si acolo tocmai de la "insatisfactiile " personale puse in circa celuilalt care trebuie sa le rezolve..... :yes:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ura fata de cineva poate dura mult ...chiar ani de zile.

 

Tu spui ca se poate sa urasti pe cineva dar in acelasi timp sa il si iubesti ? Imposibil ! E la fel de ilogic precum Ură+Dragoste !

 

reciteste te rog lupini tot ce am scris: "nu poti ura si iubi un om in acelasi timp. "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ba este foarte posibil. o experimentez p pielea mea. n-am urat niciodata. asta e prima oara pot sa spun cand urasc cu adevarat...a nu se intelege k antipatiile intra in categoria asta. ura este un sentiment extraordinar de puternic...de o intensitate paranormala as putea spune. acum stau p spate si ma gandesc k nu am nimic cu pers care mi-a ... viata si k trebuie sa o iert si sa trec mai departe k nu merita chia mi se face dor d pers respectiva, de tot c am trait impreuna, toate momentele alea feerice de-a dreptu etc etc...si peste 2 minute cand dai nas in nas cu 'it' simti k ai putea sa-l iei l pumni. nu sunt o pers violenta...dimpotriva, ma cnseder chiar rationala, echilibrata, pasnica...dar cand l contactul vizual pumnii prin viata, creierul nu mai functioneaza la parametrii normali si tot ce vreau e sa dispara ori eu ori 'it'. as fi in stare in momentul d fata sa-i rup capu...asta pt k am avut o intalnire total intamplatoare de curand...peste 1 zi sau 2 cel mult iar uit...si iar am mustrari d constiinta desi sincer nu as avea d c...

exista si o traiesc...e confuz...si dureros...te dezumanizeaza ura atat d tare precum t incalzeste dragostea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De la dragoste la ura e un singur pas...

 

Am zis candva o vorba care nu-mi da pace:"te-as iubi atat de mult incat te-as putea omori..."

 

Derulez,derulez... e usor sa iubim,si la fel de usor sa uram aceeasi persoana....totusi,nu cred ca poate fi vorba de ura puternica...ci doar de ideea in sine...Omului pe care-l iubesc nu-i pot atribui astfel de sentimente...duse la extrem.

Editat de andruta1985

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ba este foarte posibil. o experimentez p pielea mea. n-am urat niciodata. asta e prima oara pot sa spun cand urasc cu adevarat...a nu se intelege k antipatiile intra in categoria asta. ura este un sentiment extraordinar de puternic...de o intensitate paranormala as putea spune. acum stau p spate si ma gandesc k nu am nimic cu pers care mi-a ... viata si k trebuie sa o iert si sa trec mai departe k nu merita chia mi se face dor d pers respectiva, de tot c am trait impreuna, toate momentele alea feerice de-a dreptu etc etc...si peste 2 minute cand dai nas in nas cu 'it' simti k ai putea sa-l iei l pumni. nu sunt o pers violenta...dimpotriva, ma cnseder chiar rationala, echilibrata, pasnica...dar cand l contactul vizual pumnii prin viata, creierul nu mai functioneaza la parametrii normali si tot ce vreau e sa dispara ori eu ori 'it'. as fi in stare in momentul d fata sa-i rup capu...asta pt k am avut o intalnire total intamplatoare de curand...peste 1 zi sau 2 cel mult iar uit...si iar am mustrari d constiinta desi sincer nu as avea d c...

exista si o traiesc...e confuz...si dureros...te dezumanizeaza ura atat d tare precum t incalzeste dragostea...

Sa iubesti pe cineva inseamna chiar sa-ti dai viata pentru cel/cea pe care o iubesti ! Atunci cum se poate sa iubim pe cineva incat sa fim in stare sa ne dam viata, si, in acelasi timp sa ne dorim sa-l vedem mort ? :focus: E imposibil !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa iubesti pe cineva inseamna chiar sa-ti dai viata pentru cel/cea pe care o iubesti ! Atunci cum se poate sa iubim pe cineva incat sa fim in stare sa ne dam viata, si, in acelasi timp sa ne dorim sa-l vedem mort ? :focus: E imposibil !
Asa spun si eu,ca e practic imposibil.Poate fi o forma de ura usoara,acea ura care nu poate rani atat de tare...pentru ca atunci n-ar mai fi iubire!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa spun si eu,ca e practic imposibil.Poate fi o forma de ura usoara,acea ura care nu poate rani atat de tare...pentru ca atunci n-ar mai fi iubire!

Nu cred ca e chiar ura... mai degraba as zice ca celalalt a indraznit sa faca ceva care iese din tiparele noastre de gandire, ceva la care chiar nu ne asteptam. Si vrem cu tot dinadinsul sa-l facem sa actioneze doar asa cum vrem noi, si daca nu-i putem face rau, atunci alegem sentimentul asta care e aproape asemanator cu ura. Dar dragostea ramane bine ancorata in suflet, atunci cand exista, bineinteles.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca tii la persoana respectiva ... iubirea primeaza ... dar se poate cadea in extrema in anumite situatii si sa zici "mai ce il urasc ca mi-a facut asta" ... daca nu e grava situatia, e doar trecatoare ura ... imediat se revine la real si la sentimentele adevarate ... :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×