Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

cica...desi ai iluzia liberului arbitru...inconstient alegi ce iti e scris in frunte :crazy: nu ca as fi adepta predestinarii nici a liberului arbitru...uneori alegi ca esti fortuit de imprejurari, nu ca ai vrea

Alooo...Red :salut: vezi ca "fortuit" nu insemna fortat.

Io stiu ca stii, da zic si eu asa. :blink:

 

Ete scartz, aia cu iluzia. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alooo...Red :salut: vezi ca "fortuit" nu insemna fortat.

Io stiu ca stii, da zic si eu asa. :crazy:

 

Ete scartz, aia cu iluzia. :o:

chiar crezi ca ai liberul arbitru?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
chiar crezi ca ai liberul arbitru?

Ihim. :salut:

Priveste-ma cum plec acum la o cafea. :crazy:

Sa nu spui ca asa imi era predestinat.

 

:o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba da.

Predestinare inseamna ca, orice ai face tu, tot aia ti se va intampla.

 

Liberul arbitru este capacitatea de a alege neingradit ce anume vrei, din n variante.

Adica, nu e ceva predestinat, avand o cu totul alta varianta si implicit efect.

Eu cred ca liberul arbitru reprezinta altceva.

Sunt n variante posibile, dar una singura ar fi cea mai potrivita (din punctul divinitatii de vedere). Ai libertatea sa alegi daca procedezi asa cum iti propune ea, divinitatea, sau mergi dupa cum te taie capul.

 

Evident ca oricare cale alegi exista consecinte, dar si este posibil sa primesti si bonus daca iti inveti lectiile. :salut:

 

Usor de zis, greu tare de facut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu exista.

Criminalii ar trebui sa invoce la judecata ca daca asa le este scris,nu se pot sustrage.Si atunci ar trebui sa fie iertati de pedeapsa.

Sau trtibunalele nu stiu de predestinare?De ce ei se sprijina pe liberul arbitru?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca predestinarea tine doar de nastere si moarte . In rest , fiecare este liber sa'si foloseasca L.A. asa cum crede de cuviinta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca liberul arbitru reprezinta altceva.

Sunt n variante posibile, dar una singura ar fi cea mai potrivita (din punctul divinitatii de vedere). Ai libertatea sa alegi daca procedezi asa cum iti propune ea, divinitatea, sau mergi dupa cum te taie capul.

 

Evident ca oricare cale alegi exista consecinte, dar si este posibil sa primesti si bonus daca iti inveti lectiile. :o:

 

Usor de zis, greu tare de facut.

La o prima vedere, as fi de acord cu Ravl.

Dar, din prisma lucrurilor ce le-am trait eu pe pielea mea, ajung sa spun ca si tine.

Nu pot da detalii fiindca e un forum public, dar la modul general ar fi cam asa :

 

Sa zicem ca as fi preferat sa am o anume profesie, considerand ca aia imi place si mi se potriveste.Simteam eu asa. Voiam sa mai fac inca o facultate.

Dar, ca sa ajung la "destinatie" trebuia sa muncesc foarte mult si sa studiez temeinic. Apoi am hotarat ca nu voi urma acea cale.

 

Am facut alte lucruri, care am considerat eu ca imi plac. Si mi-au si reusit. Ulterior, prin intamplari aleatorii si independente de vointa mea, am ajuns sa fac exact lucrul la care renuntasem oarecum sa il fac.

Si ca sa te parafrazez, si cu un bonus...:salut: Si mai mult studiu.

 

Intrebare: este predestinare sau liber arbitru ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca exista amandoua. Si liber arbitru si destin. :salut:

 

Suntem pe liber arbitru tot timpul insa ne putem urma destinul, care ne atrage prin afinitati si duce la evolutie sau ne putem urma partea intunecata, care ne atrage prin vicii si defecte de caracter... si duce la decadere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare. Exista liberul arbitru sau tot ce se intampla este predestinat si menit sa se intample asa cum se intampla?

Mereu am zis ca exista liberul arbitru.

Iaca acuma, in aceste clipe, ma sucesc si zic ca nu exista liber arbitru.

Asta deoarece orice hotarare incerc sa iau in clipa de fata, in fluxul acestor momente de realitate, e conditionat de ceva.

Daca nu raspundeam acestui topic o faceam deoarece am fost conditionat de multe elemente dintre care unele ar fi putut fi: lenea, nestiinta, plictiseala, lipsa timpului, o durere, trecerea unui tanc prin sufragerie etc.

Raspunzand insa m/am constatat iarasi conditionat in initiativa mea de la psihic la faptic: de dorinta de dialog, de dorinta de a epata poate, din cea de a intelege mai bine sau de a ma intelege pe mine mai bine, de umplere a timpului, sau poate deoarece e presiunea atmosferica mica ori mare, ca nu e soare, ca ploua, ma intreb daca mareele produse datorita influentei lunii m/au afectat in vreun fel, planetele, astrele, structura atomica si moleculara din incapere, chimismul meu intern, inima, ficatul, creierul, afectele mele, lumea fizica, dar lumea psihica in general, poate m/au influentat lucruri si fenomene pe care eu nu le cunosc inca, poate cele ce vor fi descoperita de stiinta la anul, peste 20 de ani, 339 de ani si 4 luni.

Editat de Numenume

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×