Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Liber arbitru al Universului.?..al lui Dumnezeu?...asta e tare....documentatia este necesara uneori.....poti sa-ti menti parerea...consider ca am fost destul de clar, pentru cine vrea sa-ntaleaga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se subintelege ca se refera la liberul arbitru al individului, nu al altceva.

 

 

nu prea se subantelege, ci , dupa cum ai scris , e foarte clar.Altfel intrebarea pe care ai pus-o nu-si are sensul.

 

nu prea se subantelege, ci , dupa cum ai scris , e foarte clar.Altfel intrebarea pe care ai pus-o nu-si are sensul.

 

Ai intrebat astfel: "Stai putin, tu vorbesti de liberul arbitru al omului, al universului sau al lui Dumnezeu?"[/u]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu prea se subantelege, ci , dupa cum ai scris , e foarte clar.Altfel intrebarea pe care ai pus-o nu-si are sensul.

 

 

 

Ai intrebat astfel: "Stai putin, tu vorbesti de liberul arbitru al omului, al universului sau al lui Dumnezeu?"[/u]

Toaisu. Vezi ca ma confunzi in postari. Nu am spus nicaieri ce pretinzi ca am spus.

Tu ai raspus altuia si pretinzi ca am spus eu.

Aici initiatorul topicului se refera la liberul arbitru al omului, al individului.

 

Si eu am spus si dat exemplu mai sus. Ca este real.

Dar tu vad ca deja te contrezi cu altii care spun acelasi lucru ca tine.

Editat de NASTYPRIMUL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toaisu. Vezi ca ma confunzi in postari. Nu am spus nicaieri ce pretinzi ca am spus.

Tu ai raspus altuia si pretinzi ca am spus eu.

Aici initiatorul topicului se refera la liberul arbitru al omului, al individului.

 

Si eu am spus si dat exemplu mai sus. Ca este real.

Dar tu vad ca deja te contrezi cu altii care spun acelasi lucru ca tine.

 

da...imi cer scuze, itr-adevar, era vb de Numenume. Lui ii era adresat raspuunsul , nu tie Nasty

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu cred in liberul arbitru, cred ca daca ceva trebuie sa se intample se intampla oricum, ca daca la un momen dat trebuie sa fii intr-un anumit loc, esti acolo, fara alegere, cred ca les jeux sont fait, daca mi-as putea cunoaste viitorul si as putea interveni, atunci as fi libera sa-l aleg, sa-l modific ... asa sunt doar presupuneri si nu poti sa stii niciodata cum ar fi fost daca alegeai altfel, ai doar sentimentul ca tu alegi ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul acesta aleg altii in locul tau, si de fapt nu esti libera.

Cind altii actioneaza in forta sa-si impuna alegerea lor tie, de fapt ei nu au capacitatea aceea de alegere, si ar trebui sa fie un semnal de alarma. Trebuie consens.

Eu am mai spus ca in viata, in fiecare momenta avem capacitatea de ne modifica trecutul, prin actiunile din prezent, si deci si viitorul. Deci prezentul conteaza. Cind nu mai actionam, vine peste noi trecutul si deci da impresia de destin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In cazul acesta aleg altii in locul tau, si de fapt nu esti libera.

Cind altii actioneaza in forta sa-si impuna alegerea lor tie, de fapt ei nu au capacitatea aceea de alegere, si ar trebui sa fie un semnal de alarma. Trebuie consens.

Eu am mai spus ca in viata, in fiecare momenta avem capacitatea de ne modifica trecutul, prin actiunile din prezent, si deci si viitorul. Deci prezentul conteaza. Cind nu mai actionam, vine peste noi trecutul si deci da impresia de destin.

 

corect, karma poate fi modificata sau arsa prin supraefort.

 

 

Liber arbitru şi predestinare

 

Cei mai mulţi cred că doctrina re

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×