Sari la conținut
Forum Roportal
acces realitate

Materia este o traire

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Lumea materiala, este de fapt o consumatie, o traire a entitatii ce sunt (a entitatilor ce sunteti).

Care sunt dovezile existentei unei lumi materiale, in afara de bunul simt rezultat din adoptarea globala si tabu, a conceptului materialitatii lumii, exista ele?

Este existenta materiala doar o traire idealizata, este materialismul o forma de spiritualitate?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar pute fi neclar, cum de omul se crede carne cu atata nversunare, cand de fapt carnea pe care si-o vede, palpeaza, ..., care da senzatia ca il doare, frige, ..., este doar un probabil consum de mediatori chimici ai unui posibil creier ce ar putea fi el (omul)?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar pute fi neclar, cum de omul se crede carne cu atata nversunare,

 

Filozofic vorbind, eu inca n-am cunoscut pe nimeni care se credea carne inainte de toate!!!

Chestia asta o fi vre-o inventie noua al sectantilor!!! Pe langa ca se exprima cateodata ca cineva este prezent in "carne si oase" insa nu la o friptura se gandeste nimeni auzind asta!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lumea materiala, este de fapt o consumatie, o traire a entitatii ce sunt (a entitatilor ce sunteti).

 

:stars:

 

Ar pute

 

Ar pute, binenteles

Editat de VEMANS
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..., este doar un probabil consum de mediatori chimici ai unui posibil creier ce ar putea fi el (omul)?

 

eu cred ca tu ai prea multi bani si prea mult timp liber si te cam plictisesti :focus:

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este existenta materiala doar o traire idealizata, este materialismul o forma de spiritualitate?

Din toate cele percepute şi gândite până în prezent, singura concluzie pe care pot să o alcătuiesc, este că existenţa e o iluzie. Bineînţeles că afirmaţia asta, dacă nu e dovedită, trebuie măcar să fie argumentată. În acest sens aduc în discuţie simţurile. Acestea sunt cele care "ne plasează" în ceea ce numim..."lume fizică". Senzorii vizuali, auditivi, tactili, gustativi sau olfactivi, duc impulsul la creier, care prin intermediul curenţilor electrici, crează senzaţia de culoare, sunet, stare de agregare, gust şi miros. Însă toate astea nu există. Culorile nu există, ci numai lungimi de unde electromagnetice. Sunetul de asemenea, există doar ca lungimi de undă ale presiunii. Solidul, lichidul, gazosul, nu există nici ele, ci sunt doar atracţiile electrice dintre atomi, care sunt şi ei în cea mai mare parte spaţiu gol. Mirosul şi el e inexistent, fiind numai interpretare a creierului faţă de legăturile chimice dintre molecule.

 

Prin urmare, toată aprecierea noastră despre lume, ţine de procesele din creier, senzaţiile neexistând în realitate. Adică, eu spun că lumea e o iluzie, o simulare, a cărei realitate nu se poate demonstra prin senzaţii (simţuri), ci numai prin raţionament. Am scris despre asta aici.

 

 

Pentru mai multă documentare asupra a ceea ce am scris mai sus, urmăreşte filmele de mai jos:

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Filozofic vorbind, eu inca n-am cunoscut pe nimeni care se credea carne inainte de toate!!!

Chestia asta o fi vre-o inventie noua al sectantilor!!! Pe langa ca se exprima cateodata ca cineva este prezent in "carne si oase" insa nu la o friptura se gandeste nimeni auzind asta!!!

Era doar un exemplu oferit nedumeririi colegei; nu spun ca: "inainte de toate".

Ideea de baza era: noi nu avem un contact nemijlocit cu o realitate materiala, noi consumam doar un produs, iar oamenii de stiinta spun: voi sunteti retele neuronale care consumati neurotransmitatorii ce poarta informatii referitor la o lume materiala.

 

:stars:

 

Ar pute, binenteles

Da' stii ca la gresala mea, era posibil de folosit o comparatie si mai ceva, apreciez ca nu ai facut-o.

Si totusi, care e opinia ta? Cum de conceptul materialitatii lumii e asa de tabu, cand de fapt, noi nu avem contact direct cu materialitatea ei?

Adoptand conceptul agreat azi de stiinta, vazul (de exemplu) e o perceptie a creierului datorata consumatiei de mediatori chimici care au fost incarcati cu informatie datorita, sesizarii de catre ochi a fotonilor reflectati de cele ce constituie o lume exterioara; nici un element existential al unei lumi exterioare, nu intra in creier, ca acesta sa il traiasca intrinsec.

 

eu cred ca tu ai prea multi bani si prea mult timp liber si te cam plictisesti :focus:

De ce nu incerci sa iesi din rutina si ma etichetezi?

Sunt convins ca ai capacitatea de a intelege la ce anume fac trimitere si poti sa contribui cu mai mult decat atat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oamenii de stiinta spun: voi sunteti retele neuronale care consumati neurotransmitatorii ce poarta informatii referitor la o lume materiala.

 

 

Au curaj sa-mi spuna asta in fata??? cred ca ce le voi spune o sa-si schimbe imediat atitudinea si comportarea cu neuronii altora, daca nu, le arunc plasa/Net-ul la pescuit in ocean :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×