Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Religie sau secta ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Legat de familia ta... nu prea am inteles cum pot apartine religiei ortodoxe dar sa nu fie religiosi deloc, inseamna ca sunt atei :roll:

sau doar afirma ca tin de ea, dar nu arata in nici un fel.

Ei sunt ortodoxi, dar nu m-au crescut deloc in spiritul acesta. Nu mi-au facut nici un fel de educatie religioasa. Mai degraba in cea oculta, si aceea ca i-am rugat eu. Deci mi-au oferit o educatie mai larga prin optiuni, si doar la alegerea mea.

 

Ei sunt religiosi, dar fata de mine nu s-au manifestat. Adica o pastrau cu mult in limitele modestiei. Deci tratau religia ca pe o alegere persoanala a lor, nu o amestecau cu cresterea mea deloc.

 

O arata, dar simplu, nu fanatic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

am inteles si mi se pare foarte ok asa.

mi se pare ca este o alegere sanatoasa ca parintele sa nu isi oblige copilul sa traiasca in religa pe care o are el. Sa i-o arate, sa i-o explice, sa mearga cu el in locasul de rugaciune daca simte nevoia dar sa nu il renege sau sa devina agresiv in cazul in care copilul nu adopta religia lor.

 

Locul da. Se poate masura suprafata, cat si locatia GPS.

Groapa da. Se poate calcula volumul ei.

Slujba lui popa ba. El isi atribuie un rol pe care nu-l poate avea, iar fraierii o musca. Dupa care, se mai si vaieta ca a fost scump.

Inacceptabil!

 

 

Datoria si obligatia fata de orice om mort, este de a-l pune intr-o groapa.Treaba asta o face groparul, pentru bani. Popa este tichia de margaritar a chelului.

Cine cumpara astfel de tichii, sa nu se mai planga ca a fost scumpa sau ca cel ce a vandut-o a cerut bani pe ea.E penibil sa dea vina pe societate, hulindu-l pe vanzatorul de tichii de margaritar pentru chelesi, in timp ce el a ales singur sa cumpere acel bun. :roll:

Groparul face treaba doar cu o sticla de alcohol, fara sa-l mai auda pe popa vaitandu-se.

 

 

Ar fi frumos si suficient daca ar plati doar 24%, partea statului.

1. nu iti face slujba in alt fel: REFUZA! stiu cateva cazuri

 

2. societatea blameaza individul care nu face slujba, la fel si pe cel care nu il primeste pe preot in casa, la fel pe cei care fac sex inainte de nunta sau pe cei care fura o paine pt ca nu au ce sa le dea copiilor sa manance

 

3. de acord :lol:

 

partea cu groparul mi se pare ok pt ca el nu are nici o obligatie fata de tine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ia in considerare ca este vorba despre gandirea de atunci cu mintea de acum, in urma experientei vietii.

Probabil ca ortodoxa dupa greci.

Nu ma regasesc si nu ma vad in alta "postura"

 

evident ca ti cont de mintea pe care o ai acum si de cunostinele tale. atunci nu puteai alege decat daca ceea ce am spus eu cu conceperea unui copil este adevarat

Si ce ai spus.........`? Nu am timp sa citesc tot

 

Mi se pare ca este mai mult decat onorabila avand in vedere ca ii face intrarea enoriasului "in loc cu verdeata".

Right

:angry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil ca ortodoxa dupa greci.

Nu ma regasesc si nu ma vad in alta "postura"

Cum te raportezi la dogmele ortodoxe prin care se venereaza resturile pamantesti(asa numitele moaste) ale unor oameni, numiti sfinti?Sau ortodocsii greci nu le practica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum te raportezi la dogmele ortodoxe prin care se venereaza resturile pamantesti(asa numitele moaste) ale unor oameni, numiti sfinti?Sau ortodocsii greci nu le practica?

Ba da le practica.

Ma intrebi indirect daca sarut vreo racla cand ajung prin Paralia Katerini ca sa ma pui la zid?

Wrong question :angry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. nu iti face slujba in alt fel: REFUZA! stiu cateva cazuri

Detaliaza.

 

2. societatea blameaza individul care nu face slujba, la fel si pe cel care nu il primeste pe preot in casa, la fel pe cei care fac sex inainte de nunta sau pe cei care fura o paine pt ca nu au ce sa le dea copiilor sa manance

Noi oamenii, suntem obisnuiti de la Adam incoace sa fugim de responsabilitatea faptelor noastre, si sa incercam sa bagam pe altcineva la inaintare. Asa ca Adam, care incerca sa se scuze pentru fapta lui: "...femeia pe care mi-ai dat-o mi-a dat sa mananc din pom...". :read:

De ce?

 

"Societatea blameaza"... Nu e un argument suficient pentru a apela la serviciile popii. :o: Trebuie sa fie un argument mai solid...Frica de ceea ce este dincolo de moarte? :angry:

 

partea cu groparul mi se pare ok pt ca el nu are nici o obligatie fata de tine

Nici popa nu are o obligatie fata de tine, decat din momentul in care tu ai ales sa apelezi la serviciile oferite de el.Atat popa cat si groparul sunt egali in drepturi si obligatii, deoarece fiecare din ei au o mica afacere.In mod normal, cele doua afaceri sunt concurente. Daca serviciile lui popa iti par scumpe, lasa-l pe gropar sa-si faca treaba. E mai ieftin, iar rezultatul este acelasi. In plus, ramai cu bani buni in buzunar. 8)

 

 

Ba da le practica.

Ma intrebi indirect daca sarut vreo racla cand ajung prin Paralia Katerini ca sa ma pui la zid?

Wrong question :drag:

Nu te-as pune la zid...pentru asa ceva. :P

De obicei cand vorbesc despre anumite religii/secte, nu ma raportez la ceea ce fac enoriasii, ci la invatatura acelei secte/religii. Iar sarutatul unor resturi de om mort, mi se pare culmea culmilor pentru singura religie care are ca baza invierea mortilor, cum este crestinismul.

 

Nu stiu de ce, dar sunt sigur ca nu ai saruta racla aia...poate ti-ai face vreo cruce ortodoxa cu brate egale ;) , dar atat... :phiu:

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ce ai spus.........`? Nu am timp sa citesc tot

 

pai era la un moment dat povestioara asta

se spune ca in momentul in care doua persoane fac dragoste in plan spiritual se poarta o disctutie intre parinti si viitorul copil prin care el aproba venirea sa pe lume in acea familie, daca nu ii place familia nu o va alege si va merge la urmatoarea. practic alegerea ar fi una universala si inconstient facuta.

 

ce spui?

 

Detaliaza.

 

exista preoti care nu vor sa tina slujba de inmormantare, casatorie asu botez daca nu ii platesti. stiu cateva cazuri in care cei care au rugat preotul sa faca slujba, de abia daca au avut bani pt cosgiug iar preotul a spus ca el nu tine slujba daca nu primeste suma stabilita.

 

slujba este ceruta pentru a asa se "face" de cand lumea. daca nu faci apar tot felul de vorbe si majoritatea dintre noi nu fac fata barfelo. Plus ca in functie de cum esti judecat oamenii continua sa iti vorbeasca sau ba.

 

Totusi sunt preoti care iti lasa impresia ca sunt trimisii lui Dumnezeu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu de ce, dar sunt sigur ca nu ai saruta racla aia...poate ti-ai face vreo cruce ortodoxa cu brate egale :phiu: , dar atat... :angry:

Cand spui ca saruta resturi de om mort suna ca si cum ar pune gura direct pe oase..........

Este vorba de o inchinare si de o respectare a traditiei.

Daca sarut mana parintelui care m-a nascut arat respect, daca sarut mana iubitului meu, vreau sa ii arat dragostea........cred ca majoritatea (inclusiv ortodocsii) inteleg gresit inchinarea la icoane si mai ales la ramasitele pamantesti ale sfintilor.

Dar nu sunt in masura sa ma pronunt la chestiuni care tin de traditie.

 

Cruce imi fac. Nu ma dau in vant dupa restul aspectelor din Traditie.

 

pai era la un moment dat povestioara asta

se spune ca in momentul in care doua persoane fac dragoste in plan spiritual se poarta o disctutie intre parinti si viitorul copil prin care el aproba venirea sa pe lume in acea familie, daca nu ii place familia nu o va alege si va merge la urmatoarea. practic alegerea ar fi una universala si inconstient facuta.

E interesant ce spui tu. Si frumos.

Desi suna a planning familial si probabil ca nu e valabil nici macar in eter :drag:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E interesant ce spui tu. Si frumos.

Desi suna a planning familial si probabil ca nu e valabil nici macar in eter :angry:

 

:drag: hai mai, nu e planning familial. Este o teorie pe care a promovat-o un filozof, nu i-am retinut numele. teoria era mai elaborata si mi-a placut cum suna, intr-un fel cred ca este veridica.

 

Fiecare om apare acolo unde este nevoie de el, chiar daca pe pamant are o viata urata si se simte neimplimit.

Editat de PourMoi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:angry: hai mai, nu e planning familial. Este o teorie pe care a promovat-o un filozof, nu i-am retinut numele. teoria era mai elaborata si mi-a placut cum suna, intr-un fel cred ca este veridica.

 

Fiecare om apare acolo unde este nevoie de el, chiar daca pe pamant are o viata urata si se simte neimplimit.

Pai si mie imi place cum suna teoria dar e trasa de coama..........E cam simplista.

 

Cat despre partea subliniata.............probabil ca putini oameni simt ca se afla la locul potrivit o viata intreaga.........Eventual in anumite momente. Mereu cauta altceva. O casa, un sot, o nevasta, o tara, un prieten. Cum stii asadar cand te aflii in locul potrivit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×