Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Religie sau secta ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fara dubii:secta! :doh:

de ce? :) ..de ce secta si nu religie..

de ce nici una nici cealalata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce? :) ..de ce secta si nu religie..

de ce nici una nici cealalata?

pentru ca sectele sunt o forma de evolutie reusita a religiei. ma refer la crestinism.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru ca sectele sunt o forma de evolutie reusita a religiei. ma refer la crestinism.

 

da-mi un exemplu de "secta" care are o forma evoluata a religiei, desprinsa din crestinism...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da-mi un exemplu de "secta" care are o forma evoluata a religiei, desprinsa din crestinism...

Oricare dintre sectele:baptista, penticostala, martora, adventista, au evoluat fata de religia ortodoxa. Iti voi da un singur caz, si cel mai izbitor:inchinarea inaintea unor resturi de cadavre si inchinarea inaintea lor, sau inchinarea inaintea unor statui/icoane. Eu unul, consider ca fiind o mare evolutie faptul ca sectele crestine au renuntat la aceste ritualuri care la inceputurile crestinismului nu aveau nici o legatura cu crestinismul, ci mai degraba cu paganismul. Asa ca, daca prin religia ortodoxa crestinismul a involuat, prin sectele neoprotestante, crestinismul a evoluat la forma lui initiala. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricare dintre sectele:baptista, penticostala, martora, adventista, au evoluat fata de religia ortodoxa. Iti voi da un singur caz, si cel mai izbitor:inchinarea inaintea unor resturi de cadavre si inchinarea inaintea lor, sau inchinarea inaintea unor statui/icoane. Eu unul, consider ca fiind o mare evolutie faptul ca sectele crestine au renuntat la aceste ritualuri care la inceputurile crestinismului nu aveau nici o legatura cu crestinismul, ci mai degraba cu paganismul. Asa ca, daca prin religia ortodoxa crestinismul a involuat, prin sectele neoprotestante, crestinismul a evoluat la forma lui initiala. :)

cum poti sa spui asa ceva?...

 

cum poti sa spui ca o secta a ravolutionat spiritul si a adus un plus valoare fata de religia ortodoxa , in conditiile in care unidirectionalitatea este si la ei litera de lege..

ei interpreteaza dupa aceiasi carte sfanta--Biblia--carte pe care au rescris-o dupa bunul lor plac aducand interpretarile subiective in folosul lor...

ei nu au facut altceva decat sa modifice si sa interpreteze ceva care era deja scris..

au facut o mixtura din mai multe religii...

ei nu cred in Dumnezeu...dar cred doar in Isus ( nume pe care l-au scris de la sine putere cu un singur *I* fara a avea o explicatie coerenta in sensul asta..)

Au luat sabatul din alta religie ( musulmana ) si l-au introdus in credinta lor..

Au cateva lucruri bune in comparatie cu alte religii dar "pot" condamna la moarte invocand credinta lor...

Sunt impotriva transfuziilor, transplanturilor, etc...si asta o fac fara a cere "acordul" celui care ..probabil isi doreste sa mai traiasca...

ti se pare cumva ca asta este evolutie a spiritului si a credintei?....

pelerinajul din usa in usa pentru recrutarea de noi adepti, impartind pliante frumos colorate este cumva o evolutie?...

nu cumva este o AFACERE ?....

o alta marie cu alta palarie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite cum ti-au evoluat 'fratii' din state .

Uite-i si pe fratii tai iluminati din Ro.

http://www.youtube.com/watch?v=bGY0RSMwHxg...feature=related

Daca esti capabil sa aduci ceva argumente impotriva sectelor neoprotestante, fa-o inteligent, pe doctrina. Nu cu YouTube-ul. Daca esti capabil... :doh:

 

Au luat sabatul din alta religie ( musulmana ) si l-au introdus in credinta lor..

:) Documenteaza-te, si apoi discutam serios, pe doctrine. Ceea ce ai spus, te descalifica sa faci vreun comentariu la adresa sectelor neoprotestante mai sus enumerate de mine. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricare dintre sectele:baptista, penticostala, martora, adventista, au evoluat fata de religia ortodoxa. Iti voi da un singur caz, si cel mai izbitor:inchinarea inaintea unor resturi de cadavre si inchinarea inaintea lor, sau inchinarea inaintea unor statui/icoane. Eu unul, consider ca fiind o mare evolutie faptul ca sectele crestine au renuntat la aceste ritualuri care la inceputurile crestinismului nu aveau nici o legatura cu crestinismul, ci mai degraba cu paganismul. Asa ca, daca prin religia ortodoxa crestinismul a involuat, prin sectele neoprotestante, crestinismul a evoluat la forma lui initiala. :)

 

Aici iti dau dreptate , din acest punct de vedere sunt mai evoluate , mai aprope de cerintele VT !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu numai ale VT ci si ale NT! Sper ca ai omis fara intentie... :)

 

Il las pe Dimineata sa se pronunte in acest sens :doh: . Eu astept clarificarile vis-a-vis de bancomat , vezi topicul Apocalipsa....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×