Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Religie sau secta ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Societatea blameaza"... Nu e un argument suficient pentru a apela la serviciile popii. :drag: Trebuie sa fie un argument mai solid...Frica de ceea ce este dincolo de moarte? :angry:

 

este un argument excelent. ai fi uimit sa afli cati oameni fac lucruri din obligatie sau din vina. poate si tie ti s-a intamplat sa faci ceva pentru parintii tai desi nu aveai nici un chef, dar stiai ca daca nu vei face lumea va vorbi, parintii se vor supara.

 

ca sa imi intelegi mai bine exemplul: dupa ce pleaca de acasa, din oras, multi "copii" se duc saptamanal sau macar de doua ori pe luna la parinti sa ii vada "pt asa se face" desi ar prefera stea acasa. asta nu e tot oblogatie sau sentiment de vina aparut pe fondul: ei m-au crescut macar atat sa fac si eu?

 

Pai si mie imi place cum suna teoria dar e trasa de coama..........E cam simplista.

 

Cat despre partea subliniata.............probabil ca putini oameni simt ca se afla la locul potrivit o viata intreaga.........Eventual in anumite momente. Mereu cauta altceva. O casa, un sot, o nevasta, o tara, un prieten. Cum stii asadar cand te aflii in locul potrivit?

 

este intr-adevar simplista, dar de multe ori ce e simplu e bun sau adevarat.

 

Pai tu nu sti ca esti in locul potrivit si posibil sa urasti locul in care esti. Dar universul te plaseaza acolo unde este nevoie de tine, acolo unde cineva are nevoie de tine intr-un anumit fel :phiu: acum intelegi la ce ma refer? Faptul ca tie nu iti place e partea a doua, iti va aduce el ceva care sa te multumeasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exista preoti care nu vor sa tina slujba de inmormantare, casatorie asu botez daca nu ii platesti. stiu cateva cazuri in care cei care au rugat preotul sa faca slujba, de abia daca au avut bani pt cosgiug iar preotul a spus ca el nu tine slujba daca nu primeste suma stabilita.

Comportamentul acelor popi este normal, avand in vedere ca slujba lor este o afacere. De ce vrei sa le sifonezi imaginea daca ei iti cer pentru serviciile lor bani pe masura?Daca nu ai bani, stai pe tusa. Daca eu nu am bani sa-mi cumpar un Ferrari, este corect sa dau vina pe ei ca practica preturi prea mari pentru mine? Nu. Nu am bani, sau nu-mi place modelul, nu cumpar. :drag:

 

Cruce imi fac. Nu ma dau in vant dupa restul aspectelor din Traditie.

Ei vezi? Esti o ortodoxa sectanta.

Ai de grija sa nu te auda popa, ca s-ar putea sa ai probleme...ai putea fi excomunicata. :angry:

 

este un argument excelent. ai fi uimit sa afli cati oameni fac lucruri din obligatie sau din vina. poate si tie ti s-a intamplat sa faci ceva pentru parintii tai desi nu aveai nici un chef, dar stiai ca daca nu vei face lumea va vorbi, parintii se vor supara.

 

ca sa imi intelegi mai bine exemplul: dupa ce pleaca de acasa, din oras, multi "copii" se duc saptamanal sau macar de doua ori pe luna la parinti sa ii vada "pt asa se face" desi ar prefera stea acasa. asta nu e tot oblogatie sau sentiment de vina aparut pe fondul: ei m-au crescut macar atat sa fac si eu?

Argumentul "de ochii lumii", nu tine. Poate o vreme scurta...insa nu are durabilitate.

De ce Galilleo a sustinut ca e pur si muove, impotriva tuturor?Pentru ca argumentul lui venea din inima lui, din ceea ce era convingerea lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

hai sa o zic mai pe de-a dreptul sunt o masa de oameni iar ca masa de oameni ne supunem unor reguli care nu ne plac

DAR suntem suficient de bine manipulati de acele reguli incat ajungem sa le respectam.

 

in mare parte ceea ce am spus tine de psihic, de ceea ce am fost invatati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sectele sunt o incercare reusita de evolutie a religiei traditionale. Ma refer la cazul crestinismului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sectele sunt o incercare reusita de evolutie a religiei traditionale. Ma refer la cazul crestinismului.

daa? :frusty:

si ce parere ai de secta care interzice transfuzia de sange in cazuri extreme, lasand omul sa moara?....nu mai vorbim de transplant..!!!

nu stiu care este secta asta...posibil sa fie adventistii de ziua 7-a..sau ceva de genul asta..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sectele sunt o incercare reusita de evolutie a religiei traditionale. Ma refer la cazul crestinismului.

 

Tu nici atat nu stii ca nu exista Evolutie? Sau ai inceput sa te contrazici?

 

Sectele sunt o dovada de accentuare a decaderii spirituale ...mai ales in timpurile moderne in care spiritualitatea nu inseamna credinta in inviere ca pana acum ...ci crearea de valori spirituale reale puse cu adevarat in slujba omului(ca societate)

Ce ofera sectele? ...nu cumva tocmai "Instrumente psihologice" de imbrobodire si prostire in mase, care au ca efect decaderea mintala si spirituala a membrilor sectei!

Vrei dovezi?

Sunt sute ...sa incepem cu Jim Jones sau cu Martorii lui Yehova care interzic transfuzia sanguina si prin asta condamna la moarte nu numai idiotii care fac parte din secta ...ci si bieti copii nevinovati ...ptr faptul ca parintii lor au creierul trepanat de Cuvantul Domnului si nu stiu ca scriptura e scrisa de oameni inteligenti ... ca respectabilii Domni Itzik , Moritz sau Struhl si mii de altii ca ei ...dar in nici un caz de Dumnezeu!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
religie, ferească dumnezeu de sectă, no way.

 

...religia adevarata....consta in refacerea legaturii cu D-zeu.....consecinta va fi

o viata schimbata in bine.....asa cum s-a intamplat si cu apostolii....restul sunt

falsuri....mai mari sau mai mici..... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La autonomie ideologica nu s a gandit nimeni? N elipim de o religie/secta/de fapt sistem coerent de explicatii despre lume care ne linistesc, pentru ca acolo gasim raspunsurile pe care le cautam....dar daca am citi mai mult, si le am cauta singuri?Si am elabora propriul sistem si propriile teorii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La autonomie ideologica nu s a gandit nimeni? N elipim de o religie/secta/de fapt sistem coerent de explicatii despre lume care ne linistesc, pentru ca acolo gasim raspunsurile pe care le cautam....dar daca am citi mai mult, si le am cauta singuri?Si am elabora propriul sistem si propriile teorii?

in functie de ce?

daca ai la indemana o biblie--cu siguranta iti vei elabora propriiul sistem in funcie de ea..

daca ai coranul...la fel..

si tot asa cu restul religiilor...

daca traiesti intr-o comunitate de mormoni--cu siguranta ca vei creste si vei gandi ca ei..

 

conteaza foarte mult interactiunea cu celelalte sisteme sociale..

se verifica foarte bine zicala: "spune-mi cu cine umbli ca sa-ti spun cine esti"..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×