Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Religie sau secta ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

in functie de ce?

In functie de gandire.

"Ia stai ma...de ce tot zic astia ca exista Dumnezeu ? Ce dovezi am ?"

Ceea ce nu inteleg eu, e de ce lumea nu gandeste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in functie de ce?

 

tocmai, ca nu conteaza, nu conteaza in ce crezi, ci starea interioara pe care o ai cand crezi...cand sitemul e implinit si iti ofera cat mai multe rspunsuri.... aia conteaza cu adevarat...de aia credem, ca sa ne linistim

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In functie de gandire.

"Ia stai ma...de ce tot zic astia ca exista Dumnezeu ? Ce dovezi am ?"

Ceea ce nu inteleg eu, e de ce lumea nu gandeste.

Gandirea..de fapt rationamentul , este pliat pe mediul social din care faci parte..

Nu poti condamna un om pentru alegerea facuta in privinta credintei.

Insa il poti condamna atunci cand rationamentul lui este alterat de acea credinta si de habotnicia lui.

O forta suprema exista..si generic est denumita--Dumnezeu de crestini, Mahomed de musulmani, Buddha de buddisti..samd.

Dar exista..

Nu stiu sa-ti explic care este fenomenul ce ma face sa cred asta..

Si eu imi pun intrebari la care nu gasesc raspunsuri...si fac tot felul de asocieri intre forta divina si chestii credibile, palpabile..

Dar sunt momente cand aceste asocieri nu se justifica..si nu sunt putine..

 

 

tocmai, ca nu conteaza, nu conteaza in ce crezi, ci starea interioara pe care o ai cand crezi...cand sitemul e implinit si iti ofera cat mai multe rspunsuri.... aia conteaza cu adevarat...de aia credem, ca sa ne linistim

dar crezi in ceva!!..pana la urma..!!

pentru tine ce reprezinta acel "ceva"?..

cand iti gasesti linistea interioara?...si ce inseamna "sistem implinit"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Linistea interioara o gasesti cand gasesti explicatii care te linistesc despre ce ti se intampla rau....iar un sitem implinit asta face: are raspunsuri instant, care te linistesc si fac sa ti fie mai bine.... de ce mi a murit copilul?..asa a vrut Dumnezeu... si asa mai departe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Linistea interioara o gasesti cand gasesti explicatii care te linistesc despre ce ti se intampla rau....iar un sitem implinit asta face: are raspunsuri instant, care te linistesc si fac sa ti fie mai bine.... de ce mi a murit copilul?..asa a vrut Dumnezeu... si asa mai departe

de ce ai spus asa?..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in functie de ce?

daca ai la indemana o biblie--cu siguranta iti vei elabora propriiul sistem in funcie de ea..

daca ai coranul...la fel..

si tot asa cu restul religiilor...

daca traiesti intr-o comunitate de mormoni--cu siguranta ca vei creste si vei gandi ca ei..

 

conteaza foarte mult interactiunea cu celelalte sisteme sociale..

se verifica foarte bine zicala: "spune-mi cu cine umbli ca sa-ti spun cine esti"..

cum ramane cu cei care isi '' schimba '' credinta ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum ramane cu cei care isi '' schimba '' credinta ?

cei care isi schimba credinta o fac din mai multe motive..

ori nu au gasit raspunsuri la intrebari in religia respectiva!!!!..

ori sensibilitatea emotionala a primat si in cazul asta , in anumite conjuncturi, a avut loc schimbarea..

raspunsul corect il poate da numai o persoana care a facut asta....

 

eu nu inteleg un fenomen..caci este totusi un fenomen ..

cum poate o sotie sa-si lase , de fapt sa ajunga da despartire din cauza .. ca sotul nu este de acord cu aderarea la o congregatie anume..

este caz real si nu este singular...dar pe asta il cunosc indeaproape..

mai mult decat atat..

femeia l.a "corupt" si pe baiatul ei , care si-a lasat facultatea in anul 3 si a inceput sa mearga din usa in usa sa imparta pliante cu Turnul de Veghe...

Sotul s-a mutat la tara unde avea si are o ferma si o combina ( facea si face multi bani ), fata lor s-a certat cu masa is apoi a plecat in state, si femeia sta cu fisu intr-o garsoniera ...si muncesc pentru "binele" congregatiei..

 

pentru mine , asta inseamna --spalare de creier--

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

omul, religia si Dumnezeu... cu siguranta nu voi reusi sa dau un raspuns corect, cred ca nimeni nu poate dar incercam.

mai intii ai sa facem diferenta intre cele trei elemente.

Sa nu confundam faptele oamenilor cu vointa Creatorului acestui univers.

Apoi ai sa mai facem o mica diferenta intre citeva mari religii: budism, islamism, iudaism, crestinism. Nu ca ar fi doar acestea, dar le-am ales pentru a crea un exemplu.

Fiecare din aceste religii ne descriu un mod de viata, si in niciuna nu se gaseste un rind macar care instiga la violenta, in ciuda acestui fapt totusi adepti ai fiecarei religii au avut dea lungul timpului adevarate masacre pe constiinta.

Dar ai sa mai stringem putin cercul si sa privim mici diferente, in budism nu ni se spune prea mult despre un creator, despre o relatie fata in fata a omului cu creatorul sau, este un ciclu viata - moarte, destin, impacare cu sinele. islamismul este cel care ne vorbeste despre un creator al universului si al omenirii despre o ascultare si o supunere a oamenilor fata de El dar sa fim atenti acest Creator nu instiga la crime. dar din ce am observat in coran atit in cartile budiste cit si in coran avem un set de reguli, omul citeste acele reguli, definitii si incearca sa le aplice in viata sa... Apoi ajungem la iudaism care este singura religie care vorbeste despre acest creator la un mod mult mai personal. In tora iudaica care de altfel este o parte a vechiului testament din biblia crestina vedem o istorie a omenirii, un scop, o colaborare intre acest creator si un popor ales, un popor credincios Lui. Si inainte de a trece la crestinism as puncta faptul ca mai in toate religiile se scoate in evidenta natura pacatoasa a omului si indreptarea decaderii spirituale, dar daca in primele doua religii se vorbeste despre efortul 100% al omului pentru indreptarea vietii sale, in iudaism vedem ceva nou, vedem un Dumnezeu care ne ajuta sa ne indreptam ba mai mult, el ne iubeste si promite ca el va trimite un salvator care sa indrepte viata oamenilor si de aici pot trece la crestinism care crede ca deja acel salvator asteptat de iudei si in zilele acestea a venit deja si este Isus care ne tot intrebam noi ce mare lucru a facut de trebuie luat mai in seama decit pe alti intemeietori de religii...

Ce reprezinta El... este greu de explicat in citeva cuvinte dar as putea zice ca mai intii este Creatorul universului intrupat in corp omenesc, apoi as zice ca privind la invataturile si modul sau de comportament in timpul vietii sale printre oameni, avem in fata un exeplu de viata reala, asa ar trebui sa traim toti, in cinste si adevar, in modestie si dragoste...

Dumnezeu a dat iudeilor in vechime legi ( cele zece porunci) care ii facea deosebiti fata de toate popoarele din jur, pentru ca ii invata sa fie corecti si cinstiti cu toti oamenii din jur dar si cu Dumnezeu. legi simple dar care dupa cum vedem si in ziua de azi ne este fff greu sa le pastram, ne e greu sa nu furam, ne e greu sa nu inselam, ne e greu sa nu curvim, ne e greu sa nu mintim... Ei acest Isus sau mai corect spus acest dumnezeu dupa ce a dat legile si a zis oamenilor sa le respecte a mai facut ceva, el insusi s-a intrupat si a respectat acele legi.

nu vreau sa mai comentez, am scris prea mult si asa dar in final vreau sa deosebim cel mai important lucru, daca avem ceva de zis impotriva lui Dumnezeu aideti sa ne certam cu El direct, sa luam biblia si sa Il scoatem vinovat daca gasim vreo vina si daca nu-i gasim nici o vina pentru care sa il putem condamna atunci OAMENI BUNI CE NE IMPIEDICA SA IL CREDEM SI SA IL ASCULTAM?!

In orice religie veti gasi citiva oameni sinceri, onesti, corecti si fff multi mincinosi, curvari, lacomi,ucigasi... DAR JUDECATA ESTE A LUI DUMNEZEU.

Nu va indemn sa nu cercetati, cercetati si alegeti exemple demne de urmat. Chiar si Isus zicea ca vorbele preotilor din zilele acelea erau adevarate dar faptele lor erau murdare, atunci ce imi pasa mie ca preotul este un criminal?! Eu ma lupt cu mine insumi sa nu ajung ca el eu dau socoteala inaintea lui Dumnezeu, preotul de asemenea va da socoteala inaintea Lui.

TOTI OAMENII SINTEM NESPUS DE RAI.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare din aceste religii ne descriu un mod de viata, si in niciuna nu se gaseste un rind macar care instiga la violenta,

Clar, daca incepi asa, restul postului e la fel de degeaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.

Apoi ai sa mai facem o mica diferenta intre citeva mari religii: budism, islamism, iudaism, crestinism. Nu ca ar fi doar acestea, dar le-am ales pentru a crea un exemplu.

Fiecare din aceste religii ne descriu un mod de viata, si in niciuna nu se gaseste un rind macar care instiga la violenta

gresesti . musulmanii au coranul in care allah le spune clar sa-i omoare pe cei care nu vor sa creada in el . d'aia musulmanii se arunca in aer cu bucurie ,pentru ca daca omoara '' necredinciosi '' vor merge direct in rai unde se vor intanli -nu cu allah - cu niste fecioare .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×