Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Religie sau secta ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

daca imi arati doar atunci nu meriti cu adevarat, in schimb daca vei face ceva vei merita intr-adevar.

 

eu stiu ca merit destul de multe, e necesar sa primesc decat de la anumite persoane, pe care le aleg eu :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe langa faptul ca observ ca incerci sa iti afirmi superioritatea facandu-i pe ceilalti sa para neinformati, .... inferiori tie, mai observ faptul ca reusesti sa tragi anumite concluzii fara a avea o baza care sa le si sustina.

 

ce anume din ceea ce am spus eu te face sa crezi ca sunt naiva?

 

P.S. memoria mea imi spune ca nu am fost de acord cu a gati ceva pt tine

Editat de PourMoi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

El vrea doar sa-l otravesti, dar are prea mult bun simt sa recun. ca are tendinte sinucigase. Fii si tu intelegatoare, l-a batut viata destul deja ..

 

Am avut parinti ideali, crestin ortodoxi care nu au incercat niciodata sa impuna nimic despre religie, nici macar nu o discutam, era ceva perfect ireal si paralel cu viata. Adica pana si ateii sunt religiosi comparativ cu familia mea.

 

PS: De ce se crede Kontele Versat in Wild Wild West pe tema asta? Probabil este pastor sau lider de secta, si crede ca te poate ataca, PourMoi .. oricum eu rog frumos avertizarea sa de catre moderatori, daca se poate.

 

Religiile nu sunt sisteme de credinta. Daca erau, aveau flexibilitate si evolutie reala, nu mai exista dogma sau secte. Sectele sunt dovada ca religiile nu pot evolua.

 

Un sistem de credinta este intotdeauna ales, cautat, evoluat sau creat. Religiile si sectele sunt fratii materialiste, grupuri cu interese egoiste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi sunt atat de multi care il hulesc pe popa, totusi sunt niste mocofani. Ba mai mult, au un caracter nerusinat. Sa ma explic de ce.

In viata oricarui om exista cel putin trei evenimente, de la care nu lipseste popa. Nu vine el neinvitat...desigur. Ca cere bani, asta este o alta discutie.Acele trei evenimente sunt:nunta, botezul copiilor, inmormantarile.

Ei, desi cu nerusinare ii cer serviciile popoului, totusi nu obosesc mai apoi sa-l huleasca pe la spate. Oare de aceasta atitudine?

Daca unui individ nu-i place popa(cum sunt si eu!), de ce nu se simte liber sa aleaga o secta fara popa. Sau sa aleaga nici popa, nici secta. De ce sa aleaga calea de a-i plati popului niste servicii(fara sa fie obligat!), si totusi mai apoi sa-l huleasca pentru ceea ce face? Oare nu-i mai vinovat cel ce plateste o curva, decat curva insasi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Total de acord cu Hans.

Ia treceti voi la islam :roll:

Trecerea la islam este cea mai nefericita alegere, dupa parerera mea.

Ideal ar fi ca oamenii care ii cer popii servicii si i le platesc, sa-si bage mintile in cap sa nu-l mai huleasca.Daca au ceva impotriva lui, si vor sa-l huleasca, sa faca bine sa nu mai apeleze la serviciile lui in momentele cruciale ale vietii, sau sa treaca la secte... :lol:. Nu la islam. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Curva doar isi castiga traiul, la fel cum face si popa. Doar ca si ele sunt insultate de lume. Face parte din natura umanista sa ridiculizeze pe altii, se practica. Mai ales la case mari.

 

S-a facut, adu-l pe arhanghelul gabriel sa-mi dea o floare o semiluna si-un sarut, si sar pe Coran de ramane fara file.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×