Sari la conținut
Forum Roportal
sorin21us

AJAX

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fratilor sunt incepator in ce priveste AJAX. Incerc sa-l invat si nu sa copii de pe internet. vreau sa fac un meniu pt pagina mea dar m-am blocat la functia onMouseOver, pt ca nu stiu cum sa fac ca meniul drop down(HV menu) sa dipara dupa ce iau mouse-ul.

Codu e acesta:

 

 

<html>

<head>

<title>

HV menu

</title>

<style type='text/css'>

div#menuTop1

{

border: 2px solid black;

width: 150px;

}

 

div#dropDown1

{

visibility: hidden;

width: 150px;

}

 

.subItem

{

text-align: center;

margin-bottom: 1px;

}

 

.subItem a

{

background: blue;

text-decoration: none;

display: block;

font-weight: bold;

border: blue;

color: white;

}

 

.subItem a:active

{

 

border: gray;

}

 

.subItem a:hover

{

background:gray;

color: #000000;

width: 150px;

}

 

div#showInRight

{

position: absolute;

top: 30px;

left: 150px;

width: 150px;

z-index: 20;

visibility: hidden;

}

 

</style>

<script language='javascript'>

function hideMenus()

{

document.getElementById('dropDown1').style.visibility='hidden';

}

function hideSubMenu()

{

document.getElementById('showInRight').style.visibility='hidden';

}

// the show menu function takes one argument which is the menu to be shown

function showMenu(sm)

{

document.getElementById(sm).style.visibility='visible';

}

</script>

</head>

<body>

<div id='menuTop1' onMouseOver="showMenu('dropDown1');">

Start Here

</div>

<div id='dropDown1'>

<div id='sub1-1' class='subItem' onClick="hideMenus();" onMouseOver="showMenu('showInRight');"><a href='#'>link1</a></div>

<div id='sub1-2' class='subItem' onClick="hideMenus();"><a href='#'>link2</a></div>

<div id='sub1-3' class='subItem' onClick="hideMenus();"><a href='#'>link3</a></div>

<div id='sub1-4' class='subItem' onClick="hideMenus();"><a href='#'>link4</a></div>

<div id='sub1-5' class='subItem' onClick="hideMenus();"><a href='#'>link5</a></div>

</div>

<div id="showInRight" onblur="hideSubMenu();" >

<div id='sub1-1-1' class='subItem' onClick="hideSubMenu();"><a href='#'>link1-1</a></div>

<div id='sub1-1-2' class='subItem' onClick="hideSubMenu();"><a href='#'>link1-2</a></div>

<div id='sub1-1-3' class='subItem' onClick="hideSubMenu();"><a href='#'>link1-3</a></div>

<div id='sub1-1-4' class='subItem' onClick="hideSubMenu();"><a href='#'>link1-4</a></div>

</div>

</body>

</html>

 

 

Are cineva vreo idee?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu exista cumva un eveniment separat, onMouseOut sau ceva asemanator?

Ba da exista. Si l-am incecat inainte sa scriu aici. Acum am onClick=hideMenus() dar daca pun onMouseOver nu merge.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm.

Acu', din ce-mi amintesc .. onClick se refera la momentul cand userul apasa butonul mausului (deci e compus din onButtonDown si onButtonUp - sau ceva de genul asta). Tie-ti trebuie un event pentru momentul cand userul a scos sageata de pe meniu :doh:

Then again, cu ce se mananca Ajax ala? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In linii mari AJAX (Asyncronimous Javascript And Xml) permite sa faci o cerere catre server fara sa reincarci pagina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc celor care incearca sa ma ajute dar astept si raspunsul celor care stiu despre ce vorbesc. Am vazut ca sunt cativa pe aici care se pricep dar poate acum sunt ocupati cu lucruri mai serioase decat onMouseOut-ul meu. :doh: .

O sa mai intreb si pe altii ca vreau sa invat si nu sa copii de pe net gata facut.(acum cat am timp :o: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca tu confunzi, ca asta nu este AJAX... in fine

Ar trebui ca meniurile sa isi cuprinda submeniurile; Eu as face ceva in genul:

 

<div id='menuTop1' onMouseOver="showMenu('dropDown1');" onMouseOut="hideMenus();">Start Here
<div id='dropDown1'>
	<div id='sub1-1' class='subItem' onClick="hideMenus();" onMouseOver="showMenu('showInRight');"><a href='#'>link1</a>
	<div id="showInRight">
		<div id='sub1-1-1' class='subItem' onClick="hideSubMenu();"><a href='#'>link1-1</a></div>
		<div id='sub1-1-2' class='subItem' onClick="hideSubMenu();"><a href='#'>link1-2</a></div>
		<div id='sub1-1-3' class='subItem' onClick="hideSubMenu();"><a href='#'>link1-3</a></div>
		<div id='sub1-1-4' class='subItem' onClick="hideSubMenu();"><a href='#'>link1-4</a></div>
	</div>		
</div>
	<div id='sub1-2' class='subItem' onClick="hideMenus();"><a href='#'>link2</a></div>
	<div id='sub1-3' class='subItem' onClick="hideMenus();"><a href='#'>link3</a></div>
	<div id='sub1-4' class='subItem' onClick="hideMenus();"><a href='#'>link4</a></div>
	<div id='sub1-5' class='subItem' onClick="hideMenus();"><a href='#'>link5</a></div>
</div>
</div>

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×