Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Amintiri din scoala

Postări Recomandate

de obicei parintii frustrati se descarca pe unde apuca :lol:

 

eu tin minte ca aveam un coleg de banca prin clasa 1, pe care il ciupeam toata ora de picioare cand scoatea cel mai mic sunet si chitaia prin clasa.

 

 

merge si cu profi pentru ca sunt parte din scoala. eu am spus de profi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa, dar mai tineti minte perioada aia dintre clasele a IV-a si a VI-a, parca , atunci cand fetele incepeau deja sa se dezvolte, dar baietii ramaneau inca mici? La noi in clasa fiecare fata isi batea colegul de banca in perioada aia. Cearta? jap-jap! ;)

Bine, dupa aia au inceput sa creasca si ei si ne-au pus la punct. :cheer: :lol:

Editat de Sicily

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu aveam inca tricouri cu maimutoi, fetite, printese, ca de erau la moda si aparea intrebarea clasica

"pot sa ating si eu coditele fetei/camila/mingea? "

 

 

Bine, dupa aia au inceput sa creasca si ei si ne-au pus la punct. ;) :lol:

 

nu puteau sa ramana si eu mici si pricajiti? :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci iti place ca am crescut...

 

se putea? ;)

 

imi place ca au crescut normal, altfel ar fi fost trist...

mai ales cand nu ajungi la raftul de sus unde ai pus ceva ce nu prea folosesti :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta ca majoritatea dintre voi, mai ales cei ce ati terminat cu scolile de ceva ani, va mai aduceti aminte replici devenite de-a dreptul epice cu timpul, atit ale profesorilor, cit si ale colegilor vostri. Aaaaa... "perle", asta era, perle, deci haideti sa vedem cu ce va laudati. Eu va servesc doua astazi, una din generala (absolvita in 1995), si una din liceu, terminat in 1999.

 

1. In generala aveam o colega cu un nume cam ciudatel (Raduţă Anicuţa Tita) cu ceva probleme la cap. Fiindca nu era retardata de-a dreptul, avind doar ceva probleme de vorbire si nefiind prea stralucita, invata intr-o clasa de copii normali (oricum, cred ca in ziua de azi ar da ceata la scoli intregi, la cum se invata si cine sint cei ce pretind ca invata).

 

Ora de biologie. Eu stateam in spatele ei, iar colegul meu de banca, mare tzacanit. O asculta profa, Anicuta saraca era lemn. Ciubota. Stana de piatra. Elena Basescu. Ma rog, ati prins ideea. Intrebarea se referea la clorofila. In perioada aceea, pe TVR era o emisiune "Stiinta si imaginatie" a lui Mironov. Mare om, interesanta emisiune. Colegul asta al meu ii sufla. Ea nu aude. Ce e drept, nici eu de linga el nu intelesesem. Ii mai sufla de vreo 2 ori, pina la urma aude si incepe sa reproduca semi-mecanic (cum ziceam, avea oarece probleme de vorbire, chit ca eram prin clasa a V-a/a VI-a): "Clorofila este... stiinta... si imaginatie."

 

Timp de vreo 2 minute, nimeni din clasa aia, incluzind-o pe doamna profesoara, nu a mai facut nimic inafara de a ride. Dupa aia am respirat, ne-am sters lacrimile, si am mai ris vreo 3...

 

2. In liceu, limba romana, un coleg baiet de primar de pe la tara el, mare derbedeu. Destul de inteligent, mincinos patologic, copia de rupea la orice se putea. Nimic anormal, inafara de faptul ca nu stiai cind zice tromboane si cind adevarul. Lucrare din Sara pe deal a lui Eminescu. Sincer sa fiu, m-a lasat rece poezia aia, dar ceva-ceva am aburit eu (stia colegul de banca versurile, asa ca am luat versurile de la el si am facut comentariu la prima vedere, cum ar veni - eu fiind fan Bacovia si refuzind cu vehementa sa citesc/invat orice alte chestii in versuri, cu vreo citeva exceptii, gen Minulescu sau Arghezi). Cind ne aduce lucrarile, constatam ca Cezar era in focurile creatiei si nu a copiat. Proful de romana, rosu la fata de ris, ne citeste din tovarasul nostru coleg: "In sara pe deal, implinirea actului erotic are loc prin balarii."

 

La reverederea de 10 ani de la terminarea liceului, desfasurata anul trecut, Cezar nu a percutat cind l-am intrebat care mai e treaba cu implinirea actului erotic. Probabil ca a facut sedinte de hipnoza sa uite (tot restul liceului majoritatea il apelam prin "bai balarie")...

 

That's all, folks!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a inceput scoala...

isi mai aduce minte cineva de prima zi de scoala?...

cum si unde a fost facut pionier...( asta este pentru cei mai in varsta---cei care au prins somii patriei si pionierii )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut norocul sa-mi sufle in ceafa, cat timp am fost in scoala, mama mea. Profesoara de fizica si chimie, iar eu pasionata de limbi straine, uram toate materiile de profil real. In fine, incarnarea vie a opusului meu aceasta fiinta.

O singura data am chiulit impreuna cu niste colege de la ora de religie si bineinteles ca ne-a depistat, ne-a scos in fata la careu unde am crapat de rusine. O provocam mereu. O vad si acum cum se enerva :flowers:

Apoi m-am alaturat echipei de handball a liceului, prima data a fost din dorinta de a slabi, aveam vreo 60 de kg, apoi a devenit pasiune. Eram o jucatoare violenta, insa faulturile mele erau mereu controversate. Le executam de asa maniera, incat se lasa loc de interpretare. :) Mereu ma ameninta profesorul ca ma scoate din echipa. :kiss:

Ce mai imi amintesc este ca eram la concurenta cu o colega de-a mea, ajunsesem intr-o situatie in care ramanea media la Chimie pentru a ne diferentia. Maica-mea i-a dat ei 10 si mie 9. Nici acum n-am iertat-o. A fost pe nedrept acel 9, dar mereu imi zice ca a procedat corect.

In rest, eram greu de controlat si profesorii imi luasera seama ca le adresam intrebari capcana. Unii dintre ei erau nesiguri, ii simteam si atunci deveneau vulnerabili in avantajul meu. Altii, dimpotriva, ma fascinau prin pedagogia si buna pregatire profesionala de care dadeau dovada.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda.

1. prima zi de şcoală, aveam 2 cozi imense-n cap şi m-am pus

Editat de gisella .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×