Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

:offtopic:)) Acetste termene de "magie" fie alba sau neagra....am impresia ca au fost introduse pentru a crea deruta si confuzie.....in orice caz exista sau cel putin ar trebui sa existe numai credintza in Cel de Sus....dar din pacate nu este tocmai asa....iar cei care practica orice altceva decat credintza in Dumnezeu vor fi la timpul lor "rasplatiti" pentru asta.In fine....eu raman la credintza meaiar in magie...fie ea alba sau neagra asa cum v-am mai spus nu cred.Omul ar trebui sa vada numai de acest lucru, si nu in a interveni direct sau indirect in soarta celuilat...fie el si prin magie.In ceea ce priveste soarta lui asta e altceva....fiecare face ce vrea.Iar razbunarile prin magie a fost si va fi un pacat...ca menirea noastra aici pe pamant nu e ca sa judecam pe altii si sa ne razbunam....nu avem acest drept....i-ar daca cineva o va face il priveste direct si personal acest lucru...Un lucru insa trebuie sa stie....no sa poata sa loveasca pe cei cu credintza puternica in Dumnezeu....oricat de expert ar fi....

Daca citesti Vechiul Testament vei descoperi ca e plin de magie alba si neagra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca citesti Vechiul Testament vei descoperi ca e plin de magie alba si neagra.
Poate e...poate nu e...E o chestie de interpretare asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate e...poate nu e...E o chestie de interpretare asta...

Aminteste-ti doar intrecerea dintre Moise si magii faraonului! E intrecerea suprema dintre magia alba (forta divina) si magia neagra (forta demonica)!

 

Sa nu uitam numarul de magie al lui Iisus de la nunta, cand a transformat apa in vin, sau cel cand a inmultit painea si pestele, sau cel cand a mers pe apa etc.

Editat de thunami

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aminteste-ti doar intrecerea dintre Moise si magii faraonului! E intrecerea suprema dintre magia alba (forta divina) si magia neagra (forta demonica)!

 

Sa nu uitam numarul de magie al lui Iisus de la nunta, cand a transformat apa in vin, sau cel cand a inmultit painea si pestele, sau cel cand a mers pe apa etc.

Ti-am zis ca e o chestie de interpretare....si cei cu puteri paranormale asa zisii dotati cu asa ceva fac multe...cum oricare om poate sa micsoreze sau sa mareasca o palma cu degete cu tot maxim 2 cm, sau altul sa citeasca continutul unui plic inchis fara sa deschida.Asta nu inseamna ca facem magii.Pe departe de asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ti-am zis ca e o chestie de interpretare....si cei cu puteri paranormale asa zisii dotati cu asa ceva fac multe...cum oricare om poate sa micsoreze sau sa mareasca o palma cu degete cu tot maxim 2 cm, sau altul sa citeasca continutul unui plic inchis fara sa deschida.Asta nu inseamna ca facem magii.Pe departe de asa ceva.

Termenu lde magie a fost creat pentru a defini ansamblul de procedee oculte prin care se crede ca se pot produce fenomene miraculoase (dex). Deci nu puterea in sine se numeste magie, ci manifestarea ei! Manifestarea benefica a puterii respective a fost numita 'magie alba', iar manifestarea malefica a puterii a fost numita 'magie neagra'.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Termenu lde magie a fost creat pentru a defini ansamblul de procedee oculte prin care se crede ca se pot produce fenomene miraculoase (dex). Deci nu puterea in sine se numeste magie, ci manifestarea ei! Manifestarea benefica a puterii respective a fost numita 'magie alba- iar manifestarea malefica a puterii a fost numita 'magie neagra-
Tocmai...stiu si eu ce inseamna magie...dar ti-am zis...e relativ...daca cu tehnologia de azi, m-as teleporta cu cateva mii de ani in urma....lumea de acolo m-ar considera ca fac magii...ceea ce nu e adevarat....ei neputand explica fenomenele raspective, poate m-ar considera si zeu.Ansamblul de fenomene inexplicabile le cam categorisim magii...timpul va demonstra ca lucrurile nu prea stau asa.Apropo...teleportarea e magie?...stii bine ca nu...am auzit deja de o persoana care poate sa teleporteze obiecte...experimentul philadelphia a lui Einstein tot un fel de teleportare era...si asta e doar un exemplu.Pana acum 2 zile nu credeam ca putem marii corpul nostru cu puterea mintii.Si acum sunt convins ca oricine poate asta.Nici macar nu pot numi acest lucru paranormal acuma...Ca explicatie are.Si asta inca si stiintifica.Ceea ce azi numim magie, maine poate sa fie ceva normal, o manifestare notorie.De asta spun, e relativ tot.Apropo, ceea ce facea Isus cu inmultirea hranei, poate astazi unii deja o pot face...Ti-am zis cica exista cineva la noi in tara care poate sa teleporteze orice obiect dintr-un loc in altul.Daca maine, o sa fie o mie din aceste persoane iar poimaine o suta de mii no sa mai fie ceva iesit din comun ci ceva absolut normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tocmai...stiu si eu ce inseamna magie...dar ti-am zis...e relativ...daca cu tehnologia de azi, m-as teleporta cu cateva mii de ani in urma....lumea de acolo m-ar considera ca fac magii...ceea ce nu e adevarat....ei neputand explica fenomenele raspective, poate m-ar considera si zeu.Ansamblul de fenomene inexplicabile le cam categorisim magii...timpul va demonstra ca lucrurile nu prea stau asa.Apropo...teleportarea e magie?...stii bine ca nu...am auzit deja de o persoana care poate sa teleporteze obiecte...experimentul philadelphia a lui Einstein tot un fel de teleportare era...si asta e doar un exemplu.Pana acum 2 zile nu credeam ca putem marii corpul nostru cu puterea mintii.Si acum sunt convins ca oricine poate asta.Nici macar nu pot numi acest lucru paranormal acuma...Ca explicatie are.Si asta inca si stiintifica.Ceea ce azi numim magie, maine poate sa fie ceva normal, o manifestare notorie.De asta spun, e relativ tot.Apropo, ceea ce facea Isus cu inmultirea hranei, poate astazi unii deja o pot face...Ti-am zis cica exista cineva la noi in tara care poate sa teleporteze orice obiect dintr-un loc in altul.Daca maine, o sa fie o mie din aceste persoane iar poimaine o suta de mii no sa mai fie ceva iesit din comun ci ceva absolut normal.

Sunt de acord cu tine. Nu orice se inscrie in acest concept. S-au scris carti intregi despre asta, unele pro, altele contra. Nici eu nu numesc magie decat ceea ce nu tine fe forta proprie. Magia este un ritual ocult prin care determini anumite energii - straine de tine - sa se acumuleze si sa produca un anumit efect. Acea doamna de care vorbesti, care a prezentat cazul cu teleportarea, nu e un initiat. A studiat pe ici, pe colo, dar nu are raspunsuri! Am citit o carte a acestei doamne - nu stiu daca a scris mai multe - deloc impresionant. Nu si-a facut decat publicitate pentru afacerea dumneaei. Cand te ocupi de astfel de oameni si pretinzi ca esti initiat nu ai voie sa ii abandonezi si sa spui ca nu mai stii nimic despre acea persoana. a abandonat un copil de o valoare deosebita. In fata unui astfel de copil capabil se vede adevaratul initiat. In acest caz s-a vazut impostorul. Oricine poate desfasura o mica investigatie sa afle daca exista sau nu acea persoana si sa testeze acea capacitate. Eu insa nu stiu la ce mi-ar putea folosi acea persoana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mare prostie sa crezi in magia neagra :yes:

 

 

 

 

Nu e prostie sa crezi.....e o prostie sa practici.

 

Sau nu neaparat sa o prostie,dar nu este un lucru bun.

Nu imi suna bine sa iti "vinzi"sufletul unor sprite rele....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×