Sari la conținut
Forum Roportal
impresie

Cititul si oamenii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Avem filme acum. Nu e nevoie sa stai sa citesti sute de pagini pentru a afla o poveste tare. Nu cred ca daca citesti multe opere literare o sa fii mai destept sau o sa ai un vocabular mai bogat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:P Nimic nu egaleaza lectura unei carti. Ba da, cartile imbogatesc vocabularul. Iar ecranizarea unei carti este aproape intotdeauna, ca sa nu fiu prea categorica, mai slaba decat cartea.

Dar in fine, dupa cum ziceam. Ca sa intelegi, trebuie sa iubesti cartile, cred ca suntem o specie pe cale de disparitie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avem filme acum. Nu e nevoie sa stai sa citesti sute de pagini pentru a afla o poveste tare. Nu cred ca daca citesti multe opere literare o sa fii mai destept sau o sa ai un vocabular mai bogat.

 

Cum spunea cineva mai sus: citind o carte iti dezvolti imaginatia.

In cadrul unui film imaginea iti este prezentata dupa imaginatia altuia (scenaristului).

 

Azi daca ma uit la un film X, luna viitoare am si uitat o parte din el.

 

LE: http://www.evz.ro/detalii/stiri/eba-are-ne...ana-890424.html (o fata care nu citeste carti :P)

Editat de Amicul_tau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avem filme acum. Nu e nevoie sa stai sa citesti sute de pagini pentru a afla o poveste tare. Nu cred ca daca citesti multe opere literare o sa fii mai destept sau o sa ai un vocabular mai bogat.

 

un film niciodată n-o să reuşească să redea limbajul savuros al Cireşarilor sau din La Medeleni - asta ca să numesc nişte cărţi pe care orice copil ar trebui să le citească

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pana la urma care sunt motivele pentru care oamenii nu citesc si de ce ar trebui sa citeasca ?

 

Motivele sunt diferite;

 

- unii citesc doar pentru a descoperii greselile de ortograf (din lipsa de argumente si opinii)

 

- altii pentru a se instrui (cum sa cuceresti o fata, cum sa reusesti profesional pacalindu-ti semenii, etc.)

 

- dupa ce ne-am iluzionat cu iluzii optice

Editat de Egroegscu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- unii citesc doar pentru a descoperii greselile de ortograf (din lipsa de argumente si opinii)

 

Tocmai ce va spuneam. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tocmai ce va spuneam. :D

 

Te-am prins... :doh: de data asta a fost o greseala voita din nevoia de ai face vizibili pe cei ce spun ceva fara a spune mare lucru.

 

Ai scris A-micul cu majuscula, ori este vorba de micul tau a (minuscula, bine ortografiata)

 

...deci a nu este (

Editat de Egroegscu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avem filme acum. Nu e nevoie sa stai sa citesti sute de pagini pentru a afla o poveste tare.

O carte nu inseamna doar "o poveste tare".

In carti gasesti personalitati, situatii, probleme si rezolvarile lor. Chiar daca nu iti dai seama, creierul le asimileaza pe toate (sau asa ar trebui, daca tot citesti o carte).

Te ajuta sa intelegi o persoana din viata reala daca se aseamana cu unul dintre personajele intalnite, te ajuta sa gasesti mai usor solutii pentru unele probleme.

 

Nu cred ca daca citesti multe opere literare o sa fii mai destept sau o sa ai un vocabular mai bogat.

Poate ca nu te face mai destept, dar te face mai descurcaret, mai cult.

Daca nu lectura iti imbunatateste vocabularul atunci ce o face? Talk-show-urile? Sau inveti in fiecare zi cate cinci definitii din dex ca M. Columbeanu?

Ca sa nu mai vorbim de exprimare...

 

Bineinteles, ca sa te ajute trebuie sa citesti o basculanta de carti nu doar lectura obligatorie din liceu.

 

 

Eu cred ca oamenii nu mai citesc din comoditate. E mult mai simpla o cautare pe Google decat cititul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ca nu te face mai destept, dar te face mai descurcaret, mai cult.

Daca nu lectura iti imbunatateste vocabularul atunci ce o face? Talk-show-urile? Sau inveti in fiecare zi cate cinci definitii din dex ca M. Columbeanu?

Ca sa nu mai vorbim de exprimare...

Te face şi deştept şi subscriu la ceea ce ai afirmat tu. Cartea are un rol esenţial

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai de ce?

 

Generatiile sunt altele, interpretarea comfortului este cu totul alta decat era in 90 si inainte de 90 si asa mai departe...

 

Tocmai fiindca comfortul nu are mare legatura cu ceea ce se numeste cultura. Si nu trebuie sa alegi neaparat filmul in locul cartii, poti sa vezi si desene animate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×