Sari la conținut
Forum Roportal
impresie

Cititul si oamenii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De unde stiti voi ca o opera literara iti dezvolta imaginatia ? De unde stiti ca literatura iti dezvolta imaginatia mai mult decat celelalte arte ? Sa nu uitam ca mai exista si imaginatie rea .

O opera literara o citesti pentru ca iti place iar gusturile nu se discuta. Timpul este foarte pretios pentru oameni si nu avem timp sa ne pierdem timpul cu o carte si pe urma sa constatam ce porcarie a fost :) .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De unde stiti voi ca o opera literara iti dezvolta imaginatia ? De unde stiti ca literatura iti dezvolta imaginatia mai mult decat celelalte arte ?

 

Tu ai citit vreodata o carte? Si daca DA, nu ti-ai pus imaginatia la lucru?

 

Care sunt celelalte arte?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
depinde si ce citesti....dar este destul de utilizat.

iar tu..degeaba daca nu ti-ai pus nickul ...veros....sau prietenii tai nici nu au auzit de asa ceva ? :)

numarul minim de caractere al nick-ului este 6. Veros, are 5. :D

 

Edit: daca as mai fi adaugat altceva, i-as fi pocit sensul.

Editat de Oneros

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La ce mi-ar trebui sa stiu inca un cuvant in plus ? (...) Te incanta cu ceva ca stii multe cuvinte ?

Dumnezeule...

 

Un cuvant e util cat timp nu are sinonim, altfel este redundant.

:)

Ai vrut sa ne arati ca ai un vocabular bogat cu toate ca nu citesti, dar nu ai nimerit-o - neologismele nu se intalnesc prea des in beletristica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cristinick nu sunt Dumnezeul tau.

As prefera sa nu mai iti dai cu parerea despre cat de mult am citit eu si sa stii ca "redunanta" e un cuvant des folosit, cel putin printre oamenii cu care vorbesc eu. Cuvantul "redunanta" nu are un sinonim.

Daca pe tine te incanta sa stii multe cuvinte atunci e alegerea ta dar nu iti da dreptul sa te crezi superior.

Oricine se poate uita intr-un dictionar si poate invata cate cuvinte noi vrea. Asta nu e un motiv pentru care sa citesti o carte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

redundanta, poate.

ai scris de doua ori redunanta, prima oara o fi fost scapare, ca doar e un cuvant des folosit, nu cred ca nu stii sa-l scrii.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prima oara l-am gresit si pe urma am dat copy paste de lene :). "Inutil" nu inseamna redundant pentru ca redundanta e foarte utila uneori ( de exemplu la denormalizarea unei baze de date ) .

Editat de Fornever

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Inutil " nu inseamna redundant pentru ca redunanta e foarte utila uneori.

De asta (cuvantul) redundanta nu este sinonim cu inutilitate? Pentru ca este folositor?

Ce logica... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×