Sari la conținut
Forum Roportal
impresie

Cititul si oamenii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Avem filme acum. Nu e nevoie sa stai sa citesti sute de pagini pentru a afla o poveste tare. Nu cred ca daca citesti multe opere literare o sa fii mai destept sau o sa ai un vocabular mai bogat.

In cate articole/ziare si in cate subtitrari in limba rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
interpretarea comfortului este cu totul alta decat era in 90 si inainte de 90 si asa mai departe...

Cititul unei carti nu defineste coNfortul, in mod obligatoriu. O carte te solicita psihic, te tine concentrat, ca orice lucru pe care il faci cu pasiune. Cred ca zic a treia oara pe topicul asta, ca sa intelegi, cititul trebuie sa fie o pasiune, nu un lucru pe care il faci pentru ca "trebuie" sau pentru ca da bine.

 

Ca sa raspund la a doua intrebare din primul mesaj, ar trebui sa citim, pentru ca este un exercitiu minim pentru creier si o imbogatire continua a culturii generale. Eu nu pot sa asociez "trebuie" cu "sa citim", in ceea ce ma priveste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tocmai asta este motivul pentru care nu se citeste : lipsa pasiunii si a atractiei fata de citit.

Iar multi nu sunt invatati de mici sa le fie placere cititul, ci o obligatie (pe acelasi principiu cu mersul la stomatologie si ingrijirea danturii)

 

celelalte: lipsa de timp, internetul, spectacolele, filmele etc., sunt doar scuze. In lipsa lor, oamenii care nici acum nu citesc si nici acum 100 de ani n-au citit, si-ar gasi de indata o alta preocupare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca te nasti cu asta, nu cred ca poate fi educata pasiunea pt carti.

spui cumva asta, tocmai pentru a reduce numarul celor care citesc cu placere (cam orice) ? :D :)

 

eram pe clasa a 5-a, taica-meu ma intreaba "Daca-ti iau o minge de baschet, te tii de joc?" Eu entuziasmat mai mult sa am o minge, spun da. Si uite asa, in liceu jucam si pana la 3 ore efective de baschet, alergate/topaite, aproape zilnic.

 

in clasa a 8-a, sora cea mare, salariata, imi spune "Uite iti platesc niste cursuri de inot, sa te tii de ele".

Prin facultate ajunsesem sa inot in largul marii supravegheat de salvamari.

 

intru la liceu, sora cea mare imi cumpara o bicicleta mountainbike (pana atunci avusesem un Pegas).

la 17 ani plec intr-o drumetie cu inca 3 prienteni de aceeasi varsta pe traseul Pitesti - Cumpana - Piscul Negru - Balea Lac - Valsan - Pitesti, exclusiv cu bicicleta.

 

Concluzia: daca nu le-as fi avut puse in brate, ca sa zic asa, n-as fi facut nimic din alea. Si este cam greu sa spun ca sunt sau nu nascut cu asa ceva. Cam asa si cu privire la carti.

Apoi, consider intr-un fel, ca a-i spune copilului "sunt ocupat acum, citesc/invat", i-ai transmite ca este interesant/important si poate fi un alt impuls spre a citi.

:soc:

Editat de Interpus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe care din lucrurile alea ai continuat sa le faci sau iti doresti inca sa le faci? Care din ele a devenit pasiune pt tine?

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pe care din lucrurile alea ai continuat sa le faci sau iti doresti inca sa le faci? Care din ele a devenit pasiune pt tine?

Toate imi plac mereu.

Imi creez mereu ocazii: sa joc baschet, sa ies cu bicla (atat pe asfalt, cat si pe coline si munti), sa plec in drumetii montane, sa practic escalada, sa ma catar si sa ma tarai prin pesteri si avene (ca numai speologie nu se numeste aia) si sa ma plimb cu motocicleta.

In prezent, le imbin, asa incat sa le pot practica, oricat de putin, pe toate. Nu pot sa renunt la vreuna. N-am cum.

 

Bicla mi-a lipsit doar in timpul facultati. Maine deja ies la o tura sprintara cu seful :)

 

Singurul pe care aproape ca nu-l mai practic este inotul.

Si nu pentru ca nu mai vreau, ci pentru ca nu am conditii. In facultate, locuind in chirie, imi era imposibil sa platesc de la 1 mil pentru un abonament. Verile lucram pe santiere prin tara. Putinele zile petrecute la mare, nu le socotim.

Iar in orasul in care lucrez, bazinul este infect. Trec periodic doar ca sa aflu in ce stare este.

In schimb, inot de fiecare data cand ajung in orasul natal, chiar si iarna. Este cald inauntru.

 

Cam acum 1 an, m-am interesat de un echipament de snorkeling, ca tot ies pe langa lacuri. In 10 mil il pot avea, dar inca nu am banii astia. As renunta la prea multe, de-a lungul a vreo 3 luni, asa ca prefer sa fortez sa castig mai mult.

 

Pasiuni:

- pana acum nimeni nu m-a intrecut in privinta promptitudinii. Mereu am semnat prezenta, fara sa clipesc. Si la ora 02 de ma suna cineva pentru oricare dintre activitati, tot particip. Nu pot spune nu.

- inca din ianuarie, o mare parte din cele 25 de weekend-uri dintre 24 aprilie si 26 septembrie, deja sunt stabilite, cuprinzand toate hobby-urile :D

 

Pe forum mai stau doar cateva zile, ca apoi, cu o tura in Delta Dunarii incep sa sparg gheata usor si sigur. Si va trebui sa lucrez mai mult.

Ramanand sa va mai stresez prin noiembrie, cand frigul, ploile lungi si mai tarziu ninsorile te inchid in casa, pentru alte 3-4 luni.

**

 

On topic:

Nu sunt un impatit al operelor lliterare, beletristicii si filozofiilor, desi 26 de carti in 48 de luni, consider ca este ceva. Dar, cand imi dai o problema dintr-un domeniu tehnic, uit de mancare si de somn.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de ce, dar nu pot sa pun pe acelasi calapod activitatea fizica si cititul.

oricum, pentru toate trebuie sa ai o inclinatie, ca sa-ti placa. Si cu inclinatia, te nasti.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un cuvant e util cat timp nu are sinonim, altfel este redundant.

 

gresit. sinonimia nu creeaza perechi cu continut lexical perfect egal si arareori din acleasi niveluri stilistice ale limbii. cuvintele sunt utile chiar si atunci cand au sinonime, deoarece ele exprima nuante diferite. sau nuantele astea nu intereseaza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×