Sari la conținut
Forum Roportal
Nelinistita

Iubesti daca nu esti iubit?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si mai ales - cum faci diferenta? daca iubeste sau doar face tot ce poate sa pastreze iubirea de care e dependent?

 

diferenta consta in felul in care receptorul raspunde.

manipulare se cheama cand intra in joc viclenia, perfidia etc si dependenta nu neaparat negativa atunci cand, chiar daca nu iubeste, face tot ce-i sta in puteri, in sensul bun, sa alimenteze iubirea partenerului. sa stii ca sunt si multe relatii longevive bazate pe chestia asta.

 

din ce mai vad pe la altii, cu cat muncesti mai mult sa produci un raspuns in cel/ cea iubit, cu atat munca e mai zadarnica. really. cand o persoana refuza sa raspunda iubirii altei persoane, e cam greu de convins prin mijloace.....neconventionale...... :jester: :jester: :cheer: :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand iubesti, o faci pe raspunderea ta, nu te obliga nimeni, nici nu iubesti ca sa-i poti reprosa celuilalt asta!

si degeaba vrei sa faci pe cineva fericit daca nu tu esti fericirea lui

asta e ca si teeaba cu parintii care stiu ce e bine pt copiii lor si atunci cand acestia au 40 de ani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca tu iubesti si vrei sa fii iubit - iar celalalt doar se constituie intr-un receptacul dependent de dragostea ta, incapabil sa o ofere ci doar o mimeaza?

 

Cum iti dai seama daca ceea ce primesti e ceea ce doresti?

 

cand iubesti, o faci pe raspunderea ta, nu te obliga nimeni, nici nu iubesti ca sa-i poti reprosa celuilalt asta!

si degeaba vrei sa faci pe cineva fericit daca nu tu esti fericirea lui

asta e ca si teeaba cu parintii care stiu ce e bine pt copiii lor si atunci cand acestia au 40 de ani

 

 

Cred ca in general vrei sa fii tu fericit - iar daca fericirea celuilalt e scopul tau - faptul ca nu-l realizezi te face nefericit pe tine - asa ca oricum in final renunti.

Editat de Nelinistita

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca in general vrei sa fii tu fericit - iar daca fericirea celuilalt e scopul tau - faptul ca nu-l realizezi te face nefericit pe tine - asa ca oricum in final renunti.

 

Cred ca trebuie sa te iubesti intai pe tine pt a putea darui iubire si celuilalt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iubirea nu se cerseste, prin asta il provoci pe celalalt sa se simta dator sa-ti raspunda, se simte vinovat fata de tine si atunci evident ca nu e natural ci fortat

iubirea pt cineva care nu simte la fel cred ca poate cel mult sa-l faca sa se iubeasca si sa se inteleaga mai bine, se descopera altfel prin ochii si inima ta

 

"vrei sa fii iubit si tu" !?

ofera fara sa te astepti si fara sa ceri

 

unii se indragostesc la prima vedere, altii pe parcusul relatiei altii niciodata de acea persoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exact - deci daca iubesti si nu esti iubit = obsesie

 

Dar ce se intampla cand obiectul iubirii se lasa iubit si iti intretine iluzia ca te iubeste ? Asta cum se numeste?

...dupa mine e mai mult profitare de situatie si egoism.....pt satisfacerea proprie a celui care ofera doar iluzia ca te iubeste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si atunci cine face primul pas - sa iubeasca?

 

Si alta intrebare - ce faci cand persoana pe care o iubesti se lasa iubita dar nu te iubeste?

Nu-l face nimeni. Tre sa dea amandoi deodata si totul sa vina natural. E ca atunci cand intalnesti pe cineva si te intelegi instantaneu cu pers. respectiva si afectiunea e reciproca de la inceput.

 

Ce folos sa iubesti o persoana si sa nu fii iubit inapoi? Nu te alegi decat cu frustrari, dezamagiri, asteptari inselate. Accepti situatia si treci mai departe, incercand sa uiti aceasta iubire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intr'o carte scria: 'caci atat de mult a iubit lumea...incat a dat pe unicul sau fiu...'

in lumina celor scrise aici...obsedat cred ca era personajul, avand in vedere ca lumea nu l'a iubit niciodata pe deplin...inspre deloc

 

si'am mai invatat ceva- iti dau o parte din sufletul meu, fiindca'mi rasadesti sori intre tample cand zambesti...dar numai daca stiu ca mi'am infipt amarnice si puternice radacini in sufletul tau...

 

iubesc ceva fiindca exista astfel in inima mea, incat se naste odata cu lumina...si asta imi e suficient

daca nu ma iubeste inapoi, sint zeu al lumii mele

daca ma, sintem ai lumii nostre

 

coroana e iubirea in sine, si nu trofeul adnotat intr'un 'contract social'( scris sau prescris)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca trebuie sa te iubesti intai pe tine pt a putea darui iubire si celuilalt.

atat barbatii cat si sexul frumos, pentru a se simti demni de parteneri cat mai valorosi, cu atat mai mult vor face eforturi pentru a-si inobila estetica, gandirea, spiritul, cu cat sintimentul de iubire e mai puternic (recte glandele hormonale mai dezvoltate si mai "harnice")

 

a te iubi pe tine presupune a te perfectiona continu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Iubim doar oamenii care ne raspund cu aceleasi sentimente?

2. Ce se intampla cand ne dam seama ca omul pe care-l iubim nu ne (mai) iubeste sau nu ne-a iubit niciodata?

3. O perioada asteptam sa ajunga sa ne iubeasca? Sau pur si simplu... renuntam? Si atunci se cheama ca am iubit?

4. Este iubirea eterna? Sau e doar un sentiment efemer?

 

1. Nu, nu iubim doar oamenii care ne raspund cu aceleasi sentimente.

2. Pai ce poate sa se intample?! Il iubim in continuare daca asa simtim. Nu poti sa zici "ba, asta nu ma iubeste, ia sa nu il mai iubesc nici eu!"

3. Da, eu cred ca asteptam sa ne iubeasca un timp. Depinde de natura fiecaruia CAT timp asteapta.

4. Este eterna, dar poate fi mereu pentru altcineva.

 

Ce faci cand iti dai seama ca acel om profita de slabiciunea ta? Il mai poti iubi la fel de mult?

Si alta intrebare - ce faci cand persoana pe care o iubesti se lasa iubita dar nu te iubeste?

 

Acelasi raspuns ca si mai sus: il iubesti in continuare, nu iti poti propune sa nu il mai iubesti asa, peste noapte. Il iubesti pana obosesti, pana te plictisesti sau pana intalnesti urmatoarea iubire.

 

Dar ce se intampla cand obiectul iubirii se lasa iubit si iti intretine iluzia ca te iubeste ? Asta cum se numeste?

 

Se numeste ca profita de tine.

 

In cazul in care manipulatorul e dependent de iubirea pe care o primeste si face tot ce poate ca sa o pastreze...? - nu tot manipulare se numeste sau e acceptabil?

Si mai ales - cum faci diferenta? daca iubeste sau doar face tot ce poate sa pastreze iubirea de care e dependent?

 

NU, nu e acceptabil! Cum sa fie acceptabil?! Se cheama (asa cum am zis si mai sus) ca profita de tine, pana isi gaseste el dragostea. E frumos sa stii ca cineva te iubeste si ca ar face oricand, orice pentru tine, dar mai devreme sau mai tarziu, tot va pleca si atunci, nu inseamna ca tu ai pierdut vremea?!

Cum faci diferenta?! Nu stiu cum faci diferenta. Daca il cunosti bine, iti dai seama daca te iubeste cu adevarat sau daca doar te tine langa el pentru ca ii place cum il iubesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×