Sari la conținut
Forum Roportal
Nelinistita

Iubesti daca nu esti iubit?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asta asa este.Accept sa fiu un personaj negativ, cu conditia sa nu ranesc sufletul nimanui dintre cei cu care vorbesc si mai ales care imi sunt prieteni.

 

 

 

Orasul doarme,ceata buluceste,

Alunecand ca pe un patinoar,

Si alba-n noi , tacut se prelungeste,

Ca un Matisse, Verlaine sau un Renoire.

 

Iluzii trec in alb printre copaci,

Pe-aleile de doruri desfrunzite,

Si iti zambesc atuncea cand tu taci,

Privind decorul toamnei otravite.

 

Cu umbra pasilor, calcand himeric,

Noi ocolim pe strazile pustii,

Vestigiile-nchise emisferic,

In noaptea care moare catre zi,

 

Sarutul tau, incremenit pe-o banca,

De purpura acum s-a luminat,

Si-aleile cu umbra noastra pleaca,

Fosnind din frunze, catre inserat.

 

Orasul doarme, ceata buluceste,

Alunecand ca pe un patinoar,

Si alba-n noi, tacut se prelungeste,

Ca un Matisse, Verlaine sau un Renoire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta asa este.Accept sa fiu un personaj negativ, cu conditia sa nu ranesc sufletul nimanui dintre cei cu care vorbesc si mai ales care imi sunt prieteni.

Se zice ca se atrag, contrariile (vorbind de oameni). Iubirile linistite, cuminti sunt plictisitoare. Iubind fara sa fii iubit satisface nevoia de erou/eroina care zace in noi, dar in final nu ne incalzeste cu nimic.

Deocamdata singura trasatura de personaj negativ e ca faci curte la mai multe fetite de-o data...in rest esti mult prea amabil sa fii negativ :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine punctat, desi putin lateral.Daca ai ajuns la concluzia asta inseamna ca ti-au placut poeziile mele.Sarut-mana.Draga, intr-o lume de femei, asta se numeste flirt.Pe Garbo, am 40 de prietene, dar m-am pastrat fecioara.Sa nu intelegi cine stie, ma refer la zodia in care m-am nascut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bine punctat, desi putin lateral.Daca ai ajuns la concluzia asta inseamna ca ti-au placut poeziile mele.Sarut-mana.Draga, intr-o lume de femei, asta se numeste flirt.Pe Garbo, am 40 de prietene, dar m-am pastrat fecioara.Sa nu intelegi cine stie, ma refer la zodia in care m-am nascut.

:lol2:

Pt o secunda am crezut ca flirtez cu o femeie, mai zi-mi odata ca nu-i asa!

Dar pana la urma ce conteaza... o discutie placuta e buna chiar daca pleaca de la presupuneri gresite. Traim clipa si nu facem rau nimanui.

Iubesti daca nu esti iubit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am flirtat cu femei si nu mi se pare grav.

Da, iubesti daca nu esti iubit, cand iubesti pe cineva, vrei reciprocitate, dar cel mai mult vrei sa ii oferi tot, e mai frumos sa iubesti decat sa fii iubit, daca le am desparti. Cand iti pica o persoana cu tronc, nu mai conteaza ca te iubeste sau nu, eu am iubit o persoana un an care nu m-a iubit. Si acum imi amintesc, desi imi ziceam ca nu e cel mai frumos, ca altii sunt mai frumosi, am zis ca eu il iubesc si nu ma intereseaza ca nu ma iubeste, vraeu doar sa fac parte din viata lui. Concluzia e ca iubesti fara sa fii iubit, dar e dispus celalalt sa te lase sa il iubesti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deschid si eu un topic unde va astept cu pareri.

Iubim doar oamenii care ne raspund cu aceleasi sentimente? Ce se intampla cand ne dam seama ca omul pe care-l iubim nu ne (mai) iubeste sau nu ne-a iubit niciodata? O perioada asteptam sa ajunga sa ne iubeasca? Sau pur si simplu... renuntam? Si atunci se cheama ca am iubit? Este iubirea eterna? Sau e doar un sentiment efemer?

 

Gandeste-te la un lucru: iubesti pentru ca asta te face sa te simti bine in interior sau pentru ca persoana iubita iti raspunde la sentimente?

De ce conditionam iubirea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gandeste-te la un lucru: iubesti pentru ca asta te face sa te simti bine in interior sau pentru ca persoana iubita iti raspunde la sentimente?

De ce conditionam iubirea?

Noi ca oameni suntem conditionati, de mediu, de gene, de tot, e normal ca orice simtim sa fie condiotionat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am flirtat cu femei si nu mi se pare grav.

Da, iubesti daca nu esti iubit, cand iubesti pe cineva, vrei reciprocitate, dar cel mai mult vrei sa ii oferi tot, e mai frumos sa iubesti decat sa fii iubit, daca le am desparti. Cand iti pica o persoana cu tronc, nu mai conteaza ca te iubeste sau nu, eu am iubit o persoana un an care nu m-a iubit. Si acum imi amintesc, desi imi ziceam ca nu e cel mai frumos, ca altii sunt mai frumosi, am zis ca eu il iubesc si nu ma intereseaza ca nu ma iubeste, vraeu doar sa fac parte din viata lui. Concluzia e ca iubesti fara sa fii iubit, dar e dispus celalalt sa te lase sa il iubesti?

Eu nu cred ca pot iubi fara sa fiu iubita. Sau asta poate fi doar o parere.

Adica ma gandesc asa. Un tip e dragut cu mine, atent, saritor si tine cont de sentimentele mele, dar cica nu ma iubeste. Chiar nu ma iubeste? Poate nu ma iubeste cum iubeste un barbat o femeie, incluzand aici atractia sexuala, dar daca se comporta asa eu spun ca ma iubeste. Intrebarea din topic nu defineste iubirea. In cazul asta e logic si normal sa-l iubesc (sau poate pun eu semn de egalitate intre iubire si afectiune).

Anormal ar fi sa te indragostesti de calaul tau.

Sau... cum as putea iubi un om care ma uraste? Poate printr-un proces invers de mila fata de mine insami, nici nu pot explica mai bine conceptul. Cred ca cel mult, mi-ar fi indiferent un astfel de om, dar nu cred ca l-as iubi.

 

Hmm, nu cred ca celalalt e dispus sa te lase sa-l iubesti, neiubindu-te la randul sau. Asta e o mare povara.

 

Noi ca oameni suntem conditionati, de mediu, de gene, de tot, e normal ca orice simtim sa fie condiotionat.

Exact! Iubirea e un raspuns la caldura celuilalt.

Nici focul nu poate arde daca nu-i dai oxigen. Nu are cum!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am fost iubita la randul meu fara sa iubesc, mi s-a oferit aproape totul dar asta nu inseamna ca automat il voi iubi sau invers am iubit si nu m-a iubit. Se intampla.

Inseamna ca depinde de fiecare.

Si eu as putea spune ca am fost iubita fara sa iubesc. Cand de fapt am oferit afectiune, ceea ce a declansat asa-zisa iubire. Nu se naste nici iubirea din nimic. Doar ca poate avea intensitati si nuante diferite. Oare despre ce fel de iubire vorbim?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×