Sari la conținut
Forum Roportal
Nelinistita

Iubesti daca nu esti iubit?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

scuzele mele, da io n-am citit aberatie mai mare decat asta.

a te compara cu cei din jur e sinucidere curata, omule.

fiecare suntem unici, irepetabili. fiecare avem caracterul si valoarea proprie, comparandu-te cu cei din jur si incercand sa fii ca cine iti place tie, te transformi intr-o maimuta de doi lei si devii un frustrat si chinuit, finca niciodata nu putem deveni ceea ce nu suntem. poate putem imprumuta apucaturi, comporamente etc de la asa zisele modele, dar asta transforma imitatorul intr-un zombie fara personalitate.

 

daca tu te simti comfortabil fiind altii, nu tu insuti......iooooooool nici nu vreau sa imi imaginez ce e inauntrul tau.

 

a te iubi pe tine insuti, nenea, e cel mai greu si cel mai desavarsit lucru pe care poa sa-l atinga cineva. da nu mai insist, ca dam deja in alte discutii.

 

 

:o:

Daca vrei sa progresezi in viata asta trebuie sa inveti si de la altii.

Nu mori asa cum te nasti colega...

 

N-ai inteles nimic din ce am zis. Progresul nu inseamna a copia pe altii ci a procesa informatia care te inconjoara. Produsul acestui proces este expresia personalitatii tale.

 

A te iubi pe tine, tanti, e cel mai josnic lucru pe care il poti face. A te iubi pe tine inseamna a fi singur si izolat. A fi impacat cu tine, asta e lucru greu de realizat. Si poate ar trebui sa nu-l atingi niciodata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o:

Dimpotriva...

A te iubi pe tine insuti inseamna a fi autosuficient si limitat.

 

Mai degraba capacitatea de a-ti percepe minusurile comparandu-te cu cei din jurul tau poate fi baza unui progres.

 

Cred ca te iubi pe insuti inseamna sa-ti cunostit atat partile pozitive, cat si cele negative si sa stii ce sa modifici pt. a tinde catre perfectiune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca te iubi pe insuti inseamna sa-ti cunostit atat partile pozitive, cat si cele negative si sa stii ce sa modifici pt. a tinde catre perfectiune.

 

 

Nu, asta inseamna sa te cunosti pe tine insuti. Sa te iubesti pe tine insuti e altceva... Cel putin asa cred eu. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
scuzele mele, da io n-am citit aberatie mai mare decat asta.

eu cred ca se referea la incursiunea "obiectiva" asupra sinelui, tratarea lui ca pe un copil mic ce urmeaza a fi educat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o:

Daca vrei sa progresezi in viata asta trebuie sa inveti si de la altii.

Nu mori asa cum te nasti colega...

 

N-ai inteles nimic din ce am zis. Progresul nu inseamna a copia pe altii ci a procesa informatia care te inconjoara. Produsul acestui proces este expresia personalitatii tale.

 

A te iubi pe tine, tanti, e cel mai josnic lucru pe care il poti face. A te iubi pe tine inseamna a fi singur si izolat. A fi impacat cu tine, asta e lucru greu de realizat. Si poate ar trebui sa nu-l atingi niciodata...

 

 

colega, din fraza asta absolut logica, eu nu deduc decat ca esti infinit mai intelept decat Dumnezeu, Care a spus:"iubeste-ti aproapele CA PE TINE INSUSTI"

sau cred ca ai dreptate: de asta e asa multa armonie in jur, intre oameni, finca aplica principiul emis de tine: se urasc pe ei insisi si urasc si pe cei din jur.

 

a invata de la altii....ok...eu una ma perfectionez zi de zi luand aminte la tampeniile si aberatiile celor din jur si alegand sa NU FIU SI SA FAC ceea ce vad in jur. si nu, nu sunt singura si izolata. absolut deloc.

 

defapt chiar as vrea sa vad daca mai exista azi prieteni, familii etc, in adevaratul sens al cuvantului.

 

iubirea e oricum o notiune devenita tiranosaurus rex.

iubire insemnand tot ce a spus Domnul: nu exista iubire mai mare decat sa-ti dai viata pentru prietenul tau" .

prin "a-ti da viata" se pot intelege mai multe lucruri, sacrificii, nu neaparat ciata la propriu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu includ in categoria celor ce se iubesc pe ei insisi pe cei ingamfati si increzuti, ce se posteaza singuri pe un pedestal si asteapta, au pretentia sa fie adorati, cei ce-i trateaza pt calitatea lor doar umana sunt indepartati rapid.

 

Un geniu din asta nu poate suporta pe langa el decat idolatorii

 

nu-i accepta pe cei din jur asa cum sunt doar daca-i poate mula dupa sine

 

(cred ca era un topic special pt discutiile de acet gen)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
colega, din fraza asta absolut logica, eu nu deduc decat ca esti infinit mai intelept decat Dumnezeu, Care a spus:"iubeste-ti aproapele CA PE TINE INSUSTI"

sau cred ca ai dreptate: de asta e asa multa armonie in jur, intre oameni, finca aplica principiul emis de tine: se urasc pe ei insisi si urasc si pe cei din jur.

 

a invata de la altii....ok...eu una ma perfectionez zi de zi luand aminte la tampeniile si aberatiile celor din jur si alegand sa NU FIU SI SA FAC ceea ce vad in jur. si nu, nu sunt singura si izolata. absolut deloc.

 

defapt chiar as vrea sa vad daca mai exista azi prieteni, familii etc, in adevaratul sens al cuvantului.

 

iubirea e oricum o notiune devenita tiranosaurus rex.

iubire insemnand tot ce a spus Domnul: nu exista iubire mai mare decat sa-ti dai viata pentru prietenul tau" .

prin "a-ti da viata" se pot intelege mai multe lucruri, sacrificii, nu neaparat ciata la propriu.

 

 

:o:

Citatul pe care il aduci in sprijinul afirmatiilor tale inseamna in perceptia mea "nu te pretui mai mult decat iti pretuiesti aproapele" sau altfel spus "nu te crede mai presus de aproapele tau". N-are nici o legatura cu progresul individual si cunoasterea de sine.

 

Nu vrei sa intelegi ca a te iubi pe tine insuti inseamna tocmai ce condamna Biblia pe care o invoci, dar nu mai obosesc sa explic.

 

Sunt absolut convins ca te iubesti si te admiri din moment ce unica sursa de progres personal la care te raportezi e greseala aproapelui pe care incerci sa o eviti ignorand insa aspectele pozitive pe care nu le stapanesti. Spre surprinderea ta sau nu, exista oameni ce cunosc, fac, stiu lucruri minunate de care tu nici macar nu ai auzit. Ei ar trebui sa fie o parte din sursa ta de inspiratie si progres. :doh:

 

Dar sa se revina la topic...

Editat de Mihaigerard

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar sa se revina la topic...

... :doh: cam greut sa se treaca cu vederea devierea de mai sus de la subiect, deoarece cam face parte din tema topicului.

nu stiu motivul insa imi vine sa intreb ce e defapt iubirea in sensul relational dar si individual......iar dupa poti spune da il iubesc pe x sau am o obsesie pt x sau am orice fel de alt "sentiment"pozitiv sau negativ pt x.nestiind cum defineste celalalt a iubinu ai de unde sa stii daca profita ...sau iti creeaza o iluzie a iubirii, asa consider eu....multi nici nu stiu ce inseamna a iubi ci se iau dupa ce vad in societate, sau ce vad in familie si transmit mai departe crezand ca e"corect". :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Celine, n-am inteles prea bine filozofia ta, dar chiar sunt de acord cu semnatura ta. chiar asa e.

 

nenea de mai sus, creca vorbiram impreuna si ne inteleseram separat. dar nici nu vreau sa-mi imaginez cum te simti tu, ce valoare consideri ca ai tu in raport cu ce? cu cine?

a te compara si a incerca sa semeni cu ce vezi n jur inseamna a te scufunda intr-o mocirla nebuloasa din care iesi greu, uneori niciodata.

a fi tu insuti, a te accepta pe tine insuti cu bune si cu mai putin bune, inseamna a avea inauntru o seninatate si liniste care inevitabil sunt fundamentul propriei imbunatatiri.

 

din partea mea compara-te cu cine vrei. not my problem, honey.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A te iubi pe tine insuti inseamna a fi autosuficient si limitat.

Inseamna sa fii egoist.

Iar limitati suntem cu totii, conteaza doar cat de largi avem marginile si orizonturile.

 

scuzele mele, da io n-am citit aberatie mai mare decat asta.

a te compara cu cei din jur e sinucidere curata, omule.

Dar cu cine te-ai putea compara ?! :o:

Pentru a putea stabili o valoare trebuie sa faci comparatii.

Altfel este absolut imposibil sa emani o idee abstracta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×