Sari la conținut
Forum Roportal
fire de praf

Care a fost primul : barbatul sau femeia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Probabil va intrebati ce cauta umila-mi persoana in cadrul acestei serioase sectiuni a forumului.

Inca de pe vremea cand eram studenta, am si io o mare nelamurire.

Dom'le, la o materie numita embriologie am invatat urmatorul lucru : pana la un anumit stadiu de dezvoltare intrauterina, embrionul este de sex feminin. Incepand cu acel stadiu, daca se secreta mai mult testosteron, embrionul devine de sex masculin. Daca nu se secreta, ramane fetita.

Asta fiind spuse, de ce religia spune ca babatul (Adam) a fost primul iar femeia a fost facuta din coasta lui Adam? Ca embriologia ne zice inversul, ca femeia ar fi prima si in anumite conditii sexul embrionului poate vira in masculin.

Imi cer scuze daca acuratetea informatiei stiintifice nu este chiar optima, stiti, au trecut vreo 9 ani de atunci. Insa stiu sigur ca asa ne invatau aia.

Editat de Egeria

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai dezbatut cindva subiectul asta, pe la inceputurile mele pe aici.

Stiu ca la vremea respectiva a fost adusa in discutie inclusiv o contradictie cuprinsa in Biblie: momentul facerii femeii.

 

Facerea (Geneza):

Capitolul 1

26. Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"

27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.

-----de aici rezulta ca amindoi, barbatul si femeia, au fost creati simultan.

 

Capitolul 2

7. Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie.

19. Şi Domnul Dumnezeu, Care făcuse din pământ toate fiarele câmpului şi toate păsările cerului, le-a adus la Adam, ca să vadă cum le va numi; aşa ca toate fiinţele vii să se numească precum le va numi Adam.

20. Şi a pus Adam nume tuturor animalelor şi tuturor păsărilor cerului şi tuturor fiarelor sălbatice; dar pentru Adam nu s-a găsit ajutor de potriva lui.

21. Atunci a adus Domnul Dumnezeu asupra lui Adam somn greu; şi, dacă a adormit, a luat una din coastele lui şi a plinit locul ei cu carne.

22. Iar coasta luată din Adam a făcut-o Domnul Dumnezeu femeie şi a adus-o la Adam.

--------rezulta ca femeia a fost creata ulterior lui Adam, din coasta lui, fundamentul intregii conceptii crestine despre femeie.

 

Acum vin si eu si ma intreb:

Care este raportul dintre cele doua capitole?

Pentru mine apare a fi o contradictie intre informatiile respectiv si chiar in pozitia privind abordarea asupra femeii.

Daca in versetele 26-27 din Cap.1 avem prezumtia de egalitate de gen ("a facut barbat si femeie" - ceea ce presupune simultaneitatea creatiilor), in Cap.2 se instituie primatul barbatului, fara o justificare prealabila si plauzibila (cel putin eu nu o identific) a renuntarii la prima abordare reflectata in Cap.1.

Existenta acestui dubiu face incidenta aplicarea unui principiu de drept consacrat (in dubio pro reo - orice dubiu ii foloseste piritului), preluat din dreptul roman (care, sa nu uitam, includea femeia in categoria alienatilor si incapabililor, adica persoane in imposibilitate de a decide singure pentru sine si bunuri, din lipsa discernamintului), ceea ce conduce la concluzia ca prioritate de interpretare are abordarea din capitolul 1 versetele 26-27.

 

 

sursa: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=1

Editat de Cassandra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeul biblic este de genul masculin : toate referirile biblice , inclusiv cele facute de Isus , implica existenta unui tata nu a unei mame. Toti prorocii si apostolii sunt de asemenea personaje masculine . Nu se putea altfel intr-o perioada istorica in care forta masculului era cea care asigura supravietuirea colectivitatii . De acea , cred, naratorii Bibliei L-au pus pe Dumnezeu sa creeze intii barbatul.

Nu cred ca in primele faze ale dezvoltarii intrauterine fatul este intotdeauna de sex feminin. Intre cele doua sexe exista deosebiri cromozomiale in genom care nu se pot schimba prin aparitia unor hormoni in fazele urmatoare ale evolutiei fatului.

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate parea un pic off-topic:

Cine a scris Biblia era femeie sau barbat?

 

Pe de alta parte, eu totusi vreau sa stiu raportul dintre cele doua capitole, pentru ca daca naratorii Bibliei l-au pus pe Dumnezeu sa creeze intii barbatul, atunci cum se explica cronologia versetelor in discutie? Nu era firesc sa fie primul Capitol capitolul 2, iar versetele 26-27 din Cap.1 sa nu fie mentionate deloc?

 

Astfel, se raspundea si dorintei naratorilor Bibliei, iar primatul masculin ar fi fost lipsit de dubii (cel putin ideatice).

Editat de Cassandra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare : cand spui "am facut o masa si un scaun" ... asta inseamna ca au fost facute in acelasi timp ? .... pentru c ain sens fizic eu zic ca inseamna ca au fost facute in aceiasi perioada, dar prima data a fost facuta masa si abia apoi scaunul ...

Editat de Saharian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare : cand spui "am facut o masa si un scaun" ... asta inseamna ca au fost facute in acelasi timp ? .... pentru c ain sens fizic eu zic ca inseamna ca au fost facute in aceiasi perioada, dar prima data a fost facuta masa si abia apoi scaunul ...

 

sau invers:)

si in vedere aveam simultaneitatea perioadei, nu a actiunii.

Mai mult, versetul spune ca omul a fost facut dupa chipul lui Dumnezeu (barbat si femeie). Deci, si femeia a fost facuta dupa chipul lui Dumnezeu. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta fiind spuse, de ce religia spune ca babatul (Adam) a fost primul iar femeia a fost facuta din coasta lui Adam?

Religia crestina, dar si cea mozaica din care aceasta se trage sunt religii patriarhale, deci este normal ca ele sa sustina intaietatea barbatului in fata femeii. Acest aspect se poate observa nu numai din Geneza ci si din multe alte capitole biblice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca in primele faze ale dezvoltarii intrauterine fatul este intotdeauna de sex feminin. Intre cele doua sexe exista deosebiri cromozomiale in genom care nu se pot schimba prin aparitia unor hormoni in fazele urmatoare ale evolutiei fatului.

Cand vine vorba despre stiinta si dovezi palpabile, nu se pune problema despre a crede sau nu.

Nici eu nu cred ca Pamantul e rotund, na.

Faptul ca unele informatii sunt mai putin popularizate nu insemna ca ele nu exista.

 

Eu stau si ma intreb de ce omul este singura (sau una dintre foarte putinele specii) in cadrul careia e la putere patriarhatul. Si , mai mult decat atat, ce factor a determinat trecerea de la matriarhat la patriarhat. Da, stiu ca omul se naste "neterminat" si unei femei i-ar fi fost foarte greu atunci sa aibe grija si de copil si sa caute si hrana sau adapost, insa totusi femeile prezinta aceleasi date fiziologice care asigura femelelor din restul regnului animal matriarhatul.

Si n-am chef sa o dam in feminisme. Eu mi-s mai toanta si ma intreb doar daca ritualurile religioase au contribut si ele la asa ceva.

Tinand cont de unele invataminte din biblie, aia de au scris-o, ar fi trebuit sa fie foarte intelepti.

Editat de Egeria

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand vine vorba despre stiinta si dovezi palpabile, nu se pune problema despre a crede sau nu.

Nici eu nu cred ca Pamantul e rotund, na.

Faptul ca unele informatii sunt mai putin popularizate nu insemna ca ele nu exista.

 

 

 

Am folosit verbul a crede in sensul a socoti, a fi de părere, a-şi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×