Sari la conținut
Forum Roportal
Photos-mb

Gastronomia franceza

Postări Recomandate

Incearca bucataria turceasca si arabeasca, daca mancarurile noastre ti se par grele :airkiss:

 

Ai dreptate - unele mancaruri turcesti (dar si unele grecesti) innoata de-a dreptul in ulei. Despre mancarurile arabesti stiu prea putin, dar am senzatia ca sunt de doua feluri - unele cu legume prajite in ulei si altele destul de lejere (cum sunt humusul, falafelul si cele de tipul asta).

 

Cea franceza e pe primul loc, recunoscuta in lume.

Iar cea germana e cam a doua, dupa cea franceza.

 

Interesant. Esti prima persoana care pune bucataria germana pe un loc fruntas - in vreme ce multa lume zice ca nemtii nu au nimic in comun cu gastronomia. Eu am primit de la cineva un fel de album - carte de gatit cu felurile de mancare traditionale din toate landurile Germaniei si ce am vazut acolo m-a uimit. Au o bucatarie mult mai diversa decat credem noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bucataria franceza este intradevar deosebita...

 

Mai putin cunoscut este ca fostele colonii ale Frantei au importat bucataria lor si au combinat-o. De exemplu in indochina franceza ... Vietnamul a fost timp de 100 de ani sub ocupatie. A renuntat la alfabetul chinezesc si a trecut la cel latin. A adaptat o parte din retetele si stilul frantuzesc la bucataria asiatica clasica. In Bucuresti puteti comanda de la www.thang-long.ro din cate stiu eu cam singurul restaurant asiatic autentic vietnamez cu livrare la domiciliu. O sa fiti mirati sa gasiti in meniu biftec ... nu nu este o eroare de printare sau o inventie romaneasca de mancaruri amestecate ... este biftec vietnamez si este intradevar extraordinar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bucataria franceza este intradevar deosebita ... Mai putin cunoscut este ca fostele colonii ale Frantei ...

 

Laos, Cambodhea si alte state din apropiere la fel au schimbat regimul lor alimentar cu cea franceza, poate nu totul dar o mare parte. Am mancat supa de pui cu fidelute mai buni ca niciodata facuti de vreo unguroaica!!!

Cei care au coborit in America in New Orleans, au fost mai provinciali ca rantasul este favoritul in mlastina!!! cu tot ce se misuna in acele ape tulbure!!! Se poate cumpara in borcane rantas precum bulion in alta parte!!! mai deschis la culoare, mai arsa ... cum iti convine. Una din specialitatile de Duminca este Gumbo http://www.cajungrocer.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bucataria franceza este delicata, eleganta ... asemenea "haut-couture".

 

Mon Dieu!

Pe Julia Child nu pot sa asociez cu "haut-couture" ... poate au dat pe ea ceva cat a facut un show insa ea nu era marfa

pentru moda si stil de croitoreasa. Nu avea nici o forma, prea inalta, nu frumoasa/atragatoare, era destul de masculin din punctul meu de vedere, deci nu moda elita pentru Julia!!! Daca te uiti pe Google ce poza are la Wikipedia ...

 

Bucatarie fiecarei natii este aparte si delicata. Daca mie nu-mi place ceva, poate sa fie deliciul ori carei neam elegant, eu tot nu-l maninc: icre, scoici, oysters, porc, vanat, iepure, pasari salbatice mici, majoritatea pestilor .... etc.

Francezii nu se deosebesc prea mult de mancarea maghiarilor, denumirile impresioneaza mai mult publicul. Europenii le apreciaza mai mult decat altii, americanii nici n-au de gand sa invete sa faca un rantas stil maghiar, numit roux in Franta.

Inca majoritatea americanilor maninca exact ca in armata!!! din cutii portii individuale. Nici nu recunosc alimentele de pe raft ... pentru acest public a incercat Julia Child sa gateasca, sa le invete bucatarie ce nici ea n-a stiut.

 

Am vazut ultima ei aparitie la TV cu celebrul bucatar austriac Wolfgang Puck, s-a dus in casa de batrini unde traia Julia deja de un timp si au facut un (ultim)show ... era greu de vazut cum o taraie doua asistente pana la bucatarie.

Hainele aiurite abia stateau pe ea, era de toata jena cum arata, ca si locul unde si-a petrecut ultimii ani si zile din viata.

Parca stia ca-si maninca pomana, a baut si un pahar de vin alb si savura desertul ... imi venea sa plang de mila ei unde a ajuns ca miliardara!!! La foarte scurt timp dupa acest show, a murit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bucataria franceza este delicata, eleganta chiar. de curand am citit cartea My Life in France - de Julia Child( expert in bucatarie franceza, pentru cei care nu o cunosc).

Veti descoperi multe despre cultura franceza...si bucataria lor "haut-couture".

Da si mori de foame cu ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da si mori de foame cu ea.

 

Deloc!!! Maninca si ei tot atita grasime ca romanii sau ungurii si inca ceva in plus :tease: pateuri de gasca ... etc.

O bagheta proaspata cu unt, e deja un deliciu ... plus o cafea cu lapte ... dejun divin!!! francez, bineinteles!!! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da si mori de foame cu ea.

 

Trebuie sa mai adaug la aceasta opinie ca, toti europeenii din est sint convinsi, daca nu maninca traditionala pita cu slanina si ceapa + sarmale sau tocanite cu mamaliga .... si foarte multa paine cu totul ,,, vor muri de foame ,,,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu toti europenii estici au obsesia inanitiei. eu nu am nevoie sa mananc chiar mult si nu-s preocupat de cantitate si nici sa mananc neaosele "pita, slana, mici si friptane". pe unde merg incerc cu placere tot ce gatesc oamenii.

 

dar un lucru nu-l pot intelege: micul dejun format dintr-un croissant, asa cum am primit in franta si italia. pentru mine nu-i de-ajuns si mai este si dulce. orice altceva mi se pare ca merge cu cafeaua si sucul de portocale (omleta, sunca, cascaval, branzeturi, castraveti, rosii).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu toti europenii estici au obsesia inanitiei. eu nu am nevoie sa mananc chiar mult si nu-s preocupat de cantitate si nici sa mananc neaosele "pita, slana, mici si friptane". pe unde merg incerc cu placere tot ce gatesc oamenii.

 

dar un lucru nu-l pot intelege: micul dejun format dintr-un croissant, asa cum am primit in franta si italia. pentru mine nu-i de-ajuns si mai este si dulce. orice altceva mi se pare ca merge cu cafeaua si sucul de portocale (omleta, sunca, cascaval, branzeturi, castraveti, rosii).

 

 

Am avut de alergat undeva si n-am verificat ce am scris!!! Desigur doar cei pe care eu am avut ocazia sa le cunosc, nu toti europenii estici!!! ar fi cam multa informatie de procesat :) insa cei care au trecut si prin bucataria mea erau ingrijorati daca se vor satura de ceea ce se vede pe masa!!! Eu nu am obiceiul sa incarc masa cu diferite feluri, deodata, le servesc pe rand, ei au crezut ca numai acele cateva firicele de aperitive am pregatit si-mi cereau paine si maioneza ...

Copiii mi-au atras atentia ca eu eram ocupata sa fie totul la fix pe masa si au inteles ceva din limbile necunoscute de ei, care-i agonia in sufragerie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am avut de alergat undeva si n-am verificat ce am scris!!! Desigur doar cei pe care eu am avut ocazia sa le cunosc, nu toti europenii estici!!! ar fi cam multa informatie de procesat ;) insa cei care au trecut si prin bucataria mea erau ingrijorati daca se vor satura de ceea ce se vede pe masa!!! Eu nu am obiceiul sa incarc masa cu diferite feluri, deodata, le servesc pe rand, ei au crezut ca numai acele cateva firicele de aperitive am pregatit si-mi cereau paine si maioneza ...

Copiii mi-au atras atentia ca eu eram ocupata sa fie totul la fix pe masa si au inteles ceva din limbile necunoscute de ei, care-i agonia in sufragerie.

 

paine si maioneza :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×