Sari la conținut
Forum Roportal
soarele

Scopul vietii ...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ne nastem si traim(e un fel de a spune)..de regula luam exemplul parintilor si a celor din jurul nostru,crosetam prin meandrele VIETII,(fara sa ne punem prea multe intrebari) si avem ca SCOP,doar acumularea .Forta scopului ar trebui sa fie SOARELE din viata noastra. Este dorinta de progres. Este locul pe care il avem in minte clipa de clipa. Stim ca e acolo. Si ca putem ajunge la el. Trebuie doar sa... inaintam si sa fim ATENTI la fiecare clipa care s-o TRAIM de-adevaratelea..(CARPE DIEM)..AV

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ne nastem si traim(e un fel de a spune)..

Da, traim, nu e doar un fel de a spune. Bine sau rau, in onoare sau in umilinta, sau, sau...

Toti simtim viata...mai ales cei care aparent nu traiesc.

 

Care este scopul vietii tale? Te-ai gandit la asa ceva? Il cunosti deja? L-ai stabilit? Ai realizat cat este de important? Si cate avantaje iti poate aduce-o intrebare simpla care ar trebui sa ne-o punem TOTI

Poate ca este greu de inteles scopul vietii la nivel universal, dar la nivel de individ, tind sa cred ca orice om are un scop bine definit.

 

De altfel, un talmes-balmes expunerea ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care este scopul vietii tale? Te-ai gandit la asa ceva? Il cunosti deja? L-ai stabilit? Ai realizat cat este de important? Si cate avantaje iti poate aduce-o intrebare simpla care ar trebui sa ne-o punem TOTI-din pacate la ce-i mai multi dintre noi ,lipseste.-oare DE CE???...simplu nu face parte din educatia noastra.

 

 

Probabil esti foarte imatur , dar cu timpul vei realiza ca foarte multi oameni , cunosc deja sensul ala .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil esti foarte imatur , dar cu timpul vei realiza ca foarte multi oameni , cunosc deja sensul ala .

 

rautaciosu-le!!!

Nu cred ca gresesti, dar ai putea sa fii mai putin ciobanas si sa nu mai dai branci celor care calca prin strachini.

 

Mai exista si alta explicatie decat imaturitatea. Omul poate a cunoscut foarte multi oameni in juru-i care traiesc si se comporta in virtutea inertiei. De fapt cam asa cred si eu ca stau lucrurile.

Adica, acumularea. Un bordei, o strachina plina, 2 copchii care sa ne duca ADN-ul sclavagist mai departe, si cat mai multa bucareala si veleitati. Cam la asta se reduce viata omului in general.

 

Stimate Soare. Pe vremea cand am descoperit necesitatea unui SCOP maret in viata mea, am avut tendinta sa scriu o carte. Nu doar despre SCOP. Dar in timp am descoperit ca e plina lumea de carti. Atat de plina incat mi-e frica sa ma apuc de citit.

 

Si, cu toate ca exista multe opere geniale, omenirea nu cunoaste o evolutie a relatiilor sociale.

De mii de ani ne scaldam intr-un singur dicton : "Tot tiganul isi trage jar la ceaunul lui".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×