Sari la conținut
Forum Roportal
Photos-mb

Gastronomia franceza

Postări Recomandate

Buna ziua , am calatorit destul de mult si va pot spune : bucataria franceza este cea mai buna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am mancat si eu thailandeza...si am murit de foame.

E foarte aromata si buna mancarea dar mori de foame cu ea.

Tot mai buna e cea romaneasca!

 

Eu nu pot spune care-i cea mai buna (fiindca am gasit mancaruri nemaipomenite si la francezi si la italieni si la nemti si la cehi si cred ca pe oriunde as merge, as gasi ceva bun), insa pot spune ca bucataria noastra romaneasca ar putea invata ceva din bucatariile occidentale - si anume un fel de rafina felurile, de a le face un pic mai usoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu pot spune care-i cea mai buna (fiindca am gasit mancaruri nemaipomenite si la francezi si la italieni si la nemti si la cehi si cred ca pe oriunde as merge, as gasi ceva bun), insa pot spune ca bucataria noastra romaneasca ar putea invata ceva din bucatariile occidentale - si anume un fel de rafina felurile, de a le face un pic mai usoare.

 

Crezi ca va renunta cineva la slanina si ceapa ? :spiteful:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crezi ca va renunta cineva la slanina si ceapa ? :stars:)

Nici eu nu as renunta si nici nu cred ca ar fi bine sa dispara! Asta este o gustare perfecta. Ma refeream mai mult la cultura gastronomica din restaurante - cred ca aici mai este mult de lucru la adaptarea preparatelor la curentele contemporane de alimentatie sanatoasa, la prezentarea mancarurilor etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Rabarbara se papa in US of A?

 

Doar de cei care-l recunosc betzele rosii de pe rafturi, iar altii se intreaba la ce sint buni?!?!?! ... la batut pisica???

Sint cateva magazine de specialitate in orasele mari americane unde se vand asemenea curiozitati ca la alimentara de pe colt nu se vinde decat lapte, coca-cola, bere, cipsuri din cartofi si tortilla - mexicane din faina de porumb - paine patrata americana dulceaga cu molasa, sirop de artar si amestecul de faina pentru pancote, un fel de clatite mai groase,

si din astea foarte traditionale alimente unde eu nu gasesc NIMIC, poate lapte si iaurt.

Curios ca exista si un Rhubarb Pie si este foarte american, precis vine din Pennsylvania. de la Amish!!!

Gulia este o ciudatenie ca si endivele si cicoarea, ieri am cumparat Radicchio sau Chicory si la casa m-au taxat ca varza rosie!!! Radacina de Anis se confunda cu ceapa alba, iar hreanul radacina cu ridichi alb ca-i foarte lung .... Nu le place la casiere sa caute in carti de preturi marfa necunoscuta din punga de plastic!!!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Radacina de Anis se confunda cu ceapa alba, iar hreanul radacina cu ridichi alb ca-i foarte lung .... Nu le place la casiere sa caute in carti de preturi marfa necunoscuta din punga de plastic!!!

 

Prin radacina de anis te referi la ceea ce denumim noi aici in ardeal finchel (fenicul in romana, respectiv fennel in engleza)?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Anis cred ca in romana inseamna anason.

 

Undeva pe ultimele locuri as pune bucataria germana si cea englezeasca.

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ha, ha, bucataria franceza dupa cea tailandeza ? :airkiss:

Inseamna ca nu stii ce inseamna arta gastronomica.

Sa nu mai vorbesc de rafinament .

Anis cred ca in romana inseamna anason.

 

Undeva pe ultimele locuri as pune bucataria germana si cea englezeasca.

Da, anason este.

Cea franceza e pe primul loc, recunoscuta in lume.

Iar cea germana e cam a doua, dupa cea franceza.

Numai cine se hraneste nu stie a aprecia mancarea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.... si anume un fel de rafina felurile, de a le face un pic mai usoare.

Incearca bucataria turceasca si arabeasca, daca mancarurile noastre ti se par grele :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×