Sari la conținut
Forum Roportal
black_metal

Metale Extreme

Postări Recomandate

MA nene de Gorgoroth sa nu te atingi, ei vor trai cel putin 60 de ani, sau cit eu am sa fiu viu! DAr si cei care vin il vor asculta! Crezi ca rock-ul e complex? Cit timp apar noi subgenuri el inca e in dezvoltare! Acestia care apar acum sunt o continuare mai dezvoltata a rock-ului! Daca iti place Formatiile de Metal de le care a inceput totul, marog fiecare cu gustl lui! DAca ai 22-35 de ani atunci totul e clar, stiu multe persoane care la virsta ta asculta tot ceia ce ascultau in adolescenta! DAca tu ai crescut pe acel Metal, atunci nai de cit sa-l asculti si sa-l crezi perfect, eu parerea nu iti sint in stare sa ti-o schimb!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tare faza cu 22-35 de ani !!! :stars:

 

deosebirea "ma nene" dintre mine ca exponent a ceea ce ascult,si tu ca exponent a ceea ce asculti este faptul ca eu stiu sa scriu :).daca nu ma insel tu esti ala cu "crucia"..sau?:)

putem sa vorbim despre muzica.Dar numai atunci cand vei fi in stare sa faci diferenta dintre o sonata de Chopin si o fuga de Bach,dintre "lizard king" si "kings of metal",dintre o terta si o quinta, dintre un riff semnat Angus,May sau Page

Si pe cuvant daca asta tine de varsta ...iarta-ma dar nu esti cel mai potrivit avocat ;)

 

 

nu ,tu in nici un caz nu-mi poti sa-mi schimbi parerea...dar poate poate Fr0z3nasic3 sa vedem... :(

 

P.S.: Ciocane,nu mi-o lua in nume de rau...dar cu varsta mi-am pierdut rabdarea cu copilaretu'

seara buna! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa nu exageram, dezgustul fata de manele nu poate fi atins de nimic daca ai ceva in cap ;). [...]

Voi fi "aparatorul" rock-lui pana in Valinor si inapoi ;) ,pentru ca asa cum il vad eu ,il consider cea mai complexa muzica dupa cea clasica,si pana una alta cu el am crescut. [...]

Ceea ce au ajuns insa sa faca acum ciumpercutele astea aparute dupa ploaie gasesc personal un deserviciu facut unui gen de muzica care s-a dezvoltat fascinant timp de 50 de ani.

Mesajul il gasesc pueril ,iar muzica,ca arta, total inexistenta .Se spune ca timpul cerne...si nu cred ca ai vrea sa faci un pariu despre cati vor mai asculta Lucifugum ,Gromm,Borgir,Burzum ,Gorgorth si alte...scrabble-uri de genul asta peste nu zic 50..zic 10 ani.

da..consider ca respectivul "metal extrem" nu are nimic in comun cu muzica,daca aceasta se vrea Muzica asa cum o vad eu..

Sa fie oare varsta?Poti spune si asta daca vrei... si trecem peste :)

Dunedainul, multumesc ca m-ai adus pe calea cea buna si ca m-ai ajutat sa am o revelatie. Aseara a coborat zeul muzicii deasupra patului meu si mi-a soptit la ureche ca sunt o pacatoasa. Am comis o blasfemie sa vorbesc despre "the M word" pe un thread dedicat ascultatorilor cu bun simt. Ma caiesc si ma straduiesc sa nu repet aceasta greseala de a aminti de acea patetica incercare a NIQP (Negative IQ People) de a crea muzica. :)

In alta ordine de idei, inainte de a proslavi unele trupe de black metal (intrucat putine dintre ele sunt acceptabile), sa aduc un omagiu marilor nume din preferintele mele: Wagner, Ceaikovski, Mozart, Vivaldi, Apocalyptica, Amorphis, Lake of Tears, Him, Hammerfall, Moonspell, Lacrimosa, Nightwish, Tiamat, Rammstein, Korn, Red Hot Chili Peppers, Sting, Scooter, Bryan Adams, Anastacia, Whitney Houston, Marilyn Manson, Linkin' Park, Stratovarius, Sonata Arctica, Green Day, Robbie Williams, Scorpions, Samael, Cargo, Iris, Luna Amara, Madonna, Spitalul de urgenta, Roxette, Brooklyn Bounce. Si nu-mi place intreaga discografie de la fiecare. Lista ar putea continua intr-o ordine aleatoare pana maine pentru ca iubesc muzica foarte mult, dar nu prea are rost pe topicul asta. Chiar, de ce s-a impartit forumul doar in rock si house ?! :(

Toti erau "ciuperci" la inceput, dupa parerea ascultatorilor de atunci si uite unde au ajuns multi dintre ei.

Sa clarific un lucru: nu tot black metalul se ridica la "rangul" de muzica, intr-adevar. Insa si din acest subgen pot aparea "stele" cu o stralucire indelungata. Daca se vor a fi comerciali, se adapteaza publicului larg, dar daca vor sa pastreze impactul initial trebuie sa astepte aparitia UFO-urilor care sa le dezgroape albumele. (se subintelege unde vreau sa ajung)

Dunenainul, ai mai mult decat cei "umili" 25 de ani ai mei?

 

nu ,tu in nici un caz nu-mi poti sa-mi schimbi parerea...dar poate poate Fr0z3nasic3 sa vedem... :(

Vai, numai greseli fac pe forumul asta. Ajung oamenii sa creada ca vreau sa le schim parerile, cand eu militez pentru toleranta si libertate de opinie. :)

Zicala "gusturile nu se discuta" cred ca inseamna ca nu poti schimba sentimentele omului, nu ca nu le poti impartasi :stars: .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Precis ca are mai mult de 25 ani! :stars: :) :)

 

 

nu ,tu in nici un caz nu-mi poti sa-mi schimbi parerea

 

:( De unde tu ai luat ca vreau sa-ti schimb parerea? Ineresant tu mai citeshti mesajele inainte sa scrii? Nu te supara, dar nu inteleg ce vrei sa demonstrezi tu aici! Vrei sa te bati in piept ca esti cel mai deshtept, si pareria ta e cea mai corecta!

Si inca faci mishto de mine ca nu inteleg nimic in muzica? PAreria ta, crezi ce vrei!

 

 

eu parerea nu iti sint in stare sa ti-o schimb!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm....se discuta despre black metal...interesant...decid sa ma bag ...cu cateva formatii ca Nokturnal Mortum ( o trupa formata prin 1995 au avut cateva schimbari de subgenuri ale black-metalului dar din black n-au sarit...ca song-uri recomand "Ancient Nations" de pe albumul Lunar Poetry si "Night before the fight" de pe albumul NeChrist )...Ancient Ceremony ( Black metal melodic- Germania...albumul preferat de mine al acestei trupe fiind "Under Moonlight We Kiss"..) Catamenia ( Melodic Black Metal din Finlanda...trupa formata prin 1995 melodii recomandate "Aurora Borealis"de pe Morning Crimson , "Kaamos worrior" de pe Winternight Tragedies) Sper ca nu voi deranja cu aceste recomandari ale mele...si astept pareri in caz ca ati ascultat trupele :lol2: :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tare faza cu 22-35 de ani !!! :yes:

 

deosebirea "ma nene" dintre mine ca exponent a ceea ce ascult,si tu ca exponent a ceea ce asculti este faptul ca eu stiu sa scriu :alien:.daca nu ma insel tu esti ala cu "crucia"..sau?:blink:

putem sa vorbim despre muzica.Dar numai atunci cand vei fi in stare sa faci diferenta dintre o sonata de Chopin si o fuga de Bach,dintre "lizard king" si "kings of metal",dintre o terta si o quinta, dintre un riff semnat Angus,May sau Page

Si pe cuvant daca asta tine de varsta ...iarta-ma dar nu esti cel mai potrivit avocat :blink:

nu ,tu in nici un caz nu-mi poti sa-mi schimbi parerea...dar poate poate Fr0z3nasic3 sa vedem... :tease:

 

P.S.: Ciocane,nu mi-o lua in nume de rau...dar cu varsta mi-am pierdut rabdarea cu copilaretu'

seara buna! :crazy:

 

Nu trebuie sa reactionezi si tu asa agresiv. Fiecare are dreptul sa-si spuna parerea. Si din cite eu stiu e un forum pentru amatori si nu pentru profesionisti. Ca sa stii ce iti place nu trebuie sa poti deosebi o sonata de o fuga si altele. Cit despre scrisul corect, crede-ma fiecare facem greseli. A gresi e omeneste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu atat vreau sa stiu,daca voi,cei care ascultati black si death(nu-s o fana infocata),mai ascultati si altceva,mai soft.Se spune ca cu timpul te domolesti sau te faci si mai rau.Am prieteni care si-au pus ca sonerii la tel sunetul scos de o drujba :yes: sau vad in fata numai ragalai.Nah....fiecare cu ale lui...Respect voua,ca puteti asculta 'metale extreme' fara sa va zapaciti.Pe bune! :crazy: Prefer muzica mai veche,iar din domeniul asta,Lacrimas profundere si un pic de Cradle.Recomandati-mi si mie ceva asemanator,daca nu va deranjez... :crazy:

:spiteful: PEACE AND LOVE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Domnul Dunedainul mai bine o lasati mai moale si incetati cu aerele de mare vedeta si de geniu nedescoperit,pentru ca nu impresionati pe nimeni,daca domnia voastra nu agreeaza genul de black/death/doom/ asta nu inseamna ca este o porcarie.Si cine esti tu sa judeci pe altii si sa faci niste generalizari idioate bazate pe CE?Cunosti cateva cazuri care sa zicem si-au schimbat stilul de muzica dupa 20 de ani precum zici intr-un post si gata?Tre'sa faci o generalizare ?Judeci si generalizezi prea aspru oamenii.Nu poti sa judeci un om doar dupa ce asculta,trebuie sa il cunosti...Adica domnul respectiv poate sa asculte old school,heavy,hard etc si sa fie un retard complet...Nu conteaza ce gen de muzica asculti.Ahh si nu inteleg de ce trebuia sa mentionezi asta "Dar numai atunci cand vei fi in stare sa faci diferenta dintre o sonata de Chopin si o fuga de Bach"?Vreti sa impresionati pe cineva de pe aceste meleaguri?Vreti sa demonstrati ca sunteti un intelectual si ascultati muzica clasica?Vrei sa iti auto-demonstrezi ca esti superior celor care asculta black?De ce?Iti produce o satisfactie carnala?Cu ce te va face sa te simti mai bine pentru ca ai insultat un gen de muzica si fanii acelui gen de muzica? Ei bine,ca sa raspund ultimului post facut de arahnofobica,da ascult o mare varietate de muzica.Printre care se numara:Heavy/Black/Death/Trash/Doom/Alternative/Goth/Pagan/Folk metal,old school rock'n'roll,Classical,Jazz.

 

Nu tin minte sigur dar a mai precizat asta cineva,be OPEN MINDED..Si lasati-va aerele de genii si de filozofi si poeti nedescoperiti.Incercati sa fiti mai sociali.Ahhh si ca mi-am adus aminte...Domnule Dunedainul daca black metalul este un gen mai depresiv si induce la melancolie si depresie,asta nu inseamna ca daca te apuci sa asculti black metal o sa ajungi sa zici "viata e de rahat..."si alte prostii de genu...Tu aici iar ai facut o generalizare idioata,intradevar sunt persoanele EMO care sunt in genul descris de tine aici,dar asta nu inseamna ca asculta neaparat black metal sau ca daca te apuci de ascultat black metal imediat o sa ai depresii si o sa iti doresti sa nu existi...Muzica este o metoda de relaxare.Cand asculti muzica ,creierul ti se relaxeaza,la unii oameni creierul se relaxeaza pe black metal,la altii pe clasica,la altii pe jazz si tot asa...

 

Peace out.

Editat de Serelius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da aici ai dreptate, fiecare se relaxeaza pe un anumit gen. Acum din pct meu de vedere conteaza si genu. Daca e manea se relaxeaza doar aia facra creier pt ca nu au dar pe un instrumental/metal este alt ceva atunci simti muzica. Dar totusi raman la ideea ca muzica clasica conduce si va conduce pt totdeauna. Poti sa ma contrazici dar e singurul gen care te face sa il simti, te relaxeaza intr-un cuvant te face sa te desprinzi de lumea asta. I'm Out Of Here.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×